Трансфер знання — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Судовий вісник № 12 (176) » Трансфер знання

Трансфер знання

Практика судових спорів з трансфертного ціноутворення перебуває на етапі становлення, тому для остаточного формування об’єктивних висновків, на які можна орієнтуватися, потрібен час

Лариса АНТОЩУК

адвокат,
керівник практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine, м. Київ

Спеціально для «Судового вісника»

Із 1 вересня 2013 року, коли набули чинності зміни до Податкового кодексу (ПК) України щодо трансфертного ціноутворення (ТЦУ), адміністративні суди розглянули вже понад 500 справ щодо спірних питань застосування положень статті 39 ПК України. Це і справи «за формою» (технічні питання), і справи «за суттю» (таких майже 50, що прослухані хоча б у суді першої інстанції).

До спорів «за формою» відносимо питання щодо неподачі або невчасної подачі звітів з контрольованих операцій (КО), неповне звітування, помилки в звітах, недопуск до перевірок, ненадсилання на запит податкового органу документації тощо.

До спорів «за суттю» належать спори за результатами податкової перевірки щодо відповідності цін у КО принципу «витягнутої руки».

Щодо останніх податковий орган неодноразово заявляв про необхідність якісно поліпшити аналіз контрольованих операцій (за сім років було розпочато понад 80 перевірок). Підставою для перегляду підходів щодо проведення перевірок стала, очевидно, статистика програшу контролюючого органу у спорах «за суттю» із питань ТЦУ за зазначений період (лише 28 % позитивних рішень для фіскального органу).

Спори з ТЦУ «за суттю»:
основні питання

Узагальнюючи результати розглядів ТЦУ­спорів «за суттю» в розрізі специфіки предмета спору, зрозуміло, що суд має справу з трьома «китами» доказування або критичними складовими цієї категорії спорів: економічний аналіз (складова ціноутворення), факти (обставини) та юридична складова (податкове та процесуальне законодавство).

Найчастіше бізнес оскаржує ряд таких зауважень контролюючого органу, що призводять до донарахувань податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість (ПДВ) або коригування від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток:

— метод, який обрав платник податків, і коректність його застосування до КО;

— аналіз обставин здійснення операції;

— доцільність та обґрунтованість проведення коригувань зіставності, розрахунок показників рентабельності (аналіз формули, складових розрахунку), вибір періоду для розрахунку діапазону цін/рентабельності (декілька років чи рік у рік);

— аналіз коректності вибору сторони, що досліджується (так званої тестованої сторони) у разі застосування четвертого методу (чистого прибутку);

— об’єктивність та правильність застосування джерел інформації для цілей першого методу (порівняльної неконтро­льованої ціни);

— якість показників наданого платником податків економічного дослідження щодо пошуку та відбору зіставних юридичних осіб для цілей четвертого методу (чистого прибутку).

Іноді за результатами перевірки використовується відразу декілька із наведених вище зауважень. У більшості випадків акт перевірки виглядає як альтернативна документація до тієї, що підготував платник податків, і зводиться до спростування більшості складових розрахунків (за методом чистого прибутку).

Особливості формування доказової бази

Якщо в перших судових спорах з питань ТЦУ «за суттю» фіскальний орган в основному оперував актом перевірки як єдиними доказом, матеріали останніх судових справ уже містять додаткові докази, надані контролюючим органом. До них варто віднести копії спецзапитів до фіскальних органів інших держав та відповіді на них колег, скріншоти сторінок із мережі інтернет, запити до профільних організацій щодо специфіки діяльності різних ринків продуктів, послуг.

Варто зауважити, що для формування своєї доказової бази у податкового органу насправді є достатньо часу (перевірка цін в КО може тривати 18 місяців із можливим продовженням на 12 місяців).

У цілому ж у цій категорії спорів картина щодо доказування подібна до решти адміністративних справ щодо питань оподаткування — попри обов’язок доказування, що покладається на контролюючий орган статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України, основну доказову базу надають представники бізнесу.

Платники податків застосовують все ширший арсенал засобів доказування: письмові, електронні докази, покази свідків, висновки експертів, відповіді контрагентів та профільних установ, дані з відкритих джерел щодо специфіки конкретного ринку товарів. Фактично сторони, як того вимагає КАС України, ­надають будь­які дані, на підставі яких суд може встановити наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують позицію платника податків та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З аналізу рішень «за суттю» можна відзначити, що зростає кількість долучень висновків експерта та показань свідків. Це зумовлено особливістю цієї категорії спорів, яка вимагає спеціальних знань (судово­бухгалтерська, економічна експертизи) та врахування особливостей застосовуваних норм матеріального права (висновок фахівців у галузі права в ситуації, коли наявні положення ПК України, які зумовлюють двозначне прочитання, або індивідуальних податкових консультацій, які супереччать нормам ПК України).

Останній момент важливий, оскільки з дати набуття чинності положеннями щодо ТЦУ, законодавство більше десяти разів суттєво змінювалося.

Висновки судів

Унікальність спорів з ТЦУ «за суттю» пояснюється насамперед тим, що більшість дій платника податків та податкового органу щодо ціноутворення містять таку складову, як оціночне професійне судження. Йдеться про те, що на законодавчому рівні неможливо врегулювати всі особливості правовідносин у цій сфері і виникає різниця в застосуванні методології, здійсненні розрахунків. Логічно, що суди звертаються до застосування Настанов Організації економічного співробітництва і розвитку «Про трансфертне ціноутворення для транснаціональних корпорацій і податкових органів» як основного методологічного документа щодо питань ТЦУ, які використовуються в усіх країнах світу.

Перші рішення Верховного Суду (ВС) у категорії спорів з питань ТЦУ проливають світло не деякі методологічні питання щодо обґрунтування цін в КО (йдеться про рішення в адміністративних спорах № 826/19192/16 (ухвала ВС від 14 липня 2020 року), № 816/515/17 (ухвала Вищого адміністративного суду України від 12 грудня 2017 року), № 818/1786/17 (постанова ВС від 20 грудня 2019 року), № 817/1737/17 (постанова ВС від 9 жовтня 2019 року), № 808/411/18 (постанова ВС від 18 червня 2019 року), № 804/5360/17 (постанова ВС від 24 лютого 2020 року), № 815/3424/17 (постанова ВС від 5 березня 2019 року). Водночас практика перебуває на етапі становлення, тому для остаточного формування об’єктивних висновків, на які можуть орієнтуватися і адвокати, і їхні представники, потрібен ще час.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Зміст

За лаштунками

Злочин і крапка

Новини

Мобільне судочинство

Пошук відповіді

Які першочергові завдання стоятимуть перед судовою системою у 2021 році?

Які події 2020 року, на вашу думку, стали найбільш ключовими, яскравими та репрезентативними в судовій системі України?

Які виклики, на вашу думку, постали перед судовою системою у 2020 році?

Які виклики постали перед судовою системою у 2020 році?

Які події 2020 року, на вашу думку, стали найбільш ключовими, яскравими та репрезентативними в судовій системі України?

Які події 2020 року стали найбільш ключовими в судовій системі України?

Підсумки року

Рік за рогом

Судова практика

Відшкодування збитку: як суди застосовують статтю 625 ЦК

Судові втрати

Трансфер знання

Організаційні питання

До одного місяця

Судові рішення

Дії, спрямовані на протидію невиправданому і надмірному насильству з боку поліцейського, не можуть кваліфікуватися як опір

Щодо розрахунку неустойки за прострочення повернення орендованого приміщення

Про нюанси кваліфікації злочину, скоєного з перевищенням меж необхідної оборони

Щодо особливостей відступлення прав за іпотечним договором

Інші новини

PRAVO.UA