Генеральный партнер 2021 года

Издательство ЮРИДИЧЕСКАЯ ПРАКТИКА
Главная » Судовий вісник № 12 (176) » Про нюанси кваліфікації злочину, скоєного з перевищенням меж необхідної оборони

Про нюанси кваліфікації злочину, скоєного з перевищенням меж необхідної оборони

На відміну від умисного вбивства, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 115 КК України, обов’язковою ознакою суб’єктивної сторони злочину, передбаченого статтею 118 КК України, є мотив діяння — захист винною особою охоронюваних законом прав та інтересів від суспільно небезпечного посягання
Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту

В

ерховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду розглянув 1 жовтня 2020 року у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника Г. в інтересах засудженої гр­ки М. на вирок Баранівського районного суду Житомирської області від 10 вересня 2019 року та ухвалу Житомирського апеляційного суду від 4 лютого 2020 року і касаційні скарги заступника прокурора Житомирської області та представника потерпілих гр­на П. та гр­ки К. — адвоката Ч. на ухвалу Житомирського апеляційного суду від 4 лютого 2020 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № *, стосовно гр­ки М., ** року народження, яка народилася та проживає за адресою ***, засудженої за вчинення злочину, передбаченого статтею 118 Кримінального кодексу (КК) України.

 

Вимоги касаційних скарг та узагальнені доводи осіб, які їх подали

У касаційній скарзі захисник Г., який діє в інтересах засудженої гр­ки М., посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та істотне порушення кримінального процесуального закону, виклав вимогу до суду касаційної інстанції (Суду) про скасування судових рішень та закриття кримінального провадження у зв’язку з невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості гр­ки М. та вичерпанням можливості їх отримати.

Свої доводи захисник мотивує тим, що винуватість гр­ки М. не доведено поза розумним сумнівом, умисел на вбивство гр­на Ш. був відсутній, потерпілий загинув поза її волею, внаслідок несприятливого для нього збігу обставин (казусу). Зазначає, що суд першої інстанції не врахував показання обвинуваченої про обставини конфлікту з гр­ном Ш., в ході якого вона могла необережно поранити потерпілого, а також висновків судово­медичних експертиз про виявлення у гр­ки М. та гр­на Ш. тілесних ушкоджень, які могли виникнути в термін та за обставин, на які вказувала обвинувачена під час проведення слідчого експерименту за її участю. Стверджує, що наведені у вироку докази стосуються лише фіксації характеру виявлених на трупі тілесних ушкоджень і механізму їх отримання, проте не наведено жодного доказу на підтвердження того, що гр­ка М. взяла ніж з метою вбивства гр­на Ш. та умисно завдала йому тілесних ушкоджень, бажаючи або свідомо допускаючи настання його смерті. Посилається на те, що суд апеляційної інстанції постановив ухвалу, яка не відповідає вимогам статей 370, 419 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України. Указує, що в матеріалах провадження відсутні постанови про призначення групи прокурорів та слідчої групи. Стверджує, що суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про необережне вбивство потерпілого з метою захисту, оскільки гр­ка М. таких показань не давала та жодними доказами це не підтверджується.

У касаційній скарзі прокурор виклав вимогу до суду про скасування ухвали та призначення нового розгляду в суді апеляційної інстанції у зв’язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону та неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, що потягло невідповідність призначеного покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженої гр­ки М. через м’якість.

На обґрунтування своїх доводів прокурор посилається на те, що суд апеляційної інстанції безпідставно перекваліфікував дії обвинуваченої на статтю 118 КК України. Стверджує, що визначальним в її...

ДОСТУП К ЭТОМУ МАТЕРИАЛУ ПЛАТНЫЙ

Уважаемый читатель!

Доступ к свежим аналитическим материалам сайта PRAVO.UA осуществляется только на условиях платной подписки (регистрации).

Если Вы впервые посетили наш сайт и желаете стать нашим подписчиком, ознакомьтесь, пожалуйста, с условиями подписки, перейдя по этой ссылке.

Если же Вы хотите оформить подписку на печатную и/или онлайн-версию газеты «Юридическая практика» - перейдите по ссылке.

Для оформления подписки на другие издания ЧАО «Юридическая практика» перейдите сюда.

Поделиться

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Подписывайтесь на «Юридическую практику» в Facebook, Telegram, Linkedin и YouTube.

0 комментариев
Встроенные отзывы
Посмотреть все комментарии
Slider

Содержание

За лаштунками

Злочин і крапка

Новини

Мобільне судочинство

Пошук відповіді

Які першочергові завдання стоятимуть перед судовою системою у 2021 році?

Які події 2020 року, на вашу думку, стали найбільш ключовими, яскравими та репрезентативними в судовій системі України?

Які виклики, на вашу думку, постали перед судовою системою у 2020 році?

Які виклики постали перед судовою системою у 2020 році?

Які події 2020 року, на вашу думку, стали найбільш ключовими, яскравими та репрезентативними в судовій системі України?

Які події 2020 року стали найбільш ключовими в судовій системі України?

Підсумки року

Рік за рогом

Судова практика

Відшкодування збитку: як суди застосовують статтю 625 ЦК

Судові втрати

Трансфер знання

Організаційні питання

До одного місяця

Судові рішення

Дії, спрямовані на протидію невиправданому і надмірному насильству з боку поліцейського, не можуть кваліфікуватися як опір

Щодо розрахунку неустойки за прострочення повернення орендованого приміщення

Про нюанси кваліфікації злочину, скоєного з перевищенням меж необхідної оборони

Щодо особливостей відступлення прав за іпотечним договором

Другие новости

PRAVO.UA

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: