Генеральный партнер 2021 года

Издательство ЮРИДИЧЕСКАЯ ПРАКТИКА
Главная » Судовий вісник № 12 (176) » Щодо розрахунку неустойки за прострочення повернення орендованого приміщення

Щодо розрахунку неустойки за прострочення повернення орендованого приміщення

При розрахунку розміру неустойки згідно з частиною 2 статті 785 Цивільного кодексу України за неповернення майна з оренди після припинення дії договору найму до її складу не включається податок на додану вартість, який мав би сплачуватися орендарем орендодавцю у випадку правомірного користування майном

В

ерховний Суд у складі Об’єднаної палати Касаційного господарського суду розглянув 20 листопада 2020 року касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на постанову Південно­західного апеляційного господарського суду від 17 грудня 2019 року та рішення Господарського суду Одеської області від 1 серпня 2019 року у справі за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до приватного підприємства «Н» — про стягнення 303 567,80 грн та виселення.

 

ПРОВАДЖЕННЯ У СУДАХ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Короткий зміст позовних вимог та заперечень проти позову

  1. 14 травня 2019 року Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до приватного підприємства «Н», в якій просив суд стягнути з відповідача 243 688,57 грн заборгованості з орендної плати, 19 649,45 грн пені за несвоєчасну сплату орендної плати та 40 229,78 грн неустойки за прострочення повернення об’єкта оренди; виселити приватне підприємство «Н» з нежилих приміщень першого поверху № 1, загальною площею 144,6 м2, що розташовані за адресою *; на користь департаменту комунальної власності Одеської міської ради стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору.

1.1. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання відповідачем договору оренди нежитлового приміщення № ** від 31 березня 2016 року щодо сплати орендної плати та повернення відповідачем об’єкта оренди після закінчення терміну дії зазначеного договору.

 

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

  1. 1 серпня 2019 року рішенням Господарського суду Одеської частково задоволено позовні вимоги Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до приватного підприємства «Н» про стягнення 303 567,80 грн та виселення; стягнуто з приватного підприємства «Н» на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради 243 688,57 грн заборгованості з орендної плати, 19 649,45 грн пені, 33 524,72 грн неустойки та 6 369,78 грн витрат зі сплати судового збору; виселив ПП «Н» з нежилих приміщень першого поверху № 1, загальною площею 144,6 м2, що розташовані за адресою: * на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради; у задоволенні решти позовних вимог відмовив.
  2. Місцевим судом встановлено, що 31 березня 2016 року між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (орендодавцем) та ПП «Н» (орендарем) укладено договір оренди нежитлового приміщення № ** (Договір), відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежилі приміщення першого поверху № 1, загальною площею 144,6 м2, які розташовані за адресою *.
  3. Судом також встановлено, що відповідач мав сплатити 270 971,49 грн орендної плати за період з 1 травня 2017 року по 15 березня 2019 року, однак сплатив лише 25 000 грн, у зв’язку з чим у нього утворилась заборгованість перед позивачем на суму 243 688,57 грн.
  4. Дослідивши положення пункту 2.4 та пункту 5.2 договору оренди № ** від 31 березня 2016 року, місцевий суд дійшов висновку, що орендар повинен був вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності, а за несвоєчасне внесення орендної плати орендар повинен був сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожен день прострочки. Водночас нарахування пені за прострочку виконання обов’язку припиняється через один рік з дня, коли обов’язок повинен був бути виконаний. Здійснивши перевірку, суд погодився з правильністю розрахунку позивача щодо стягнення з відповідача пені за прострочення здійснення орендних платежів за травень 2018 — березень 2019 року на суму 19 649,45 грн.
  5. Місцевим судом встановлено, що відповідно до пункту 1.3 термін дії договору оренди встановлено з 31 березня 2016 року до 28 лютого 2019 року. Також судом встановлено, що листом № *** від 6 березня 2019 року позивач повідомив ПП «Н» про закінчення строку дії зазначеного договору 28 лютого 2019 року, а також про те, що на новий строк дії договору продовжуватись не буде та наполягав на звільненні орендованих приміщень до 14 березня 2019 року з оформленням акта приймання­передачі.
  6. Судом встановлено, що станом на час розгляду спору в місцевому суді відповідачем не виконано умови договору оренди 31 березня 2016 року, який припинив свою дію по закінченні строку, на який його було укладено, внаслідок чого в орендаря виник обов’язок відповідно до пункту 4.7 Договору щодо звільнення приміщення з оформленням акта приймання­передачі у 15­денний строк. З огляду на таке відповідач повинен був повернути позивачу орендовані приміщення до 15 березня 2019 року включно, а тому у позивача виникло право на стягнення з відповідача в порядку частини 2 статті 785 Цивільного кодексу (ЦК) України неустойки в розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення її повернення орендодавцю.
  7. Місцевий суд перевірив правильність наданого позивачем розрахунку суми неустойки в порядку частини 2 статті 785 ЦК України, здійснений за період з 16 березня 2019 року по 30 квітня 2019 року, та встановив, що його здійснено з включенням сум податку на додану вартість. Здійснивши власний розрахунок неустойки, місцевий суд зазначив, що сума неустойки, яка підлягає стягненню з відповідача за період прострочення повернення приміщень з 16 березня 2019 року по 30 квітня 2019 року, становить 33 524,72 грн без включення податку на додану вартість до суми орендної плати, яка визначена умовами договору оренди.

Також су...

ДОСТУП К ЭТОМУ МАТЕРИАЛУ ПЛАТНЫЙ

Уважаемый читатель!

Доступ к свежим аналитическим материалам сайта PRAVO.UA осуществляется только на условиях платной подписки (регистрации).

Если Вы впервые посетили наш сайт и желаете стать нашим подписчиком, ознакомьтесь, пожалуйста, с условиями подписки, перейдя по этой ссылке.

Если же Вы хотите оформить подписку на печатную и/или онлайн-версию газеты «Юридическая практика» - перейдите по ссылке.

Для оформления подписки на другие издания ЧАО «Юридическая практика» перейдите сюда.

Поделиться

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Подписывайтесь на «Юридическую практику» в Facebook, Telegram, Linkedin и YouTube.

0 комментариев
Встроенные отзывы
Посмотреть все комментарии
Slider

Содержание

За лаштунками

Злочин і крапка

Новини

Мобільне судочинство

Пошук відповіді

Які першочергові завдання стоятимуть перед судовою системою у 2021 році?

Які події 2020 року, на вашу думку, стали найбільш ключовими, яскравими та репрезентативними в судовій системі України?

Які виклики, на вашу думку, постали перед судовою системою у 2020 році?

Які виклики постали перед судовою системою у 2020 році?

Які події 2020 року, на вашу думку, стали найбільш ключовими, яскравими та репрезентативними в судовій системі України?

Які події 2020 року стали найбільш ключовими в судовій системі України?

Підсумки року

Рік за рогом

Судова практика

Відшкодування збитку: як суди застосовують статтю 625 ЦК

Судові втрати

Трансфер знання

Організаційні питання

До одного місяця

Судові рішення

Дії, спрямовані на протидію невиправданому і надмірному насильству з боку поліцейського, не можуть кваліфікуватися як опір

Щодо розрахунку неустойки за прострочення повернення орендованого приміщення

Про нюанси кваліфікації злочину, скоєного з перевищенням меж необхідної оборони

Щодо особливостей відступлення прав за іпотечним договором

Другие новости

PRAVO.UA

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: