Крайня необхідність — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Крайня необхідність

«Прозорі, зрозумілі правила гри, дотримання законодавства всіма учасниками бізнес-середовища, мінімізація, а в ідеальному варіанті викорінення корупції — це вимоги сучасного бізнесу» наголошує Олексій МЕНІВ, партнер АО «Шкребець і Партнери»
Олексій Менів
Народився у 1988 році в Коломиї Івано-Франківської області. У 2010 році закінчив Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого, військово-юридичний факультет, та University of Hertfordshire (LLM). Кандидат юридичних наук. У 2012 році отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.
З 2010 року працює в АО «Шкребець і Партнери», пройшов шлях від юриста до партнера, діючий третейський суддя. Основні практики: судова практика, кримінальне, податкове і земельне право, а також нерухомість та енергетика. Відзначений Ukrainian Law Firms. A Handbook for Foreign Clients у 2018—2021 роках серед лідерів правників у галузі кримінального права.

 

— Які найбільш затребувані юридичні послуги у 2021 році? Які практики показали найбільшу прибутковість?

— За моїми спостереженнями, у 2021 році збереглися тенденції розвитку юридичного ринку останніх років. Тому традиційно затребуваними в Харківському регіоні залишилися практики кримінального права та процесу, зокрема захист White-Collar Crime, консалтинг та спори у сфері енергетики, експлуатації природних ресурсів, а також практика податкового права. Названі практики водночас залишаються вагомою складовою дохідної частини компанії.

Суттєво розширилася географія клієнтської бази. Харківські адвокати склали істотну конкуренцію київським, і сьогодні столичний бізнес готовий спів­працювати з регіональними юридичними компаніями, залишаючись упевненим у тому, що отримає якісну послугу.

Свій внесок у формування довіри до регіональних юридичних компаній зробили і наші адвокати. За кілька останніх років адвокатами нашої компанії здобуто ряд важливих перемог, зокрема на рівні прийняття остаточного рішення Верховним Судом, для наших клієнтів у гучних справах, які, в тому числі, висвітлювалися у ЗМІ.

 

— Чи впроваджувалися нові практики у 2021 році, зокрема, у вашому адвокатському об’єднанні?

— Наше об’єднання не відкривало нові практики в цей період, але своєчасно відповіло на запит ринку, пов’язаний з поліпшенням інвестиційного клімату у Харківському регіоні. Харків — велике місто, що активно розвивається, та останніми роками стає більш привабливим для українських та іноземних інвесторів. Прийняття Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями в Україні» також відіграло в цьому не останню роль.

Органи місцевого самоврядування, а також комунальні підприємства регіону зіштовхнулися з новими викликами, пов’язаними з реалізацією масштабних, у першу чергу інфраструктурних, проєктів. Правовий аналіз складних бізнес-рішень у цій царині — завдання, яке вимагає відповідного досвіду, а також вміння оперативно реагувати на виклики, що виникли.

Штатний юридичний відділ комунального підприємства чи виконавчого органу не завжди може скласти конкуренцію юристам інвестора, в тому числі залучених адвокатських компаній, які роками практикують у цій специфічній галузі.

Тож одним із напрямів розвитку наше об’єднання обрало саме налагодження взаємодії з органами місцевого самоврядування. На сьогодні юристи об’єднання успішно надають послуги як Харківській міській раді, так і її окремим виконавчим органам. Спектр питань доволі широкий: починаючи з розробки або правового аналізу проєктів локальних нормативних актів і закінчуючи юридичним супроводом окремих інфраструктурних проєктів та судових спорів.

 

— Які зміни спіткали Харківський регіон у 2021 році?

— Попри існуючі політичні процеси, пов’язані зі зміною керівництва міста Харкова, регіон залишається стабільним з точки зору економічного розвитку, інвестиційної привабливості, а також функціонування ринку юридичних послуг.

На моє переконання, це пов’язано з тим, що бізнес довіряє інституціям місцевого самоврядування та впевнений у поступальному розвитку регіону. Харків за останній рік не втратив свої позиції, а навпаки — місто розвивається і стає комфортнішим як для життя, так і для розвитку бізнесу.

 

— Чим відрізняється місцевий ринок Харкова у 2021 році?

— Якщо ми говоримо саме про ринок юридичних послуг, то суттєвих відмінностей між ринком Харківського регіону та, наприклад, міста Києва вже кілька років не спостерігається. Безумовно, може бути специфіка в напрямах діяльності, пов’язаних з економічними особливостями регіону, але в цілому — тенденції розвитку ринків схожі.

Ринок глобалізується, відмінності здебільшого нівельовані.

Адвокатське середовище міста Харкова активніше шукає шляхи до спів­праці, адвокатські об’єднання стали поширеним явищем, активно розвивається культура співпраці між адвокатами.

Новостворені амбітні адвокатські об’єднання є одним із рушійних факторів, який стимулює розвиток конкуренції на юридичному ринку, а отже, і гарантом якості наданої послуги.

Водночас така взаємодія, а також взаємодія окремих об’єднань/бюро між собою дає змогу забезпечувати супровід проєктів, які раніше з об’єктивних причин були прерогативою столичного ринку.

На сьогодні юридичний ринок Харківського регіону створив ситуацію, коли замовник юридичної послуги все менше зважає на географію. Місцезнаходження юридичної компанії відходить на другий план. Експертиза та досвід юриста — ключові фактори при виборі юридичного радника. Саме тому клієнтами нашої компанії є представники бізнесу та приватні особи з різних регіонів України, в тому числі зі столиці.

 

— Чи змінився інтерес клієнта цього року? Які потреби він намагається реалізувати насамперед?

— Так, змінюється клієнт, змінюємося і ми.

Останніми роками ми бачимо стрімкий розвиток корпоративної культури в Україні, налагоджена робота підприємства дає змогу власнику відійти від управління бізнесом у ручному режимі. З цим, перш за все, пов’язані й зміни у взаємодії корпоративних клієнтів з юридичною компанією. Зміни стосуються здебільшого формату спілкування.

Якщо раніше вибором зовнішнього юридичного радника переважно займався власник самостійно, то сьогодні такий вибір робить голова юридичного департаменту. Відповідно, змінюються і підходи юридичної компанії до роботи з клієнтом як на етапі просування послуг компанії, так і в процесі їх надання.

Взаємодія з юридичним департаментом клієнта, безумовно, має свої переваги, оскільки дає змогу оперативніше обмінюватися інформацією, приймати рішення. Ми сповідуємо підхід, за яким фаховий юрист юридичного департаменту клієнта не конкурент, а соратник.

 

— З чим пов’язані очікування місцевого бізнесу?

— Вважаю, очікування місцевого бізнесу мало відрізняються від очікувань бізнесу будь-якого іншого регіону.

Прозорі, зрозумілі всім правила гри, дотримання законодавства всіма учасниками бізнес-середовища, мінімізація, а в ідеальному варіанті викорінення корупції — це вимоги сучасного бізнесу.

Наші клієнти очікують на адекватну співпрацю з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, усунення бюрократичних перешкод ведення бізнесу. Вони втомилися від «розробок» державної машини, особ­ливо в податковій сфері (пам’ятаємо кампанії податкової щодо визнання правочинів нікчемними, відмови у реєстрації податкових накладних тощо). Усе це створювало перешкоди для ведення бізнесу, змушувало підприємства роками відстоювати свої права у судах та, відповідно, зменшувало довіру до державного апарату.

Нині поступальний розвиток міста та регіону в цілому дозволяє оптимістично дивитися у майбутнє.

 

— Які галузі сьогодні найбільш затребувані? На які орієнтуватиметесь у найближчому майбутньому?

— Неозброєним оком видно, що Харків активно розбудовується. Це стосується як житлового будівництва, так і будівництва комерційної нерухомості та інфраструктурних об’єктів. Наше об’єднання давно розвиває практику у сфері будівництва і нерухомості, останні кілька років ця практика не лише не втратила свої позиції, але й розширилася як за рахунок залучення нових клієнтів, так і за рахунок поглиблення роботи з давніми клієнтами компанії.

Традиційно значну частку ринку Харківського регіону займає машинобудування. Зважена місцева політика дозволила новим інвесторам у цій сфері зайти на місцевий ринок. Місцева влада анонсувала налагодження у місті Харкові виробництва автобусів і трамваїв. Нове дихання отримали харківські промислові гіганти.

Безумовно, такий розвиток бізнесу є запорукою підвищення попиту на юридичні послуги. Розвиток практик податкового права, судових спорів є прерогативою нашої компанії, напрацьований роками досвід завжди поповнюється новими кейсами, які супроводжують наші юристи.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Зміст

50 провідних юридичних фірм України 2021 року

«Бронзова ліга» провідних юридичних фірм України 2021 року

Історія рейтингу

Переможці рейтингу «50 провідних юридичних фірм України» у 1998—2021 роках

Галузі практики

Шокова M&A-терапія

Кваліфікаційне оцінювання

Лідери ринку. Корпоративне право та M&A

Лідери ринку. Інформаційні технології

Лідери ринку. Енергетика і природні ресурси

Інфраструктурні зміни

Сила переконання

Регуляторний виклик

Дія Сіті: завантаження триває

Лідери ринку. Нерухомість, будівництво та земельне право

Найбільші публічні угоди

Знайти баланс

Ринкові відносини

Прописати процедури

На захист інновацій

Звітний період

Лідери ринку. Банківське та фінансове право

Конкурентне право

Лідери ринку. Інтелектуальна власність

Лідери ринку. Конкурентне право

Встановити контроль

Консервативна позиція

Гостра справа

Найбільші публічні угоди у сфері антимонопольного права

Кримінальне право та процес

Область підвищеного тиску

«Прес-служба»

Цивільна конфіскація

Ввідні процедури

Апеляційна плата

Сrime Story

Захисні можливості

Комплексний підхід

Антикорупційний ландшафт

Помилки в електроніці

Лідери ринку. Кримінальне право / White-Collar Crime

ВАКС-фактор

Методологія

Формула успіху

Податкова практика

Фіскальні акценти

Лідери ринку. Оподаткування

Податкові штрафи: як зменшити

Найбільші публічні спори у сфері оподаткування

Регіональні ринки

Фірмові налаштування

Крайня необхідність

Провідні регіональні юридичні фірми України

Бій на місці

Реструктуризація та банкрутство

Недійсність правочинів боржника

Час відновлення

Лідери ринку. Банкрутство

Антикризове управління

Спірні переходи

Дискримінаційний підхід

Судова практика

Труднощі виконання

Реальні кроки

Найбільші публічні судові та арбітражні спори

Робота під розкриттям

Змінне поле

Знайти, хто відповість

Ефективні рішення

Лідери ринку. Судова практика

Лідери ринку. Міжнародний арбітраж

Верховні пересуди

Юридичний ринок

Бізнес-акцент

Інвестиційний запит

Творчий експеримент

Від редакції

50 провідних юридичних фірм України за доходами

50 провідних юридичних фірм України за кількістю юристів

50 провідних юридичних фірм за фінансовою ефективністю

Рейтинг визнання юридичних фірм за галузями практики

Нова хвиля

Модельний лад

Експертна рада

Ставка на сталий розвиток

Нове дихання

Рейтинг визнання юридичних фірм

Інші новини

PRAVO.UA