600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Юридична практика № 29-30 (1230-1231) » Програмні налаштування

Програмні налаштування

Які пріоритети визначатимуть діяльність Асоціації правників України найближчими роками

Олексій НАСАДЮК • «Юридична практика»

2 липня ц.р. у Львові відбулися вибори нового керівництва Асоціації правників України (АПУ). Новим президентом АПУ стала Анна Огренчук, керуюча партнерка Юридичної групи LCF, віцепрезидентом — Андрій Романчук, керуючий партнер ЮК MORIS GROUP. Членами правління АПУ на 2021—2023 роки обрано Анну Бабич, партнерку ЮФ Aequo; Олексія Бонюка, начальника департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора; Ольгу Ворожбит, партнерку МЮФ Kinstellar; Івана Городиського, викладача Українського католицького університету; Сергія Жукова, суддю Верховного Суду; Роксолану Костур, партнерку АО «Матвіїв і Партнери»; Кирила Кролевецького, керівника АО «Кролевецький та Партнери»; Інну Крушинську, директорку юридичного департаменту АТ «Фоззі Рітейл», Івана Ліщину, заступника міністра юстиції України — уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини; Володимира Марченка, президента Нотаріальної палати України; Світлану Мусієнко, партнерку Sayenko Kharenko; Ольгу Просянюк, керуючу партнерку АО AVER LEX; Ірину Сербін, партнерку Ario Law Firm; Світлану Сергєєву, партнерку АО «Юридичне бюро Сергєєвих»; Миколу Стеценка, керуючого партнера ЮФ AVELLUM; Амінат Сулейманову, керуючу партнерку ЮФ AGA Partners. До складу правління АПУ також увійшов Денис Бугай, партнер ЮК VB PARTNERS, як президент у відставці.

14 липня ц.р. на першому засіданні нового складу правління АПУ Роксолану Костур було обрано на посаду віцепрезидента АПУ (відповідно до статуту Асоціації один віцепрезидент обирається Правничою асамблеєю разом із президентом АПУ, а ще один віцепрезидент обирається на першому засіданні новообраного правління з його складу).

Основні вектори розвитку АПУ на найближчі два роки викладено в програмі президента і віцепрезидента (див. «Юридичну практику» № 25-26 від 29 червня 2021 року). Члени правління доповнили та уточнили їх з огляду на виклики, які стоять перед юридичною спільнотою, та власні пріоритети.

«Для більш ефективної роботи ми з членами правління розділили обов’язки. Щоб кожен відповідав за свою ланку — питання етики, освіти, проєкти pro bono, регіональний розвиток тощо. Це дасть змогу виконувати великі обсяги роботи якомога ефективніше», — розповіла Анна Огренчук. До своїх особистих пріоритетів вона віднесла, зокрема, підвищення рівня експертності, поглиблення напряму GR (вибудовування та налагодження відносин із державними органами) та співпрацю з міжнародними інституціями.

Андрій Романчук одним із ключових викликів (і, відповідно, пріоритетом) називає завершення роботи над стандартами професії та етичними правилами. «Ця робота триває вже декілька років, і я сподіваюся, що найближчим часом вдасться побачити та оцінити відповідні результати. Наступним важливим етапом буде поширення цих стандартів серед усіх членів спільноти, в тому числі на регіональному рівні та серед студентів-правників», — прокоментував віцепрезидент АПУ. Наступним, не менш важливим, завданням він назвав збільшення впливу АПУ на рішення, які стосуються як юридичної професії зокрема, так і правової системи загалом.

На пріоритетність упровадження етичних стандартів професії звертає увагу й Ольга Ворожбит: «Першочерговим викликом є актуалізація етичних норм і стандартів юридичних послуг відповідно до сьогоднішніх реалій. Також дуже важливо покращувати міжнародну співпрацю та якість юридичної освіти». На її переконання, АПУ має весь необхідний потенціал і ресурс, щоб відповісти на ці виклики.

«Одним із пріоритетів АПУ вважаю напрацювання єдиних стандартів юридичної професії, зокрема етичних правил для всіх правничих професій. Іншим вектором є розвиток АПУ як провідної експертної платформи та генератора правових ініціатив. Асоціація володіє унікальним пулом експертів у всіх галузях, які мають бути залучені до нормотворчої та правозастосовної діяльності в Україні», — солідарна з колегами Світлана Сергєєва.

На думку Кирила Кролевецького, найголовнішим викликом, який стоїть наразі перед АПУ та перед юридичною спільнотою, є те, що керівна еліта, люди, які приймають рішення, перестали цікавитися думкою професіоналів щодо цих рішень. Відповідно, фахова юридична спільнота втрачає реальний вплив на тих людей, які приймають рішення в юридичній сфері. «Якість прийнятих рішень є вкрай низькою, а професіоналів ніхто не хоче чути. АПУ, як жодна інша організація, повинна змінювати цю ситуацію. Отже, ми продовжуватимемо й надалі робити те, що робили завжди, — надавати фахові коментарі, кваліфіковані оцінки, аргументовану критику, подавати законопроєкти, відзиви та коментарі до законопроєктів», — розповів пан Кролевецький.

Іван Городиський, говорячи про свої пріоритети у складі правління АПУ, зазначив: «Для мене це виклик, у якому я прагну проявити свою ефективність, дотримуючись власних принципів. Напевно, найважливішим пріоритетом буде допомогти Асоціації стати платформою, яка об’єднує правників, що прагнуть більшого для себе, спільноти і суспільства. І посприяти тому, щоб членство в Асоціації було настільки публічно цінним, щоб запитання «Для чого мені вступати до АПУ?» перетворилося на риторичне».

Ольга Просянюк, яку вже вп’яте обрано до складу правління АПУ, розповіла, що Асоціація завжди була об’єднанням свідомих і небайдужих юристів, які прагнуть змін і рухаються вперед. «Я хочу бути серед тих візіонерів, які власними думками та кроками впливають на розвиток і реформування української юриспруденції, пропагують проактивізм і можливість здійснення неможливого», — прокоментувала пані Просянюк.

«Завдання, які ми поставили перед собою, є досить цілісними та комплексними, тому сподіваюся, що всі вони будуть пріоритетними та ключовими. Напрями, на яких я планую концентруватися, — це інформаційна політика, регіональна політика, розширення членства та GR. Окремо вестиму роботу над спільними проєктами з Лігою студентів АПУ», — зазначив Андрій Романчук.

«Ми живемо в епоху змін і глибинного реформування, і для юридичної спільноти, зокрема для Асоціації правників України, це чудовий шанс проявити експертність і задати тон усій правозастосовній та законотворчій практиці», — окреслила амбітні плани Анна Огренчук.


ПРЯМА МОВА

Задати тон
Анна ОГРЕНЧУК, президентка Асоціації правників України, керуюча партнерка Юридичної групи LCF

Ми живемо в епоху змін і глибинного реформування, і для юридичної спільноти, зокрема для Асоціації правників України, це чудовий шанс проявити експертність і задати тон усій правозастосовній та законотвор­чій практиці.

Наразі в нашій державі проходить низка ґрунтовних реформ — земельна, судова, податкової сфери, енергетичного сектору, корпоративного управління тощо. Для того щоб ці реформи відповідали прогресивним практикам цивілізованих країн, потрібно, щоб до їх обговорення і розробки долучалися фахівці з відповідним рівнем знань і компетенцій. Чимало таких спеціалістів входять до АПУ. Носії експертизи в різних сферах, члени Асоціації можуть і повинні використовувати свій професійний та інтелектуальний потенціал не лише на користь самої організації, але й на благо країни. Саме в цьому і полягає можливість членів АПУ вплинути на ключові процеси в державі: ми можемо сформувати в Україні нормативне поле, використовуючи провідні практики світових та європейських колег.

Наша місія — сильна і прогресивна АПУ, яка об’єднує всю юридичну родину: адвокатів, нотаріусів, суддів, приватних виконавців та інших представників правничої професії. Це взаємовигідна співпраця: члени юридичної спільноти, долучаючись до АПУ, розвиваються та професійно зростають, натомість Асоціація завдяки притоку нових членів стає міцнішою та потужнішою.


Синергія зусиль
Андрій РОМАНЧУК, віцепрезидент Асоціації правників України, керуючий партнер ЮК MORIS GROUP

Асоціація правників України об’єднує велику кількість фахових юристів країни та серед своїх партнерів має провідні юридичні компанії. Зважаючи на це та на єдині цінності, які нас об’єднують, а також інституційну спроможність організації, я переконаний, що нам вдасться досягнути консенсусу та належного поширення наших ідей на всіх рівнях. Досвід і професійність роботи, наприклад, комітетів АПУ дає можливість продукувати якісні рішення, які сприйматимуться спільнотою загалом.

Окрім цього, мережа регіональних осередків із розвинутим лідерством створює гарні умови та відповідне середовище для долання викликів спільними зусиллями.

Важливо буде протягом наступної каденції реалізувати всі сім блоків нашої програми. І я переконаний, що за синергії зусиль усіх новообраних членів правління АПУ це цілком можливо.


ПРІОРИТЕТНІ ПЛАНИ

На новий рівень
Ольга ВОРОЖБИТ, партнер МЮФ Kinstellar

Майже вся моя кар’єра пройшла в міжнародних юридичних фірмах. Це сформувало мої професійні цінності, а саме — високий рівень відповідальності в проектах та високі етичні стандарти в роботі як з колегами, так і з клієнтами.

Але, як реаліст, розумію, що культура надання юридичних послуг на ринку не досконала.

Тому у правління АПУ мене привело прагнення до виведення юридичної спільноти на якісно новий рівень роботи та надання юридичних послуг.

Враховуючи комплексність викликів, які стоять перед нами, одного пріоритетного завдання буде не достатньо. Тому я виділила для себе чотири пріоритетні напрямки роботи в правлінні АПУ:

  •   запровадження нової культури надання юридичних послуг та єдиних стандартів правничої етики, сприяння врегулюванню конфліктів між учасниками ринку;
  •   обмін міжнародним досвідом та налагодження міжнародного співробітництва задля подальшого розвитку юридичної професії;
  •   підвищення впливу АПУ на формування державної політики та законотворчий процес, що базується на принципі верховенства права та підтримки демократичних реформ;
  •   підвищення рівня якості надання освітніх послуг на методологічній основі західних юридичних шкіл.

Дієва комунікація
Кирило КРОЛЕВЕЦЬКИЙ, керівник АО «Кролевецький та Партнери»

Основною метою роботи в правлінні АПУ я бачу налагодження дієвої комунікації з регіональними структурними підрозділами центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та правоохоронними органами з метою донесення позиції правників із нагальних питань правозастосовної діяльності та захисту прав членів відділення.

Також є плани реалізувати власний потенціал у громадській діяльності та стати важливою частиною потужної спільноти. Спільноти, яка впливає на процеси та допомагає в професійному розвитку юристів-практиків.

Серед пріоритетів — три ключові пункти. По-перше, посилити позиціювання АПУ як організації, яка об’єднує лідерів усіх юридичних професій, є потужним експертно-правовим центром національного масштабу.

Також потрібно й надалі розвивати GR-напрям у межах відділень із фокусом на підготовку публічних позицій з регіонального порядку денного та розвиток каналів донесення таких позицій, поглиблення комунікації між регіональними спільнотами та представниками АПУ в громадських радах, а також із комітетами АПУ.

Іще одним пріоритетним вектором я вважаю пошук та впровадження ефективних шляхів розвитку регіональних відділень і нарощування їх фінансової автономності.


Розвиток партнерств
Світлана СЕРГЄЄВА, голова АО «Юридичне бюро Сергєєвих»

Свою роботу на посаді члена правління Асоціації правників України я планую спрямувати на такі напрями.

По-перше, беручи до уваги той факт, що я є членом правління, який представляє регіони, планую скерувати свою увагу на розвиток регіональних відділень АПУ. Він буде комплексним та охоплюватиме розширення і формування горизонтальних зв’язків між регіональними відділеннями АПУ, масштабування найкращих регіональних напрацювань та ідей іншими регіонами та взагалі на рівні Асоціації, розширення взаємодії між комітетами й регіональними відділеннями Асоціації, залучення регіональних експертів до активної роботи в комітетах, формування та залучення до діяльності нових регіональних лідерів.

Наступний блок питань, яким я планую приділити увагу, — це питання взаємодії, співпраці та партнерства АПУ з різними авторитетними організаціями, зокрема з міжнародними та іноземними професійними організаціями.

АПУ повинна стати ще сильнішим гравцем на міжнародній арені. Наша експертиза та експерти можуть бути так само цікаві міжнародному співтовариству, як іноземні експерти для нас. Крім того, я планую зосередити свою роботу як члена правління на взаємодії між представниками різних правничих професій.


ТОЧКА ЗОРУ

Судовий пріоритет
Олексій БОНЮК, начальник департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора

Екосистема, в якій працюють правники, зазнає істотних трансформацій. Змінюється система кримінальної юстиції та правоохоронних органів. Судова реформа, яку багато хто вважав успішно завершеною, отримує новий імпульс.

Пасіонарним особистостям складно залишатись осторонь подібних фундаментальних метаморфоз, але сумнівно, що розрізнені зусилля матимуть ефект. Виключно колективні інтелектуальні, експертні та адвокаційні внески здатні формулювати відповіді на низку запитів щодо вказаних змін, найважливішим із яких є запит на справедливе правосуддя.

Не дарма ж політики називають судову реформу «матір’ю всіх реформ».

Власне, не залишитись статистом у цій ситуації і є ключовим викликом для спільноти. Якісна експертиза однієї з найавторитетніших спільнот, якою є АПУ, та діалог не можуть не мати впливу. Важливим є зосередження на лейтмотивах актуального порядку денного, превалює серед яких судова реформа.


Стимул активності
Іван ГОРОДИСЬКИЙ, викладач Українського католицького університету

На мою думку, ключовим викликом для АПУ є активність юридичної спільноти в цілому. Зараз вона є в рази нижчою, ніж була в перші роки після 2014 року. Це можна пояснювати різними обставинами, однак зараз ми є найчастіше в ролі спостерігачів за прийняттям рішень і їх реципієнтів. І навіть усередині спільноти наростає певний рівень пасивності та втрати інтересу до суспільного життя, що демонструє і низька активність на останніх виборах в АПУ. Я вважаю такий статус-кво розкішшю для нашої професії, адже суспільна відповідальність у ній є вищою порівняно з багатьма іншими.

Водночас у суспільстві є запит на те, щоб юристи займали чи висловлювали свою позицію з тих чи інших питань, не тільки компліментарну. АПУ завдяки незалежному статусу може стати тією платформою, яка розбудовуватиме суспільну активність правників. Однак для цього Асоціації слід пройти процес внутрішньої дискусії та еволюції, який триватиме не один рік.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
Slide

Інші новини

PRAVO.UA