Рушійна сила — PRAVO.UA
600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Рушійна сила

VIII Міжнародний форум просування юридичних послуг (PLS 2020) 

Рубрика Репортаж
Успішність команди на юридичному ринку нині визначається її спроможністю працювати пліч-о-пліч, навіть дистанційно

VIII Міжнародний форум просування юридичних послуг (PLS 2020) — ключовий захід про розвиток українського юридичного ринку від газети «Юридическая практика» — відбувся 17–18 грудня 2020 року в змішаному форматі. Учасники мали можливість послухати доповідачів і поспілкуватися з колегами у готелі Premier Palace або приєднатися до роботи форуму онлайн. Генеральним партнером заходу виступила GRACERS law firm, експертним — ЮФ Aequo, професійним — Юридична група LCF.

Щеф-редактор видавництва «Юридична практика» Рустам Колесник презентував фінансовий зріз юридичного ринку України за 2020 рік. Сукупна прибутковість 50 провідних юридичних фірм України за підсумками 12 місяців склала 6,02 млрд доладів США. На цих гравців припадає близько чверті всього юрринку (включаючи приватнопрактикуючих адвокатів). Порівняно з попереднім досліджуваним періодом прибутковість провідних юрфірм знизилася на 7 %. Традиційно основною практикою, яка генерувала дохід, було вирішення спорів (25 % від усіх фінансових надходжень), а з урахуванням інших «спірних» практик — кримінального права, захисту бізнесу, банкрутства — частка сегмента склала 40 %. Основ­ним роботодавцем провідних юрфірм виступив банківський сектор, оплативши 17 % усіх отриманих гонорарів.

«Великі юридичні компанії більш стабільні, вони легше проходять кризові часи», — підкреслив Рустам Колесник. У той же час, за його спостереженнями, найбільш уразливими виявилися фірми середнього розміру. Говорячи про перспективи наступного року, пан Колесник відзначив передумови для поліпшення економіки країни в цілому, що неминуче дасть позитивний ефект і для юристів.

Про тенденції наступного року в умовах нової реальності говорив і керівний партнер GOLAW Валентин Гвоздій. За його ­спостереженнями, 2020 рік був ­кризовим за формою, але не за суттю — масштаби падіння економіки непорівнянні з попередніми кризами. «Цього року ми змогли поглянути на бізнес по-новому», — зазначив пан Гвоздій. Він розповів, як його фірма відкоригувала свою діяльність, BD-активності та стратегічні плани, а також які завдання були поставлені на наступний рік. Ключовим трендом він назвав тотальне впровадження онлайн-форматів, у тому числі в сфері юридичної маркетингу. Так, за прогнозами спікера, найближчим часом домінуючим у всіх маркетингових і BD-матеріалах буде відеоконтент.

Прогнозуючи, що темпи поширення коронавірусної хвороби збережуться і наступного року, керівний партнер GOLAW зазначив тренд відмови від великих офісів і більш активне залучення до ­спів­праці фахівців з інших регіонів. Також неминуче триватиме тренд діджиталізації і впровадження legaltech в роботу юрфірм. Це позначиться на вартості юридичних послуг. Тим більше, що клієнти не готові платити високі гонорари юристам.

Констатувавши скорочення обсягу ринку і ­прогнозуючи ­продовження скорочення і у 2021 році, керівний партнер VB PARTNERS Денис Бугай рекомендував більш щільно працювати з існуючими клієнтами — це може бути вигідніше, ніж залучення нових клієнтів. Ще одним механізмом підвищення прибутковості пан Бугай назвав оптимізацію і автоматизацію бізнес-процесів, що звільняє юристів від не властивих їм функцій. Третя рекомендація пана Бугая стосувалася оптимізації витрат.

«Шукайте нові інструменти, причому в наступному році ці інструменти будуть індивідуальними для кожної юрфірми і навіть для конкретного юриста», — порадив партнер ЮК VB PARTNERS.

Про комунікації всередині фірми в умовах карантинних обмежень, а також тренд переходу юрбізнесу в онлайн говорив керівний партнер Sayenko Kharenko Назар Чернявський. Дистанційна робота зберігатиметься ще певний час. Зок­рема, тому, що юристи вже дещо звикли працювати у такому форматі, «відчули смак свободи» і повернутися в офіс їм буде непросто. З іншого боку, так втрачається відчуття єдиної команди, і у зв’язку з цим велике навантаження лягає на менеджмент фірми, завдання якого — забезпечити внутрішню комунікацію.

Артем Афян, керівний партнер АО Juscutum, говорив про зміну і ставлення юристів до своїх роботодавців. Він, зокрема, відзначив тренд зниження лояльності до різних аспектів ведення бізнесу, яке не зав­жди може бути компенсоване підвищенням зарплат. З іншого боку, молоді юристи ставлять перед собою масштабні цілі — змінити світ на краще — і вимагають цього від своїх роботодавців. І це також є викликом для менеджменту юридичних фірм.

Мар’ян Мартинюк, партнер MORIS, коментуючи тренди року, зосередився на аналізі стану ключових практик юридичних фірм. Він, зокрема, зазначив, що судова ­практика, дещо просівши на початку карантину, була дуже активною впродовж усього наступного періоду. «Трансакційні» юристи частково переключилися на вирішення «спеціальних ситуацій». Стало більше проєктів, до супроводу яких залучалися юристи з різних практик. Причому це глобальний тренд, який, за словами доповідача, збережеться і далі. Відзначив пан Мартинюк і збільшення кількості звернень приватних клієнтів, які зверталися, зокрема, з консультацій щодо законодавчих змін. Також, за його словами, дещо змінилися формати роботи, і компанії частіше стали залучати до проєктної роботи юристів з інших міст і навіть країн.

Про лідерство в юридичному бізнесі говорив партнер Asters Сергій Гребенюк. За його словами, партнерам, щоб бути прикладом, треба постійно бути в хорошій формі. При цьому треба розвивати лідерство всередині команд і довіряти своїм юристам — в онлайн-режимі оперативно управляти всіма проєктами практично неможливо, відповідно, в команді повинні бути люди, які «замикають» на собі дедалі більше запитань, у тому числі комунікацію з клієнтами. Для молодих юристів це є додатковим мотивуючим фактором, а вся команда стає більш ефективною. Маркетинг-директор цієї ж фірми Вік­торія Єсауленко проаналізувала вплив навичок на рівень професіоналізму і кар’єру юристів, а також дала поради, як юристам розвивати лідерські навички: «Світ змінюється, і ви повинні змінюватися разом із ним, вчитися і розвиватися».

Два дні форуму, насичених дискусіями і майстер-класами, завершилися церемонією нагородження найкращих команд і фахівців з просування на юридичному ринку України. Торжество традиційно вважається неформальним новорічним корпоративом для гравців юридичного ринку.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

Зміст

Актуально

Притягнути до Порядку

Від редактора

Адвокат адвокату хто?

Дивіться!

Знищення

Думки вголос

Сплатні питання

Компанія

Гра захисту

Новини

Міжнародний кримінальний суд провів попереднє вивчення ситуації щодо конфлікту на Донбасі та в Криму

Адвокати вимагають розслідування нападу на колегу в Бердянську

На КПВВ «Щастя» запрацювало бюро правової допомоги

НААУ взяла під патронат школу імені адвоката Бориса Козубського

НААУ налагоджує діалог зі ЗМІ

У злочинах щодо обігу наркотиків не буде застави

Нагороди НААУ зможуть отримати і неадвокати

«WikiLegalAid»: майже 2 тисячі консультацій за 2 роки

АПУ вимагає відновити права адвоката В. Богатиря

Офіс

Мати крила

Репортаж

Інтелектуальна складова

Енергетичні втрати

Рушійна сила

Судові рішення

Практика ВС

У фокусі

Обмежені можливості

Святковий устрій

Читайте!

Справа Василя Стуса

Школа майстерності

Торговельна марка

Інші новини

PRAVO.UA