Орієнтир на лідера — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Орієнтир на лідера

Рубрика Актуально
Коли юридичний ринок не бачить моральних лідерів адвокатської професії, він втрачає етичні орієнтири — Ольга Дмитрієва

Уже цієї осені Асоціацію адвокатів України, яка цими днями відсвяткувала ювілей — 15 років з дня створення, чекає звітно-виборна конференція, на якій постане питання про обрання президента Асоціації, віцепрезидента та всіх членів правління.

Про місію громадських організацій на юридичному ринку України, плани розвитку та завдання лідера поговорили з Ольгою Дмитрієвою, головою Наглядової ради ААУ, керуючою партнеркою АО «Дмитрієва та Партнери», яка висуває свою кандидатуру на посаду президента Асоціації, щоб знову, вже вдруге, очолити її та привести до нового розквіту.

 

Ольго Леонідівно, цього року, крім святкування, на ААУ чекають вибори.

— Так, ми знову переобираємо керівництво Асоціації: президента, віцепрезидента і правління у повному складі. Це звичний для нас процес, адже за статутом строк повноважень всього два роки — саме стільки достатньо для ефективної роботи, підтримання демократії, також дозволяє залучати більше амбітних адвокатів до управління Асоціацією.

Цієї осені відкриються всі вакансії, і склад правління може суттєво оновитися. Однак як кандидат на посаду президента та й, власне, як людина, яка стояла у витоків Асоціації, я б хотіла, щоб ми отримали золоту середину. З одного боку, зберегли досвід вирішення питань саме громадського об’єднання (бо є дуже багато нюансів, які ніде не прописані, проте вони важливі для функціонування Асоціації). З іншого — до управління долучилися нові, молоді адвокати, які будуть драйвити, привносити нові підходи, нові ідеї, нові формати.

 

Ви вже вдруге висуваєте свою кандидатуру на посаду президента Асоціації, після того як самі склали пов­новаження і пішли працювати у Вищу ревізійну комісію адвокатури після її створення. Що тепер, з огляду на новий досвід, ви б хотіли принести в ААУ?

— Так, дійсно, мені випала честь очолювати ААУ з 2008-го по 2014 рік, фактично у період її становлення. Увесь той час ми працювали над тим, щоб отримати нове законодавство про адвокатуру, здобути право на адвокатське самоврядування та створити надійну систему захисту прав адвокатів на національному рівні. Нагадаю, що ААУ, власне, й створювалася як голос прогресивної адвокатської спільноти саме для діалогу з владою. У 2012 році був прийнятий та набув чинності Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». І наслідком цього було свідоме рішення піти працювати в органи адвокатського самоврядування. Ми вибороли право на самоврядування, яке відстоювали так довго, то саме нам, тим, хто доклав зусиль для того, щоб адвокатура отримала шанс на реальну незалежність професії, треба було йти розбудовувати адвокатське самоврядування.

Власне, якщо пригадаєте, то саме адвокати — керівники трьох громадських адвокатських асоціацій очолили всі нові загальнонаціональні органи адвокатського самоврядування. Ми мали досвід громадської діяльності, тому й взялися гуртом налагоджувати роботу адвокатського самоврядування. Зокрема, мені довірили очолити Вищу ревізійну комісію адвокатури.

Це був дуже непростий період розбудови. Було надто багато роботи у ВРКА, все будувалося з нуля. Тому я не вважала за можливе залишатися на посаді керівника ААУ, бо сил вистачало лише на одну громадську активність. Зараз я можу сказати: у нас непогано вийшло. Нашими методиками проведення перевірок, нашими концептуальними підходами послуговуються і сьогодні. Значить, все було недарма.

Для мене особисто це був дуже корисний управлінський досвід, адже перший склад ВРКА був розрізнений, як, власне, й адвокатура того періоду — ми до того не мали комунікації між регіонами, тому повинні були налагоджувати її по ходу роботи. Організувати роботу всередині і виробити єдине спільне бачення в адвокатів, які не є тобі підлеглими, — це було дуже корисною навичкою.

Після 2017 року, після п’яти років роботи у ВРКА, треба було присвятити трохи більше уваги власній компанії, адже, щоб бути ефективним лідером адвокатської спільноти, треба розвивати і достатньо часу приділяти власній практиці, бути в цій спільноті.

І ось тепер я відчуваю в собі сили знову очолити ААУ, якщо довірять колеги.

 

Минуло майже десять років  Асоціація за цей час значно змінилася.

— Так, від одного проєкту — реформа адвокатури і захист прав адвокатів — ми дійшли до того обсягу, коли одна людина просто фізично не може ними управляти.

Я говорю «ми», бо впродовж усього часу, від заснування у 2006 році та навіть під час «перерви», не стояла осторонь Асоціації. З 2014 року я була головою Наглядової ради ААУ, а тому була в курсі всіх подій, планів, роботи. Давала візію і виступала ментором окремих заходів. Але ця робота не настільки ж формалізована, як робота президента або члена правління.

Тож сьогодні ми маємо чотири базові форуми, маємо три і скоро анонсуємо четвертий регіональний форум, проводимо багато бізнесових конференцій, маємо реально діючі комітети і відділення.

Усе це можливе завдяки синергії всього правління та секретаріату ААУ. Саме секретаріат — та основа, яка тримає всю конструкцію заходів, адже президенти чи склад правління змінюються, а алгоритми в роботі секретаріату дозволяють Асоціації продовжувати бути ефективною.

 

Тоді як ви бачите місію лідера громадської організації?

— Завдання лідера — задавати швидкість і вектори розвитку. Бути представником для зовнішнього світу і авторитетом всередині Асоціації. Але одна особа — президент — за нинішніх обставин просто не зможе управляти всіма проєктами, та й не його це робота. Усе ж таки громадська організація працює і діє ефективно завдяки секретаріату та активним членам правління.

Організовувати роботу — це не основне завдання лідера. Треба, з огляду на свій досвід, більш широко дивитися на наше професійне юридичне середовище, розвивати стратегічні проєкти: вплив на юридичний ринок, підняття авторитету професії адвоката в суспільстві, розвиток норм адвокатської етики і забезпечення захисту прав адвокатів, розвиток зв’язків з міжнародними адвокатськими організаціями, участь у національних процесах реформування судової системи і адвокатури.

 

Що, за вашим баченням, найближчим часом буде визначати діяльність громадських адвокатських та правничих організацій?

— Відстоювання адвокатури як інституту загалом.

Адвокатура завжди історично боролася за свою незалежність, і сьогодні боротьба загострюється. Ті, хто в професії так само давно, як і я, ще з 1987 року, розуміють, що у ті часи незалежність адвокатури була формальною. Професія залежала від міністерства юстиції. І це зберігалося і після здобуття незалежності Україною, аж до 2012 року.

Чинний закон фактично «перерізав» цю «пуповину» зв’язку адвокатури із владою, проте влада все ще не відпускає нас у повну незалежність. Усі законодавчі ініціативи, які передбачають реформування адвокатури, містять спробу підпорядкувати адвокатуру інтересам держави в тій чи іншій мірі. Ми пам’ятаємо спроби прямого та опосередкованого впливу влади на адвокатуру.

Влада теж вчиться, міняє підходи, тому іноді намагається вплив впровадити дуже завуальовано. Як, наприклад, коли Національне агентство із запобігання корупції роз’яснює, що члени органів адвокатського самоврядування повин­ні подавати декларації, довільно трактуючи прямі норми закону.

І сьогодні реформування судової влади та адвокатури не завершені. А це означає — будуть нові спроби встановлення впливу на професію.

Для ААУ визначальним напрямом діяльності найближчим часом стане представлення інтересів адвокатури у рамках цього процесу. Я б хотіла консолідувати зусилля всіх громадських організацій, об’єднати зусилля з Національною асоціа­цією адвокатів України, щоб відстояти професію як таку. Я думаю це та мета, яка є єдиною для всіх адвокатських асоціацій, а тому досягати її краще згуртувавшись.

Водночас треба розвивати і «вирощувати» саму адвокатуру. Інакше кажучи, адвокатурі як інституту треба навчитися розпоряджатися своєю незалежністю. Треба бути сильною настільки, щоб самостійно виявляти недоліки (а вони є і будуть, бо ж ми — люди), і працювати над їх виправленням. Щоб бути сильними, треба позбуватися слабких місць.

 

ААУ  15 років, як і нашому журналу, і ми можемо підтвердити, що питання залишається відкритим увесь цей час.

— Ці питання навряд чи будуть колись вирішені, бо вони стоять на стику двох суперечливих інтересів: влада хоче зберегти або навіть посилити вплив, адвокатура — прагне незалежності. Але змінюються акценти, одні загострюються, інші вдається вирішити, але іноді вони повертаються.

Сьогодні ми знову повертаємося на етап, коли до адвокатів застосовують фізичне насилля через їхню професійну діяльність. Це стало можливим, зокрема, тому, що адвокатура поки не має належного рівня поваги та авторитету в суспільстві, який би забезпечував принаймні фізичну безпеку для адвокатів.

Десь не вистачає комунікації з громадськістю, десь — спроможності бути сильними, навіть коли неприємно. Йдеться про питання якості роботи кожного, хто має статус адвоката, про прихід у професію випадкових людей, про не відпрацьовані належним чином скарги на адвокатів — усе це створює вразливості адвокатури. Я переконана, що коли адвокатура навчиться критично ставитися до своїх недоліків, коли кожен адвокат буде ретельно оцінювати наслідки для себе і професії перед тим, як вчинити неетичну дію в роботі з клієнтом чи просто публічно, тоді ми матимемо належне сприйняття професії суспільством. Треба визнавати свої недоліки, працювати над тим, щоб їх виправити, не провокувати, не діяти на межі дозволеного або відверто ігноруючи етичні норми, не робити різких коментарів на адресу суддів чи навіть правоохоронців, не підкріплені юридично значущими діями. Це все не додає адвокатській професії авторитету, елітарності.

Особливо, коли такі дії вчиняються у публічній площині в інте­ресах конкретного клієнта. Потім адвокати скаржаться на те, що їх ототожнюють з клієнтом, особливо коли клієнт одіозний, однак треба бути щирими із собою і врахувати, що нерідко адвокати самі провокують на це порушення своїх професійних прав.

Адвокатура повинна реагувати й на такі публічні прояви, якщо бажає заручитися підтримкою суспільства. Без неї незалежність професії завжди буде під загрозою.

 

Як ААУ може підключитися до процесу такого діалогу? Навчати адвокатів чи якимось іншим чином виховувати етичні стандарти професії?

— Навчання, якщо йдеться про стажування, — це питання компетенції органів адвокатського самоврядування.

Але, безумовно, через спілкування у рамках Асоціації молоді адвокати можуть переймати досвід, насичуватися духом адвокатури і, відповідно, коригувати свою поведінку, свої методи роботи тощо.

Також ми повинні стати учасником публічного діалогу адвокатури із суспільством і владою щодо проєктів з питань правової реформи, змін в адвокатурі та будь-яких інших важливих проєктів.

Тобто ми повинні стати майданчиком для такого діалогу. Ми будемо зберігати і розширювати, або точніше — оновлювати, наші заходи і виходити на те, щоб залишатися рупором прогресивної адвокатської спільноти у питаннях щодо реформи адвокатури, судової системи та правової реформи загалом.

 

У вас дуже динамічна політика щодо регіонів.

— Регіони дійсно стають все більш цікаві у контексті громадського руху. Кількість адвокатів за неповних десять років нового закону збільшилася майже у десять разів. Звісно, що на місцях адвокатів стало більше, вони вже мають власну спільноту, власні бачення, а загальні процеси децент­ралізації влади та судової реформи призводить до того, що багато правових питань вирішуються на місцях. Це дає імпульс для розвитку саме регіонів, а через них — і всієї Асоціації. Їм потрібен майданчик для своєї комунікації поза межами підвищення кваліфікації — у нас є можливість його надати.

Ключова відмінність наших майданчиків від заходів підвищення кваліфікації у тому, що останні є освітніми заходами, їхня мета — навчити адвокатів чомусь новому. Наші ж форуми чи конференції теж дають нові знання, проте освітня мета не є єдиною чи основною. Головна — обмін інформацією, нет­воркінг, налагодження контактів, пошук інсайтів для розвитку тощо.

 

Ви можете займатися просвітництвом через Клуб майбутніх адвокатів.

— Ми недавно оновили стратегію розвитку КМА, і, думаю, що за найближчий рік суттєво оновимо його діяльність. Ми плануємо запустити нові формати, які допоможуть студентам, молодим юристам, правникам, які хочуть пов’язати своє професійне життя з адвокатурою, поглибити знання про професійне середовище юристів: дізнатися, як живе юрринок, як влаштований бізнес… І це не стажування у розумінні законодавства про адвокатуру, а саме — прикладна робота та інтеграція в ринок. КМА в цьому процесі може стати потужним комунікаційним хабом, через який молоді юристи отримають доступ до стажування чи першої роботи, а юридичні компанії — залучатимуть молодь для власного розвитку.

Асоціація через КМА може стати місточком для юридичних талантів у світ високої бізнес-юриспруденції.

 

Що ви будете пропонувати для адвокатів зі стажем?

— Ми всі пережили непростий період для громадської активності, і він повинен зробити нас сильнішими. Спробувавши формати онлайн і переоцінивши свій час, люди, з одного боку, відверто скучили за живими івентами, з іншого — більше не хочуть витрачати цілий день на форум. Тому ми сконцентруємося на оновленні форматів.

Додатково будуть розвиватися онлайн-заходи, які ми налагодили за останні півтора року і відпрацювали на найкращому рівні. Загалом плануємо розвиватися у напрямі технологій — автоматизувати процеси всередині, в комунікаціях, у роботі з членами.

І все ж таки ми хочемо реанімувати особисте спілкування, надихнути адвокатів збиратися, оновити формати, на які будуть ходити, бо ми впевнені, що це важливо. Акцент маємо зробити на неформальних заходах — спортивні турніри, вечірки, екскурсії вихідного дня чи просто спільний відпочинок, який ми провели з нагоди 15-річчя Асоціації, тощо. Попри важливість форумів, вони — про роботу, а у пам’яті залишаються якраз не форуми, а неформальне спілкування з колегами.

 

Є якісь конкретні ініціативи, які ви будете впроваджувати.

— Окрім роботи зі збереження професії, яка вийде на перший план найближчим часом для всіх громадських юридичних асоціацій, я маю два проєкти, які хочу впровадити у найближчі роки.

По-перше, це благодійний фонд. Ми дуже часто збираємо кошти на певні цілі. Постійно діючий фонд розв’язав би проблеми, для яких фінансування потрібне систематично або невідкладно. Думаю, для громадської асоціації такого рівня доречно мати власний благодійний фонд чи мати тісне співробітництво з благодійним проєктом.

По-друге, це своєрідний ТОП-клуб. Хочу знову запросити до активної участі у житті адвокатів тих, хто стояв у витоку юридичного ринку України. Якось сталося так, що багато з тих, хто створював юридичний ринок України, адвокатуру як професію, досягши певного рівня, відійшли від активного розвитку професії сьогодні. Вони практикують, але вже не є активними учасниками ринку, і ринок починає забувати їх, втрачати авторитети, а разом з ними й етичні орієнтири. На ринок заходять не те щоб випадкові, але люди без належного внутрішнього мірила моральності, і це має той ефект, коли адвокатура втрачає повагу в суспільстві. Загалом «верхівка» ринку розмивається, стає пласкою. Це має побічний ефект у вигляді відсутності якогось мірила етичності, передачі традицій тощо. Тому є така ідея: зробити клуб відомих адвокатів, щоб підтримувати високі стандарти професії.

 

(Бесіду вела Ірина ГОНЧАР, «Український адвокат»)

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Зміст

Актуально

Орієнтир на лідера

Від редактора

Право у відповідь

Дивіться!

Сполучені Штати проти Біллі Голідей

Думки вголос

Вебсайт — ЗМІ

Компанія

Управлінська імпровізація Романа Загрія

Новини

627 адвокатів долучилися до надання БПД

Цифрові рішення на допомогу юристам

Виконавчі документи будуть пересилати в електронній формі

80 % коштів на систему БПД йдуть на оплату послуг адвокатів

Утриманцям СІЗО дадуть доступ до телефону та інтернету

ВП ВС уточнила нюанси співмірності витрат на адвоката

Особистий кабінет адвоката інтегрується з системою EasyCon

РАУ рекомендує членам ВРП від адвокатури скласти повноваження

Репортаж

Бізнес-інфраструктура

Судові рішення

Червень-липень 2021 року

Теорія і практика

Тверезий погляд

У фокусі

Ордероносці

Перехід в офлайн

Адвокат іn-house

Фотоновина

Спілка адвокатів України обрала нове керівництво

Читайте!

Загадка 622 номера

Школа майстерності

Право ІВ на програмне забезпечення

Інші новини

PRAVO.UA