Гучним інфоприводом кінця минулого року стала новина, що з 2021 року приймати вступників на місця державного або регіонального замовлення для здобуття ступенів бакалавра, магістра на заочну форму навчання за спеціальностями 081 «Право» та 293 «Міжнародне право» не будуть. Це рішення безліч разів критикували, проте мета його ухвалення благородна — бажання покращити рівень фахової підготовки молодих правників. То чи залежить рівень професійності молодого юриста від форми його навчання, чи основне тут — зусилля та бажання?
КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА
Роман САБОДАШ, адвокат, доцент кафедри цивільного права Інституту права Київського Національного університету імені Тараса Шевченка
Будьяка форма навчання має як переваги, так і недоліки. Основним недоліком заочної форми навчання є час, який студенти приділяють вивченню курсу. Здебільшого на заочній формі навчання викладач у 6–8 годин має вкласти все те, що студенти стаціонару вивчають пів року, а то й рік. Тут усе разом — і лекції, і практичні заняття. Внаслідок цього викладачі лише побіжно дають основний матеріал, а студенти фактично позбавлені можливості повною мірою засвоїти його суть. Це призводить до того, що, як правило, студент не завжди встигає достеменно з’ясувати природу тих чи інших правовідносин. Я далеко не ідеаліст і не стверджую, що на стаціонарі студенти завжди встигають все вивчити і зрозуміти. Однак різниця полягає в тому, що студенти заочної форми навчання не можуть цього зробити з об’єктивних причин, а студенти денної — через те що не доклали зусиль. Без сумніву, до переваг заочної форми навчання відносять те, що такі студенти приходять в аудиторію з певними практичними навичками. Водночас потрібно зазначити, що вони далеко не завжди практикують у сфері права, й отримані навички з написання типового документа не завжди свідчать про розуміння проблем у застосуванні права. Проте я всетаки переконаний, що заочна форма навчання є менш ефективною за стаціонарну, що не нівелює необхідності вдосконалювати останню шляхом збільшення практичного компонента в навчанні.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…