Контроль артбуку — PRAVO.UA
прапор_України
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Контроль артбуку

Рубрика IP REPORTER
ЛУК’ЯНОВ Олексій — адвокат, старший юрист Mamunya IP, м. Київ

Вихід на екрани нової екранізації роману Френка Герберта «Дюна» спричинив черговий сплеск популярності цієї франшизи, а лави її фанів поповнилися тисячами неофітів.

Частина з них підтримала ініціативу групи криптоінвесторів Spice DAO зібрати шляхом краудфандингу кошти на купівлю артбуку («біблії» фільму, книги з малюнками‑розкадровками) за незнятою екранізацією «Дюни» Алехандро Ходоровські. Існує лише невелика кількість екземплярів цього артбуку. Один із них було виставлено на аукціоні «Крістіс» у Парижі з початковою ціною 25–35 тисяч євро. Його і придбали Spice DAO — за 2,66 мільйона євро. Як зазначено в розслідуванні на медіаресурсі BuzzFeed про цю покупку, «щоб звільнити артбук із приватного володіння і зробити його доступним у тій чи іншій формі для всіх фанатів».

Придбання артбуку пройшло успішно, але далі почалися труднощі. У коментарі BuzzFeed один із членів Spice DAO визнав: «Ми не можемо просто відсканувати книгу і викласти в інтернет». Станом на 15 січня Spice DAO оголосило про такий план: викласти артбук у публічний доступ у дозволеному законом обсязі; спродюсувати натхненний артбуком оригінальний анімаційний серіал; підтримувати похідні твори, створені членами спільноти.

Причина труднощів полягає в нормах законодавства, які відрізняють авторське право і право власності на матеріальний об’єкт, у якому втілено твір. Відчуження матеріального об’єкта, в якому втілено твір, не означає відчуження авторського права і навпаки. Аналогічні положення містяться і у французькому, і в американському, і в українському законодавстві.

А отже, майнові права автора так і залишились за Алехандро Ходоровські, спадкоємцями Френка Герберта та спадкоємцями художників артбуку. Перехід права власності на артбук цього не змінив. Нові власники артбуку не мають права створювати його цифрові або паперові копії та робити їх публічно доступними. В опублікованому 19 січня 2022 року апдейті Spice DAO повідомили, що їм не вдалося досягти угоди з будь‑ким із правовласників артбуку.

Створити оригінальний анімаційний серіал Spice DAO ніхто не заборонить, але питання полягатиме в ступені «натхненності» артбуком. Якщо така натхненність перейде межу, що відрізняє оригінальний твір від похідного, то поширення останнього так само може бути заборонено правовласниками.

Мабуть, найвідоміше висловлювання у франшизі «Дюна» таке: «Хто контролює Прянощі, той контролює Всесвіт». На наших очах було проілюстровано інший принцип  «Хто контролює артбук, той не контролює авторське право».

 

ЛУК’ЯНОВ Олексій — адвокат, старший юрист Mamunya IP, м. Київ

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
155479
600х90.gif
баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

Зміст

IP REPORTER

Контроль артбуку

VOX POPULI

Паспортний контроль

Актуально

Правила конференції

Конкурсна місія

Selection mission

Галузі практики

Давня вина

Діловий етикет

Охоронна грамота

Попереджувальний сигнал

Дайджест

Приватні корективи

Держава та юристи

Командна першість

В інтересах дітей

Новини юридичних фірм

Asters оголосила про підвищення юристів до позиції радників

GOLAW запустила аналітичний ресурс «Судочинство в Україні»

Sayenko Kharenko стала партнером ЄБРР у підготовці звіту про реорганізацію бізнесу

Юристи Mamunya IP здобули остаточну перемогу для Synthon B.V. у Верховному Суді в тривалому патентному спорі

Baker McKenzie поглиблює співпрацю з КНУ імені Тараса Шевченка

Приватна практика

Ключовий підхід

Програми взаємодій

Тендерне забезпечення

Судова практика

Виконавче оскарження

Митна диспропорція

Судові рішення

Генеральний прокурор не є правонаступником КДКП

Щодо нюансів визначення юрисдикції спору, якщо частина позовних вимог заявлена як до фізичної особи, так і юридичної особи

Тема номера

Практична робота

Ознаки визнання

Механізм у нормі

Позиційні вимоги

Корпоративна надійність

Важелі мораторію

Інші новини

PRAVO.UA