Святковий устрій — PRAVO.UA
600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Святковий устрій

Починаючи з періоду передноворічних свят, в Україні діють нові правила карантину. Як тепер жити підприємцям?

Рубрика У фокусі
Постанова одночасно передбачає додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи в період з 00 годин 00 хвилин 8 січня 2021 року до 00 годин 00 хвилин 25 січня 2021 року

У світі вирує пандемія гострої респіраторної хвороби COVID-19, і уряди всіх країн знаходяться у постійному пошуку правильних методів протидії її поширенню і боротьби з її наслідками. Український Кабінет Міністрів не є винятком, тому напередодні передноворічних, новорічних та різдвяних свят запровадив нові правила карантину та обмежувальні протиепідемічні заходи з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Відповідна постанова про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів № 1236 була затверджена 9 грудня 2020 року. Нею фактично скасовані правила карантину, затверджені постановою № 641 від 22 липня 2020 року, з подальшими змінами і доповненнями, і запроваджено нові правила, що застосовуються з 19 грудня 2020 року.

Тепер карантин продовжується до 28 лютого 2021 року на усій території України.

 

Особливості роботи

За загальним правилом в Україні на період карантину заборонене проведення масових заходів за участю більш як 20 осіб (у разі проведення заходів за участю до 20 осіб організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менш як 1,5 метра), крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, проведення офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів. Такі заходи можуть проводитися без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників. Також виключення (із застереженням про санітарні норми) зроблено для проведення кваліфікаційного іспиту на право на зайняття нотаріальною діяльністю і тестування на знання законодавства у сфері державної реєстрації осіб, які мають намір виконувати функції державного реєстратора.

Інші заклади можуть працювати з такими обмеженнями.

Культові споруди та приміщення для молитовних потреб — з обмеженням кількості відвідувачів з розрахунку одна особа на 5 м2, а для проведення релігійних заходів на відкритому повітрі із забезпеченням дистанції 1,5 метра між присутніми.

Кінотеатри та інші заклади культури — за умови наповненості кінозалів або залів до 50 відсотків місць (розміщення здійснюється з вільним місцем поруч, спереду та позаду) у кожному окремому кінозалі або залі.

Музеїв, виставок, галерей — з обмеженням кількості відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 10 м2 приміщення.

Перевезення (регулярні та нерегулярні) пасажирів автомобільним транспортом, зокрема на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внут­рішньообласному та міжобласному сполученні, — з обмеженням кількості пасажирів кількістю місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу згідно з реєстраційними документами на такий транспортний засіб. За дотримання цієї вимоги відповідальність несе перевізник, так само як і за забезпечення водіїв засобами індивідуального захисту та контроль за використанням засобів індивідуального захисту пасажирами під час перевезення, у тому числі виготовлених самостійно.

Заклади громадського харчування повинні забезпечувати розміщення відвідувачів на відстані не меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та не більше як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років), за умови, що відвідувачі заходять до закладу і пересуваються по ньому з вдягненими засобами індивідуального захисту, крім часу сидіння за столом для приймання їжі та/або напоїв.

Інші суб’єкти господарювання, які обслуговують відвідувачів, повинні: нанести маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менш як 1,5 метра; забезпечити працівників засобами індивідуального захисту та контролювати їх використання; відмовляти в обслуговуванні покупців без одягнутих засобів індивідуального захисту; забезпечити централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни).

Заклади освіти повинні допускати здобувачів освіти групами кількістю не більш як 20 осіб, крім закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти. При цьому можна проводити масові заходи (вистави, свята, концерти), але якщо у них беруть участь діти з однієї групи/класу та без присутності глядачів (відвідувачів). При цьому робота закладу освіти з відвідуванням здобувачів припиняється за умови, коли на самоізоляції через контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 перебуває більш як 50 % здобувачів освіти та персоналу закладу освіти.

Спортивні зали та фітнес-цент­ри зможуть працювати, якщо забезпечать можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 20 м2 загальної площі приміщення.

Під повну заборону потрапили проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, ­барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з ­організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій, а також робота після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години, суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос, і діяльності у новорічну ніч, зокрема після 23-ї години 31 грудня 2020 року і до 7-ї години 1 січня 2021 року. Також заборонена повністю робота закладів, що надають послуги з розміщення (крім готелів, санаторно-курортних закладів, установ і закладів, які надають соціальні послуги, реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, а також стаціонарних відділень первинного та складного протезування протезно-ортопедичних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики).

 

Посилені правила

Постанова одночасно передбачає додаткові обмежувальні проти­епідемічні заходи в період з 00 годин 00 хвилин 8 січня 2021 року до 00 годин 00 хвилин 25 січня 2021 року.

Зокрема, забороняється прий­мання відвідувачів закладами громадського харчування, крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень, замовлень на винос та закладів громадського харчування в аеропортах, діяльність усіх розважальних закладів, та приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах, крім приймання відвідувачів у закладах, визначених сфер.

Під заборону не потрапила діяльність із:

— торгівлі виключно товарами, що належать до продуктів харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин. Торговельна діяльність іншими групами товарів може відбуватися лише із здійсненням адресної доставки замовлень;

— торгівлі пальним;

— надання фінансових послуг, робота фінансових установ і проведення інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльність операторів поштового зв’язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, перукарень та салонів краси за поперед­нім записом.

 

Організація дозвілля

Зможуть працювати під час посиленого карантину історико-культурні заповідники, суб’єкти господарювання, чия діяльність пов’язана з виробництвом аудіовізуальних творів, зокрема здійснення кіно- та відеозйомки за умови обмеження доступу до місця зйомки сторонніх осіб та використання персоналом (крім акторів) засобів індивідуального захисту. Спортивні зали і фітнес-центри, басейни, якщо їх відвідуватимуть спортсмени національних збірних команд України та їхні тренери. Можна буде відвідувати заходи з організації гірськолижного дозвілля, новорічних та різдвяних свят, ялинки, проведення офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників та без роботи зон приймання їжі і споживання алкогольних напоїв.

Працюватимуть продовольчі ринки, заклади дошкільної освіти та спеціальні заклади освіти.

 

Повноваження влади

З метою протидії поширенню COVID-19 та моніторингу самоізоляції використовується електронний сервіс «Вдома» Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Система).

До системи вноситься інформація про осіб, які потребують самоізоляції. Особи, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими разом проживають.

Поточний контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції здійснюється за вибором особи або працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування; або з використанням системи через мобільний додаток. До моменту авторизації в системі поточний контроль здійснюється працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, упов­новаженими органами місцевого самоврядування.

Постанова дозволяє для конт­ролю через мобільний додаток ­збирати інформацію, зокрема шляхом перевірки відповідності фотографії обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного додатка, та геолокації мобільного телефону в момент фотографування.

У разі невідповідності геолокації або фотографії, відсутності зв’язку з особою через мобільний додаток, видалення, встановлення обмежень щодо передачі інформації за допомогою мобільного додатка до органів Національної поліції надсилається повідомлення про випадок порушення зобов’язання щодо самоізоляції. Це є підставою для подальшого здійснення контролю органами Національної поліції, Національної гвардії, однак не може бути окремою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.

З метою здійснення поточного контролю на вулицях, у парках, інших громадських місцях працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування, проводять вибіркову перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус. На електронний запит зазначених уповноважених осіб за допомогою системи надається інформація про те, чи потребує особа самоізоляції. Особи, які не мають можливості забезпечення піклування про них у період самоізоляції іншими особами, повідомляють про це органи соціального захисту населення або через додаток. У такому разі органи соціального захисту населення забезпечують соціальний супровід осіб, хворих на COVID-19.

Таким особам дозволяється: двічі на день вигулювати домашніх тварин протягом не більш ніж однієї години на добу за умови використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів без клапана видиху або медичних масок без клапана видиху; та відвідування місць торгівлі продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, медичними виробами, які розміщені на відстані не більш ніж 2 кілометри від місця самоізоляції, щодня протягом двох годин на добу за умови використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів без клапана видиху або медичних масок без клапана видиху.

Особи, які не повідомили про неможливість дотримання зобов’язання щодо самоізоляції, підлягають обсервації. Перебування в обсерваторах, крім харчування, є безоплатним, а транспортування осіб від місця обсервації до місць проживання здійснюється за власні кошти.

 

Збір даних

На період дії карантину тимчасово дозволяється обробка (в тому числі, обмін інформацією в порядку, визначеному цією постановою) персональних даних осіб, визначених цією постановою як таких, що підлягають самоізоляції або обсервації, та медичних працівників, зокрема, Національній поліції, Національній гвардії, Міністерству внутрішніх справ, органам місцевого самоврядування — щодо прізвища, імені, по батькові особи, дати народження, визначеного особою місця самоізоляції, зареєстрованого місця проживання, місця фактичного проживання особи, інформації про засоби зв’язку (номер телефону) з метою здійснення поточного контролю та щодо осіб, які порушили правила щодо карантину, санітарно-гігієнічні, санітарно-протиепідемічні правила і норми, визначені цією постановою.

Персональні дані, обробка яких дозволяється виключно з підстав, передбачених цією постановою, підлягають знеособленню, а у разі неможливості — знищенню протягом 30 днів після прийняття рішення про відміну карантину.

Обробка (у тому числі, обмін інформа­цією) персональних даних осіб з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом захворювання на COVID-19 та медичних працівників на період дії карантину тимчасово дозволяється Національній службі здоров’я, державній установі «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» — щодо прізвища, імені, по батькові особи, дати народження, місця проживання, роботи (навчання), інформації про засоби зв’язку (номер телефону), діагнозу, місця госпіталізації, відомостей про стан здоров’я та інших персональних даних у порядку інформаційної взаємодії між зазначеними суб’єктами, визначеному в договорі про інформаційну взаємодію, без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 року № 606 «Деякі питання електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів» (Офіційний вісник України, 2016 рік, № 73, ст. 2455) з метою протидії поширенню COVID-19.

 

Авторка: Ірина ГОНЧАР, «Український адвокат»

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

Зміст

Актуально

Притягнути до Порядку

Від редактора

Адвокат адвокату хто?

Дивіться!

Знищення

Думки вголос

Сплатні питання

Компанія

Гра захисту

Новини

Міжнародний кримінальний суд провів попереднє вивчення ситуації щодо конфлікту на Донбасі та в Криму

Адвокати вимагають розслідування нападу на колегу в Бердянську

На КПВВ «Щастя» запрацювало бюро правової допомоги

НААУ взяла під патронат школу імені адвоката Бориса Козубського

НААУ налагоджує діалог зі ЗМІ

У злочинах щодо обігу наркотиків не буде застави

Нагороди НААУ зможуть отримати і неадвокати

«WikiLegalAid»: майже 2 тисячі консультацій за 2 роки

АПУ вимагає відновити права адвоката В. Богатиря

Офіс

Мати крила

Репортаж

Інтелектуальна складова

Енергетичні втрати

Рушійна сила

Судові рішення

Практика ВС

У фокусі

Обмежені можливості

Святковий устрій

Читайте!

Справа Василя Стуса

Школа майстерності

Торговельна марка

Інші новини

PRAVO.UA