«Прес-служба» — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

«Прес-служба»

«Тиск на бізнес залишається з однієї простої причини: змінюються органи, їх назви, структури, але закони, за якими ми живемо, та система залишаються незмінними» застерігає Дмитро Сирко, керуючий партнер «Сирко і Партнери»
Дмитро Сирко
Народився у м. Харцизьк Донецької області. У 2006 році закінчив юридичний факультет Горлівського регіонального інституту Університету «Україна», затим — Школу адвокатської підготовки при Академії адвокатури України. У 2012 році отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. Має майже 15 років досвіду, зокрема супроводу та комплексної побудови системи захисту бізнесу. У 2020 році створив власне адвокатське об’єднання «Сирко і Партнери». Основна спеціалізація: захист бізнесу, зокрема у кримінальних провадженнях. У 2019 році отримав відзнаку «Адвокат року» у номінації «Антирейдерська практика», у ­2020-му увійшов до п’ятірки найкращих адвокатів у напрямі «Кримінальне право» за версією Асоціації адвокатів України.

 

— Які тренди захисту бізнесу 2021 року залишаться актуальними у 2022-му?

— Тренди у захисті бізнесу завжди будуть незмінними як у 2021-му, так і в 2022 році. Різниця полягає лише в тому, що адвокат вкладає у термін «захист бізнесу». І ось тут уже можна говорити про тренди.

Захист бізнесу — це комплекс заходів, у тому числі превентивних, спрямованих як на врегулювання та стабілізацію внутрішнього середовища компанії, так і на її захист від впливу зовнішніх факторів. Саме до цього розуміння зазначеного терміну в нашій країні наразі і рухаємось. І це, власне, можна назвати ключовою зміною: трендом поступово стають системний підхід та робота над захистом бізнесу в широкому сенсі та на постійній основі, а не «тушіння пожеж».

Коли ми говоримо про внутрішнє середовище, йдеться переважно про корпоративні правовідносини. Також важливий персональний захист співробітників, оптимізація та розв’язання їхніх проблем. Вони повинні виконувати свою роботу, а не перейматися вирішенням питань юридичного характеру. Методами дій можуть бути також впровадження корпоративної структури, яка захищала б компанію від внутрішньої крадіжки матеріальних цінностей та обмежувала б дії уповноважених осіб на шкоду компанії. Також є сенс заздалегідь передбачити безболісні для бізнесу процедури на випадок зміни керівництва або власника. Цей процес не повинен призводити до зупинки бізнесу, щоб не спричиняти збитки компанії.

До внутрішніх питань доречно віднести й превентивні заходи щодо перевірки контрагентів на порядність та реальність здійснення ними фінансово-господарської діяльності, щоб пізніше не доводити і не відстоювати своє законне право на податковий кредит у суді.

Що ж до зовнішніх чинників, то тут ідеться про дії державних органів, які спрямовані на зупинку бізнес-процесів з однією простою метою — забрати гроші бізнесу та створити йому проблеми. На жаль, досі популярною є така думка: успішний бізнесмен повинен платити «трохи більше», ніж це передбачено Податковим кодексом України.

 

— Основні загрози для бізнесу виникатимуть ззовні чи зсередини?

— Важко відповісти, адже для кожної компанії може бути різна ситуація. Вони виникатимуть, особливо у сфері оподаткування. Як показав наш цьогорічний досвід, правоохоронні органи повернулися до практики «кошмаріння» малого та середнього бізнесу.

Щоб вижити, особливо в умовах карантинних обмежень, бізнес почав об’єднуватися під конкретною торговельною маркою, підписуючи договори про співпрацю між власником ТМ та ФОП. У цьому справді є момент оптимізації податків, але, з іншого боку, це не заборонено, адже не йдеться про ухилення чи мінімізацію. Держава сама створила такі умови роботи, але самій же державі в особі правоохоронних органів це не подобається. Вони вважають, що використання мережі підконтрольних ФОП дозволяє власнику ТМ укриватися від сплати податків. Гадаю, у 2022 році ця тенденція продовжиться.

 

— Ми постійно реформуємо правоохоронні органи, переймаємо світові методики, створюємо нові органи, а тиск з боку правоохоронців залишається. Як це можна пояснити?

— Переймати досвід та ділитися ним було актуально завжди. Тиск на бізнес залишається з однієї простої причини: змінюються органи, їх назви, структури, але закони, за якими ми живемо, та система залишаються незмінними. Неформальні відносини між умовними прокурором, слідчим та суддею завжди були, є і будуть.

Щоб трохи поліпшити ситуацію, більшу увагу треба приділяти незалежності судової влади, адже основний тиск на бізнес відбувається через арешти активів та проведення обшуків. Якщо судді уважніше розглядатимуть клопотання про накладення арештів, проведення обшуків, то в цьому випадку зменшиться й тиск.

Будьмо чесними. У кожній державі цього світу є корупція, але відмінність полягає лише в її розмірах та поширеності.

Тому нові державні органи ніби мають змінювати і систему, мають новітнє бачення й розуміння їхньої місії, проте чи діятимуть вони, перевищуючи повноваження, — питання відкрите.

 

— Схоже, «натиснути на бізнес» ефективніше, ніж вибудувати з ним партнерські стосунки й отримати кошти в бюджет. Чи залишиться цей виклик актуальним?

— Не зовсім так. З кожним роком цей вик­лик стає менш актуальним. Якщо говорити про державу в цілому, то вона створює такі умови, за яких «наїзд на бізнес» стає невигідним з економічного погляду. Робота некомерційних структур, що перешкоджають тиску на бізнес, також уже показує свою ефективність.

Проте треба розуміти, що держава — це не один посадовець, відомство чи законотворець, це — величезна система, зміни в якій поширюються нерівномірно.

 

— Якщо зовнішні загрози спланувати складно, то як від них захиститися?

— Перше — це моніторинг ситуації: судових реєстрів, Єдиного державного реєстру і, звісно, просторів інтернету на новини за темою.

Друге — аудит власної документації та справ. Будь-які неточності можуть зіграти потім проти бізнесу.

Третє, коли ми беремо клієнта під свій захист, то одразу просимо список контрагентів, щоб перевірити їх за всіма відкритими реєстрами на наявність кримінальних справ та інших судових розглядів.

Це — невеликий комплекс превентивних заходів, які варто повторювати щоразу з кожним новим контрагентом і регулярно моніторити зміни за старими контрагентами та у своїй компанії. Така собі юридична гігієна для бізнесу.

Обов’язково треба обзавестися контактами профільних адвокатів, щоб у разі чого одразу бути з ними на зв’язку, а не екстрено шукати рекомендації по знайомих. Звісно, якщо вже «біда прийде в дім», а від цього ніхто не застрахований, варто бути готовим. Це підвищить шанси захиститись та допоможе заощадити кошти.

 

— Щодо зовнішніх, але не пов’язаних з державою загроз, таких як хакери, конкуренти. Як уберегти бізнес від них?

— Є один крилатий вислів: «обшук — ознака успіху». Так і в бізнесі: якщо вас атакують, то ви успішні, а якщо ви успішні, то маєте знати все про систему захисту.

Одне із слабких місць у будь-якій компанії — персонал. Якщо маєте велику плинність кадрів, отже, внутрішня інформація дуже швидко зможе дійти і до конкурентів, а вони вже дізнаються про ваші слабкі місця та «скелети у шафі».

Другим фактором, який може впливати на бізнес, є наявність компанії в судових реєстрах. Щоразу, коли клієнту знадобиться кредит у банку або він братиме участь у тендері, йому потрібно буде давати пояснення на запитання «що це за кримінальна справа?», «що за судовий розгляд у вас був?» тощо.

У цьому разі клієнти не застраховані від випадкового потрапляння до судових реєстрів. І ця обставина псує загальний імідж як перед банками, так і перед контрагентами. У роботі нам відомі випадки, коли конкуренти навмисне ініціювали судові спори або затягували, щоб сформувати позицію, нібито наш клієнт був фіктивним суб’єктом підприємницької діяльності.

 

— Які основні рекомендації для захисту бізнесу?

— Тим, хто веде бізнес у нашій країні, найперше треба впевнитися, що ваш адвокат буде таким собі лікарем, який приїде у будь-який час дня і ночі, щоб допомогти розв’язати проблему. Треба знайти його ще до її виникнення.

По-друге, мінімізуйте кількість неточностей у документах та завжди перевіряйте контрагентів. Проводьте внутрішні аудити. Їх можна виконати як власноруч, так і замовити у зовнішніх юридичних компаній.

По-третє, вибудовуйте внутрішню систему мір та заходів, що мінімізують крадіжки як матеріальної, так і інтелектуальної власності.

Й останнє — піклуйтесь про співробітників. Плинність кадрів — це ще й ризики плинності інформації до конкурентів. Як адвокат можу порекомендувати також юридичний захист співробітників компанії, щоб вони були впевнені, що їм допоможуть у будь-який час дня чи ночі.

Для адвокатів та юридичних компаній хочу нагадати: ми живемо за часів, коли всю інформацію про людей та компанії можна знайти в інтернеті, у відкритих інформаційних джерелах, тому необхідно постійно проводити моніторинг своїх клієнтів на наявність передумов виникнення у них проблем.

ЗАВАНТАЖИТИ

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Зміст

50 провідних юридичних фірм України 2021 року

«Бронзова ліга» провідних юридичних фірм України 2021 року

Історія рейтингу

Переможці рейтингу «50 провідних юридичних фірм України» у 1998—2021 роках

Галузі практики

Шокова M&A-терапія

Кваліфікаційне оцінювання

Лідери ринку. Корпоративне право та M&A

Лідери ринку. Інформаційні технології

Лідери ринку. Енергетика і природні ресурси

Інфраструктурні зміни

Сила переконання

Регуляторний виклик

Дія Сіті: завантаження триває

Лідери ринку. Нерухомість, будівництво та земельне право

Найбільші публічні угоди

Знайти баланс

Ринкові відносини

Прописати процедури

На захист інновацій

Звітний період

Лідери ринку. Банківське та фінансове право

Конкурентне право

Лідери ринку. Інтелектуальна власність

Лідери ринку. Конкурентне право

Встановити контроль

Консервативна позиція

Гостра справа

Найбільші публічні угоди у сфері антимонопольного права

Кримінальне право та процес

Область підвищеного тиску

«Прес-служба»

Цивільна конфіскація

Ввідні процедури

Апеляційна плата

Сrime Story

Захисні можливості

Комплексний підхід

Антикорупційний ландшафт

Помилки в електроніці

Лідери ринку. Кримінальне право / White-Collar Crime

ВАКС-фактор

Методологія

Формула успіху

Податкова практика

Фіскальні акценти

Лідери ринку. Оподаткування

Податкові штрафи: як зменшити

Найбільші публічні спори у сфері оподаткування

Регіональні ринки

Фірмові налаштування

Крайня необхідність

Провідні регіональні юридичні фірми України

Бій на місці

Реструктуризація та банкрутство

Недійсність правочинів боржника

Час відновлення

Лідери ринку. Банкрутство

Антикризове управління

Спірні переходи

Дискримінаційний підхід

Судова практика

Труднощі виконання

Реальні кроки

Найбільші публічні судові та арбітражні спори

Робота під розкриттям

Змінне поле

Знайти, хто відповість

Ефективні рішення

Лідери ринку. Судова практика

Лідери ринку. Міжнародний арбітраж

Верховні пересуди

Юридичний ринок

Бізнес-акцент

Інвестиційний запит

Творчий експеримент

Від редакції

50 провідних юридичних фірм України за доходами

50 провідних юридичних фірм України за кількістю юристів

50 провідних юридичних фірм за фінансовою ефективністю

Рейтинг визнання юридичних фірм за галузями практики

Нова хвиля

Модельний лад

Експертна рада

Ставка на сталий розвиток

Нове дихання

Рейтинг визнання юридичних фірм

Інші новини

PRAVO.UA