Місце концентрації — PRAVO.UA
прапор_України
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Місце концентрації

«Важливо сконцентруватися не на кількості вироків, а на усуненні умов, що сприяють розвитку корупції», — впевнений партнер VB PARTNERS Денис Бугай
Денис БУГАЙ: «Щораз більший попит на послуги WCC & Anticorruption вимагає від нас відчутного розширення та покращення внутрішніх процесів»

Боротьба з корупцією в нашій державі залишається в центрі суспільної уваги. Зі створенням спеціалізованих антикорупційних установ зростає попит на послуги юристів практики White Collar Crime (WCC) та Anticorruption. Про розвиток ринку юридичних послуг у цій сфері, особливості в напрямі Anticorruption, та тенденції практики в цілому «Юридичній практиці» розповів адвокат року у сфері WCC & Anticorruption Денис Бугай, партнер ЮК VB PARTNERS.

 

— Створення нових антикорупційних установ у країні почалося у 2015 році. Серед перших: Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Вищий антикорупційний суд (ВАКС), створений спеціально для розгляду справ щодо топкорупції. Чи можна вважати, що антикорупційну стратегію нарешті сформовано?

— Останні два роки триває завершальний етап становлення антикорупційної інфраструктури. Фінальним акордом став запуск роботи Вищого антикорупційного суду, який нещодавно відзначив два роки від початку процесуальної діяльності.

Високий темп роботи антикорупційних органів відображає статистика суду. Зокрема, 6 колегій суддів ВАКС ухвалили 45 вироків щодо 50 осіб, 7 із яких — виправдувальні. Сьогодні на розгляді першої інстанції перебуває 184 кримінальні провадження за обвинуваченням 440 осіб. Лише в І півріччі 2021 року на розгляді слідчих суддів перебувало 3538 клопотань та 837 скарг.

Антикорупційні кейси становлять понад половину обсягу нашої роботи. Щораз більший попит на послуги WCC & Anticorruption вимагає від нас відчутного розширення та покращення внутрішніх процесів. За останній рік ми виросли вдвічі за всіма показниками.

 

— Яке ваше бачення подолання конституційної кризи, пов’язаної з антикорупційним законодавством, і антикорупційної реформи в цілому?

— Криза минула. Понад рік тому над антикорупційною інфраструктурою нависала загроза її денонсації. Пам’ятаємо рішення щодо неконституційності призначення директора НАБУ та низки статей Кримінального кодексу (КК) України. На мій погляд, такі дії мали зворотний ефект і фактично зміцнили систему та підсилили її інституційну спроможність.

 

— Які кроки для закріплення антикорупційної реформи наразі вкрай необхідні?

— В антикорупційній діяльності важливо сконцентруватися не на кількості кримінальних проваджень і вироках, а на усуненні умов, що сприяють виникненню та розвитку корупції.

Перший крок — знизити державну частку в економіці країни. Сьогодні ми країна з мало не найбільшою часткою державних підприємств. Для її зменшення треба провести приватизацію всіх державних активів.

Крок другий — продовжувати розвивати транспарентність і прозорість усіх процесів — від умовно побутових, таких як отримання водійських прав, до закупівлі ядерного палива державним концерном.

Третій, не менш важливий крок, — забезпечення високого рівня заробітних плат у всіх сферах публічної служби, зокрема в правоохоронних органах та судовій системі.

 

— Минулого року видання Вest Lawyers визнало ЮК VB PARTNERS фірмою року з кримінального права, нещодавно вас визнано адвокатом року цієї практики. Крім того, Юридичною премією 2021 року вас було нагороджено як переможця в номінації «Адвокат року у сфері WCC & Anticorruption». У чому секрет такого масштабного успіху?

— Ми пишаємося всіма нашими досягненнями — приємно бачити, що провідні незалежні рейтинги високо цінують успіхи нашої команди.

Усі досягнення — це колективний результат і перемога. Обрана понад сім років тому стратегія спеціалізації, концентрація на WCC & Anticorruption стала правильним рішенням. Це дало нам змогу стати не лише одним із лідерів ринку, а фактично трендсетером українського сегмента практики WCC.

Я би наголосив на п’яти критеріях успішності.

Експертиза екстракласу. Якщо претендуєш бути № 1, твої знання та навич­­ки мають бути найкращими на ринку. Це вимагає щоденних надзусиль, тому наш девіз «Grow or go!» («Рости або йди!»).

WCC‑кейси — це багатогранні та багатоепізодні проєкти, які потребують колективних зусиль. Для успіху не потрібен адвокат‑зірка, потрібна команда зірок. Злагоджена команда — це запорука синергії в роботі.

Безкомпромісну якість слід забезпечувати в кожному питанні, незалежно від складності, розміру, публічності чи гонорару проєкту.

Комплексність практики WCC вимагає не лише бути експертом із кримінального права, а й розумітися на бізнес‑процесах клієнтів та на суміжних галузях. Необхідно мати високий рівень експертизи в практиках корпоративного, податкового, антимонопольного та банківського права.

П’ятий фактор — ідеально відточені стандарти й політики компанії. Успіхи фірми не мають залежати від «енергії» конкретних осіб. Стандартизація та постійна підтримка стабільності процесів є запорукою успішності в десятках кейсів одночасно.

 

— Що являє собою практика White Collar Crime сьогодні? Наскільки динамічно розвивається ринок юридичних послуг у цій сфері?

— Попит шалено зростає, юридичні компанії одна за одною намагаються її розвивати, хоч і не завжди успішно, оскільки не всім вистачає експертизи та відпрацьованих алгоритмів.

Головний тренд останніх років — розвиток підпрактики антикорупційних розслідувань. Ключова особливість цієї категорії — відсутність впливу на прийняття рішень у НАБУ/САП/ВАКС. Як результат, значно зросла роль саме професіоналізму адвокатів, їх уміння зібрати переконливі докази, сформувати та якісно донести правову позицію.

Також значний вплив на практику має постійна зміна політичної влади, що не лише провокує нові розслідування, а й скасовує попередні підкилим­ні домовленості. Клієнти розуміють: краще професійна правова допомога, ніж необґрунтована постанова про закриття провадження, яку буде скасовано наступним Генеральним прокурором.

 

— Які особливості напряму Anti‑corruption ви могли би відзначити: що найбільш характерно для цієї сфери?

— Я виділяю декілька основних напрямів Anticorruption.

По‑перше, це економічні склади злочинів, класика — стаття 191 КК України (розкрадання, привласнення та ін.). Слід зауважити, що в таких кейсах НАБУ активно заходить на територію чужої підслідності та розслідує не лише справи за участю їх спеціального суб’єкта — чиновника категорії А, а й справи, де відсутній елемент корупції. Яскравим прикладом є справа «ПриватБанку». У ній не висунуто підозри жодному державному діячу, лише топменеджерам банку.

Наступний складник — справи щодо незаконного збагачення та недостовірного декларування. Проте за останній рік за відповідною статтею було лише одного разу повідомлено про підозру. Понад рік тому Конституційний Суд України фактично скасував попередні статті КК України, що спровокувало закриття сотень проваджень. Гадаю, наступного року НАБУ значно збільшить свою активність у цьому напрямі.

Третій блок пов’язаний з отриманням/наданням неправомірної вигоди. Хоча в нашій практиці найменше справ цієї категорії, проте для НАБУ та САП вони в пріоритеті. Левова частка статистики ВАКС — це саме вироки щодо хабарництва.

Окремо виділяємо питання, пов’язані з НАЗК, а саме стосовно здійснення перевірок і притягнення декларантів до адміністративної відповідальності. Хоча ці випадки не є частиною кримінального процесу, вони мають антикорупційний характер.

 

— Як вибудовуються відносини між адвокатами практики WCC & Anticorruption і антикорупційними органами?

— На початку роботи НАБУ відбулося декілька масштабних конфліктів між детективами та адвокатами. Адвокатська спільнота зайняла активну позицію щодо захисту своїх професійних прав.

Принциповим для нас був кейс щодо порушення прав нашого колеги — Дениса Шкаровського (сьогодні — партнера VB PARTNERS). Під час проведення обшуку правоохоронець намагався не допустити адвоката до місця його проведення. У результаті нашої кропіткої роботи щодо оскарження таких дій відповідний службовець отримав сувору догану. Згодом його було звільнено, а нині він взагалі є підсудним у справі щодо підробки лікарняного листа.

Не можу лишити поза увагою роботу у ВАКС. Усі ми високо оцінили співпрацю із судом стосовно комфортних умов роботи. Незважаючи на очевидні переваги в роботі суду, все‑таки найважливішим для нас лишається дотримання принципу права на захист та рівності сторін. На мій погляд, у цьому аспекті ситуація не ідеальна. Іноді здається, що судді схильні пробачати дрібні помилки стороні обвинувачення та демонструють обвинувальний ухил, що відображається в застосуванні непомірно великих застав.

 

— Чи існують «національні особливості» роботи адвокатів із WCC & Anticorruption? Чим відрізняються українські реалії від світової практики?

— Практика WСС в Україні значно відстає порівняно з іншими ринками.

Насамперед це спричинено слабкістю економічних відносин у країні. Наступний стримувальний фактор — недостатня підготовленість правоохоронних органів якісно розслідувати низку злочинів, серед яких торгівля інсайдом на фондовому ринку, шахрайство з фінансовими ресурсами, корпоративне шахрайство, навмисне доведення до банкрутства тощо.

 

— Які тенденції розвитку практики в цілому? На які подальші зміни в системі Anticorruption ви очікуєте?

— Ключова тенденція — посилення практики та підвищення професіоналізму правоохоронних органів.

Є тенденція розвитку розслідувань cross‑border. Професіоналізм правоохоронців у питаннях міжнародної співпраці продовжує зростати. Сьогодні вони співпрацюють з десятками країн, виконуючи сотні міжнародно‑правових доручень. Чимраз більше країн звертаються із запитами до України.

Великі перспективи в практики корпоративних розслідувань. За статистикою, рівень втрат від внутрішнього/зовнішнього шахрайства у світі становить 5 % від виручки, в Україні цей показник може сягати 20 %. Акціонери не бажають із цим миритися і готові до активних дій щодо припинення неетичної поведінки менеджерів компаній.

 

Бесіду вів Олександр БІЛЬДІН, «Юридична практика»

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
155479
600х90.gif
баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

Інші новини

PRAVO.UA