Створити добро — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Створити добро

Рубрика Акцент
«Немає нічого більш могутнього, ніж ідея, час якої настав. Саме тому «Добросуд» з’явився, бо настав його час», — упевнена Тетяна Огнев’юк, голова правління Правничої асоціації «Добросуд»
Тетяна ОГНЕВ’ЮК: «У довгостроковій перспективі ми б хотіли бачити позитивний вплив діяльності Асоціації на кожен суд України»

19 липня 2021 року в Українському кризовому медіацентрі відбулася презентація Правничої асоціації «Добросуд», яка є новоствореною «бірюзовою організацією», заснованою на розумінні цінностей авторитету суду та прав людини.

Як відомо, запорукою ефективної діяльності професійної громадської організації в публічному секторі є чітка артикуляція цілей. І для «Добросуду» це ідеї підвищення авторитету правосуддя та захисту прав людини.

Як і чому створювався «Добросуд», які вектори діяльності визначає для себе організація, про мотто організації, специфіку роботи з її учасниками ми говорили з Тетяною Огнев’юк, головою правління громадської організації «Правнича асоціація «Добросуд».
— Тетяно, як виникла ідея заснування громадської організації? Що спонукало вас стати ідейною натхненницею та головним двигуном проєкту з такими амбітними цілями?

— Розуміння того, що, тільки об’єднавшись, люди можуть змінювати світ, було давно, а ось його реалізація в судовій сфері видавалася дещо фантастичною. В 2015 році разом із колегами — тоді ще кандидатами на посади суддів місцевих судів — ми об’єдналися, щоб захистити право та не допустити продовження традиції проведення непрозорих конкурсів із добору суддів. Наш спільний голос було почуто, змінено закон, проведено чесний добір. Однак ще два довгі роки кандидати були вимушені відстоювати свої права у Верховному Суді. У результаті об’єднання зусиль та завдяки щирій вірі в справедливість у судову систему прийшло майже пів тисячі нових суддів. Та хіба обіймання посади може бути самоціллю? Тільки не для тих, хто прийшов для служіння своєму народові.
У часи тотального кадрового голоду, обмеженого фінансування, відвертого цькування і тиску на суддів збереження віри в добро є найбільшим випробуванням для суддівського корпусу. Ціль існування в Україні доброго, а значить, справедливого та незалежного суду спонукала до роздумів про механізм її досягнення. Так виникла ідея про створення організації, яка б об’єднувала правників: кандидатів у судді, суддів, суддів у відставці та працівників судів — задля реалізації світлих і добрих проєктів. Як відомо, немає нічого більш могутнього, ніж ідея, час якої настав, і, на моє переконання, «Добросуд» з’явився, бо настав його час.

 

Ви пройшли шлях від кандидата в судді до адвоката кандидатів. Чи можна сказати, що ідея створення «Добросуду» є продовженням реалізації вашого покликання?

— Юристів важко назвати романтиками, але коли мова заходить про покликання, ми всі ними стаємо. Думка про те, що ти працюєш за покликанням, дарує особливе натхнення, щоденний потік адреналіну, який підсилюється грандіозними планами на майбутнє. Утім, стверджувати, що покликання реалізовано, можна, лише проживши життя. Мені дуже імпонує теорія Стіва Джобса про з’єднання точок, яку він озвучив у знаменитій промові у Стенфорді. Він поділився зі студентами своєю, на перший погляд, нелогічною історією професійного становлення та резюмував: «Ви не можете з’єднати точки, зазираючи наперед; ви можете з’єднати їх, лише озираючись назад, а це означає, що ви повинні довіритись тому, що точки якимось чином поєднаються в майбутньому». По суті, моя поява в судовому процесі в ролі захисника кандидатів у судді є поєднанням пройдених точок, і я щиро вдячна за висловлену довіру.

 

— Чи зазнали мета, завдання та цілі діяльності Асоціації трансформації під час підготовки та реєстрації статутних документів? Наскільки затверджені вектори відрізняються від початкових?

— Початковий концепт «Добросуду» був сконцентрований на захисті прав кандидатів у судді, суддів та працівників судів, і відповідно, всі завдання організації стосувалися вирішення першочергових проблем порядку денного в судовій системі. У процесі обговорення та доопрацювання початкового концепту під час двох стратегічних сесій засновників він набув чіткості та виразності. Не можу оминути також увагою неоціненний вклад суддів у відставці, з якими ми маємо честь бути знайомими та до авторитетної думки яких дослухались на етапі доопрацювання ідеї. Їхня порада зводилась до того, щоб дивитись у корінь судової системи, завжди пам’ятати, що вона не є річчю в собі, а працює для суспільства. І тільки через взаємодію із суспільством можна досягнути визначених статутних цілей, таких як зміцнення довіри та зростання поваги до суду.

 

— Серед засновників ГО є правники різноманітних професій. Чому ви вирішили зупинитися саме на такій моделі формування засновницької команди?

— Талант перемагає в іграх, а команда — в чемпіонатах. Екстраполюючи ці слова зі світу спорту на юридичну сферу, можна стверджувати, що команда правників здатна подолати всі перепони на шляху до досягнення спільної цілі. Кожен із членів команди є талановитим професіоналом у своїй сфері діяльності. Кожен є лідером, здатним брати відповідальність за себе та інших. А той факт, що до засновницької команди увійшли представники великого кола правничих професій: судді, адвокати, медіатори, науковці, юрисконсульти, судові журналісти та виконавці — дає можливість розуміти проблематику комплексно та приймати ефективні рішення. Головне, що об’єднує команду, — сповідування цінностей добросовісності, добросвідомості, добродіяльності та щира віра в користь для суспільства нашої спільної справи.

 

— На чому буде сфокусовано роботу ГО в перші сто днів діяльності? А якими є довгострокові цілі?

— У довгостроковій перспективі ми б хотіли бачити позитивний вплив діяльності Асоціації на кожен суд України. Для цього ми будемо реалізовувати роботу в десяти визначених спільнотою напрямах, серед яких освітні проєкти, аналітична робота, пропонування законодавчих змін, участь у реалізації благодійних проєктів, організація та проведення тематичних заходів, а також тренінгів, які допоможуть сформувати актуальні для роботи суддів і працівників судів навички, необхідні для протистояння викликам сьогодення. Бути «добросудівцем» для нас означає не просто мати сертифікат члена Асоціації та одягати значок на комірець піджака. Це означає носити в собі добрі наміри, думки та робити добрі вчинки, змінювати успадковане з радянських часів негативне ставлення громадян до суду, як карального органу, на позитивне. Суд — це місце, де в усьому справедливо розберуться та захистять. Судді — не корумпована каста байдужих до людського болю небожителів, як їх нині часто полюбляють зображувати, а мудрі, чесні та високопрофесійні люди. Саме люди, які також є частиною нашого з вами суспільства. Тому в перші сто днів нашу роботу буде сконцентровано на долученні до проєкту колег, яким не байдуже обличчя системи правосуддя і які будуть поділяти етичні та моральні цінності «Добросуду».

 

— Як гадаєте, чому висвітлювати позитивні для суспільства рішення судів немодно серед чиновників та мас­медіа? І яких заходів слід вжити, щоб розірвати це замкнене коло?

— Для відповіді на це запитання раджу переглянути фільм «Персонаж» про життя у «Фрі Сіті». Віртуальна гра «Фрі Сіті», сповнена негативу та насильства, перебуває на піку популярності.
І такий порядок речей змінює хлопець, який, за задумом, мав бути другорядним персонажем, однак почав робити добрі справи та здобув популярність навіть серед тих, хто чинив до цього зло. Та відбулося це завдяки тому, що всі бачили добрі справи, які робив той хлопець. Тепер повернімося до питання висвітлення позитивних для суспільства рішень у мас­медіа. Якщо зараз ми перебуваємо на піку «хейту», то має з’явитися той, чиєю доброю справою стане висвітлення позитивних новин про суд і судові рішення. Це дуже перегукується з місією «Добросуду». Люди рано чи пізно втомляться від читання негативних новин і сумнівних пліток. У душі всі ми прагнемо добра.

 

— А як ви ставитеся до пліток про «Добросуд»?

— З виходом у медіаплощину ми неочікувано зіштовхнулися з поширенням сумнівними каналами не менш сумнівної інформації про те, що «Добросуд» — це «асоціація правильних суддів» і «проєкт керівництва Верховного Суду». І відверта безпідставність таких інформаційних вкидів не завадила пліткам ширитись. Тому нічого не залишається, як поставитися до таких речей з гумором і відповісти анекдотом: «Не питайте про те, як у мене справи, живіть плітками, так цікавіше!» А мудрі люди з гарно розвинутим критичним мисленням будуть вірити тільки фактам.

 

— За вашими спостереженнями, що відрізняє «Добросуд» від інших громадських організацій у правовій сфері?

— Перша відмінність полягає в тому, що «Добросуд» не є широкою громадською організацією для всіх та одночасно не є класичною вузькою суддівською асоціацією, членами якої можуть стати лише судді. Наша Асоціація об’єднує чинних та майбутніх працівників судової системи. Також ми нещодавно запровадили можливість асоційованого членства в «Добросуді» для приєднання до нас однодумців — представників інших юридичних професій.

Другу відмінність становить правило: Асоціація свідомо відмовляється від можливості її фінансування кошом грантів чи будь­якої допомоги від юридичних фірм чи інших суб’єктів. Проєкти «Добросуду» реалізуються виключно в межах членських і вступних внесків на засадах інтелектуального волонтерства «добросудівців». Це дає «Добросуду» можливість бути по­справжньому незалежним від будь­якого зовнішнього впливу.

Ну і третє, але не останнє. Наскільки мені відомо, жодна з наявних громадських організацій не визначає умовою прийняття нового члена написання ним мотиваційного есе на тему розуміння цінностей організації. Існування такої вимоги в «Добросуді» не є забаганкою засновницької команди, а є проявом відповідального рішення приймати до лав Асоціації ідейних правників, готових долучитися до спільноти однодумців задля досягнення спільних цілей. Водночас, незважаючи на те що ми однодумці, всередині спільноти відбуваються палкі, але конструктивні дискусії щодо шляхів ефективної реалізації напрямів діяльності.

 

— Що отримає член організації від вступу в «Добросуд»?

— По­перше, кожен член Асоціації матиме можливість спілкування в колі однодумців, здобуде нові знайомства з цікавими людьми. Це не про фотографування на червоних доріжках у п’ятизіркових готелях. Мова йде про конструктивне проведення часу, набуття нових знань, особистісний роз­
виток.

По­друге, з’являється можливість реалізувати свої ідеї та долучатися до реалізації цікавих просвітницьких та освітніх проєктів інших «добросудівців».

По­трете, як приємний бонус від участі в Асоціації кожен «добросудівець» у своїй повсякденній роботі матиме можливість користуватися базами даних, доступ до яких надано інформаційними партнерами «Добросуду».

По­четверте, є можливість обмінюватися досвідом з іноземними колегами в інституційних візитах «добросудівців» до інших країн світу.

І головне — член Асоціації матиме реальний шанс робити доброзміни в нашій судовій системі.

 

— Дякую за цікаве інтерв’ю. Чи бажаєте ви сказати щось наостанок?

— Хочу висловити вдячність команді «Добросуду» за те, що цей проєкт живий та потужно розвивається. Вірю, що нам вдасться здійснити все задумане. Що більше нас буде, то швидше ми це зробимо.

 

Бесіду вела Альона СТУЛІНА, «Юридична практика»

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Інші новини

PRAVO.UA