В Україні триває «податкова амністія», в межах якої виникає чимало питань щодо того, що потрібно декларувати та якими будуть наслідки недекларування тих чи інших активів. Значна кількість цих питань стосується необхідності декларувати належне людині нерухоме майно, яке знаходиться як в Україні, так і поза її межами. Давайте спробуємо дослідити, як це працює та що потрібно робити, щоб убезпечити свого клієнта, власника відповідного майна, від ризиків, пов’язаних із декларуванням майна.
Варто зауважити, що згідно із Законом «Про податкову амністію» (Закон України № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законів України про стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом введення одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів і сплати одноразового збору в бюджет» нерухоме майно, а саме:
є об’єктами декларування.
Тобто такі об’єкти можуть бути задекларовані шляхом подання власником майна до податкової відповідної декларації, а їх недекларування може загрожувати значними штрафними санкціями.
І все ж таки не будь-яке майно потрібно показувати в «добровільній декларації». Так, законодавець визначив, що:
не підлягають декларуванню.
При цьому це виключення стосується нерухомого майна, яке розташоване на території України, належить фізичній особі на праві власності, що підтверджується даними відповідних державних реєстрів. Якщо майно перебуває в зарубіжній юрисдикції, воно може бути включено до декларації. Що ж стосується нерухомого майна, розташованого в Україні, але придбаного до 2013 року, коли включення об’єктів нерухомості до реєстру нерухомого майна стало обов’язковим, то у разі його включення до реєстру нерухомого майна та відповідності нормам щодо площі такого майна, його декларування не є обов’язковим.
Таким чином, як бачимо, не будь-яке нерухоме майно необхідно вносити до декларації. Усе залежить від:
І все ж таки треба пам’ятати, що декларуванню підлягає і майно, належне особі на праві спільної власності, титульним власником якого може бути інша особа (наприклад, другий із подружжя), що потрібно враховувати при обчисленні площі належної особі нерухомості та визначенні необхідності включення майна до «добровільної декларації».
Автор: Віктор МОРОЗ, керуючий партнер АО Suprema Lex
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…