Президент України вирішив у досить прямолінійний спосіб впоратися з негативним ажіотажем навколо Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК). 13 квітня 2021 року в парламенті було зареєстровано законопроєкт «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» № 5369. Цей документ визначено як невідкладний.
За Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (Закон), проєкт закону про утворення чи ліквідацію суду вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя (ВРП). Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративнотериторіального устрою. У пояснювальній записці необхідність цього законодавчого кроку обумовлюється такими формальними підставами: забезпечення доступності правосуддя, права громадян на розгляд їх справ незалежним і безстороннім судом та підвищення рівня довіри до судової гілки влади. А також ідеться про те, що ця ініціатива є наслідком відповідної електронної петиції на вебсайті глави держави, яку підписало понад 25 тисяч громадян України. Громадянське суспільство ініціативу Володимира Зеленського сприйняло «на ура».
Також у пояснювальній записці зауважується, що ВРП не висловила позиції щодо підтримки чи непідтримки законопроєкту № 5369, а у своєму консультативному висновку від 4 березня 2021 року зазначила, що «реалізація вказаного законопроєкту не видається можливою до моменту створення та початку роботи повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС), оскільки переведення суддів із ліквідованих до новоствореного суду може відбуватися виключно на підставі та в межах рекомендацій Комісії».
Тож як подолати кризу в Окружному адміністративному суді міста Києва? Як свідчать результати опитування «ЮП», серед юридичної спільноти немає одностайності з цього питання. Більшість респондентів вбачає доцільність у завершенні кваліфікаційного оцінювання суддів, щоправда, цей крок залежить від відновлення діяльності ВККС. Адже річ не у табличці чи в будівлі, річ у суддях, які і наповнюють сенсом судову інституцію — ОАСК.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…