Перше судове засідання в режимі відеоконференції ZOOM PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Суд на зв’язку

Суддя, який дозволив сторонам брати участь у засіданнях зі своїх офісів, запустив його трансляцію на своєму каналі в YouTube

13 квітня 2020 року в Дніпропетровському окружному адміністративному суді відбулося підготовче засідання в режимі відеоконференції поза будівлею суду з використанням персональних технічних засобів сторін і програми Zoom. Суддя Андрій Рищенко, крім того, що дозволив сторонам брати участь зі своїх офісів, він також запустив трансляцію цього засідання на своєму персональному каналі в YouTube.

Адвокат Віктор Григоренко, який представляв позивача і клопотав про проведення відеозасідання з використанням власних технічних засобів, розповів, як це — брати участь у судовому засіданні через Zoom.

Вікторе Олександровичу, поділіться, будь ласка, враженнями, чи було вам зручно брати участь у засіданні в такому форматі?

— Судове засідання було досить зручним з урахуванням уже наявного досвіду участі в судових засіданнях у режимі відеоконференції.

То ви вже брали участь у судових засіданнях у режимі відеоконференції? Можете порівняти, чим відрізняються засідання з приміщення іншого суду та власного офісу?

— Я вже маю достатній досвід участі в судових засіданнях у режимі відеоконференції, але вперше це було взагалі поза межами суду. Обидві процедури абсолютно однакові, але у другому випадку винятково ви несете відповідальність за технічну можливість цієї участі. Відповідно, в моєму офісі заздалегідь було підготовлено декілька пристроїв, які могли б забезпечити участь у цьому засіданні. Були плани дій на випадок, якщо раптом вим­кнеться світло, зникне інтернет-зв’язок тощо.

Чи виникали якісь технічні питання щодо організації процесу до або під час засідання. Як їх вдалося вирішити?

— Зв’язок був достатньо добрим. Перевірку технічних можливостей обладнання кожної зі сторін суд здійснив за 15–20 хвилин до засідання.

Чи задоволені ви перебігом засідання?

— Цілком. Ми наразі перебуваємо лише на стадії підготовчого засідання, а тому фактично зараз вирішуються суто процесуальні питання. А потім уже розгляд по суті.

Чи вважаєте ви доцільним використання таких інструментів для розгляду судових справ і після карантину?

— Процесуальне законодавство передбачає такий вид участі в судовому засіданні, як режим відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. На мою думку, використання цих інструментів надасть можливість ефективніше забезпечити участь сторін або їхніх представників у судових засіданнях у різних містах України. Але, можливо, варто розглянути для організації слухань більш надійно захищені системи.

Як загалом ви оцінюєте доцільність для сторін дистанційної участі?

— Законом № 540-IX доповнено процесуальне законодавство та надано можливість під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасникам справ брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза ме­жами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Якщо в конкретній справі саме тепер, коли введено карантин, є нагальна потреба все ж таки взяти особисту участь, я б порадив колегам реалізувати своє право поданням відповідних клопотань.

Але загалом, якщо є можливість надати всі процесуальні документи у справі засобами поштової або кур’єрської служби, електронної пошти тощо, раджу: залишайтеся вдома та будьте здорові.

Бесіду вела Ірина ГОНЧАР, «Український адвокат»

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Інші новини

PRAVO.UA