Цивільний прогрес — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Український адвокат №11 » Цивільний прогрес

Цивільний прогрес

Рубрика Конспект
Нотатки з лекцій блоку «Цивільний процес: земельні, трудові, сімейні та інші категорії цивільних спорів» за 28 жовтня — 1 листопада 2019 року

З лекції «Актуальні позиції Великої Палати Верховного Суду щодо визначення справ цивільної юрисдикції» Ростислава Кравця, старшого партнера АК «Кравець і Партнери»
Справи за позовами до боржника, який перебуває у процедурі банкрутства, що не пов’язані з майновими вимогами і не стосуються формування ліквідаційної маси, у тому числі щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, треба розглядати в порядку цивільного судочинства.

Тоді як спори щодо оскарження реєстрації ОСББ за своєю суттю є спорами про наявність чи відсутність цивільної правоздатності та господарської компетенції, тож Велика Палата Верховного Суду зазначила, що подібні спори є найбільш наближеними до спорів, пов’язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, а тому повинні розглядатися за правилами господарського судочинства.

 

З лекції «Малозначні цивільні спори та інші категорії справ, у яких допускається представництво неадвокатом. Особи, які можуть бути представниками у цивільних спорах» Алли Лесько, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у відставці
Щоб визнати спір малозначним, суд враховує два критерії: майновий критерій та критерій незначної складності справи. Для касаційного оскарження необхідним є об’єкт такого оскарження, і не варто застосовувати формалізм, проте правильність оплати судового збору суддя зобов’язаний перевірити. Особливості, які мають критерій винятковості для заявників, треба доводити у касаційній скарзі.

Представництво в малозначних спорах може здійснюватися не тільки адвокатом, але іноді професійна підтримка адвоката є просто необхідною.

 

З лекції «Свідок у цивільному процесі. Інші джерела доказування» Олександра Оніщенка, партнера, та Ореста Цімермана, адвоката судової практики МЮФ Integrites
Цінність свідка визначається деякими чинниками, такими як безпосередність об’єктивного сприйняття обставин справи за допомогою органів чуття; відсутність процесуально-правової зацікавленості; здатність об’єктивно і правильно засвідчити події та факти.

Нобхідно створити інформаційний протокол, іншими словами — знати все, що може повідомити свідок, оскільки є ризик виявлення непередбачених обставин; оформити вимоги до суду, пояснити доказову силу показань.

 

З лекції «Істотні умови договорів оренди земельних паїв. Реєстрація права користування землею. Актуальна судова практика» Євгена Дядюка, керівника напряму судового представництва Redcliffe Partners, к.ю.н.
В Україні до цього дня є багато не виділених у натурі земельних часток (паїв). Так, не передані в оренду в установленому порядку земельні паї площею близько 4,8 млн гектарів, або 12 % від загальної площі сільськогосподарських угідь. З 1 жовтня 2025 року не­оформлення паїв буде розцінено як відмову.

Серед істотних умов договору оренди паю: інформація про земельну частку (пай), яка передається в оренду­ (умовні кадастрові гектари і вартість); кадастровий план як додаток до договору; строки дії договору; орендна плата із зазначенням її розміру, способу і умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; зобов’язання сторін.

 

З лекції «Реалізація права власності на землю. Мораторій, обхід мораторію та практика ЄСПЛ щодо відчуження земель сільськогосподарського призначення» Андрія Євстігнєєва, члена Центральної виборчої комісії, адвоката, доцента кафедри екологічного права юридичного факультету КНУ, д.ю.н.
Упродовж існування мораторію норми пункту 15 перехідних положень ЗК України посилювалися, щоб виключити легальні способи обходу заборони. ЄСПЛ у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» постановив, що, запроваджуючи мораторій, держава не забезпечила справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та майновими правами громадян — власників землі.

 

З лекції «Практичні аспекти судового захисту від рейдерських захоп­лень, здійснених через зловживання правами на землю» Дмитра Йовдія, голови ГО «Антирейдерський центр», та Світлани Тетері, старшого юриста ЮК EVERLEGAL
Проблема рейдерства залишається актуальною, адже рейдери вигадують нові способи захоплення майна, користуючись недоліками в законодавстві та роботі державних реєстрів. Нові схеми захоплення земельних ділянок: через зловживання власником земельної ділянки правом на розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку, реєстрацію емфітевзису за наявності дійсного договору оренди, поділ чи об’єднання земельних ділянок, укладення цивільно-правових договорів щодо обробітку з новими «орендарями».

 

З лекції «Спори щодо поновлення на роботі, виплати заробітку та компенсацій у зв’язку з незаконним звільненням. Застосування позовної давності у трудових спорах» Андрія Чехонадського, керівника групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвоката
На розгляд трудових спорів не поширюється адвокатська монополія. КЗпП 1971 року, незважаючи на всі доповнення, дуже далекий від європейських норм і обмежує права роботодавця на досудове врегулювання трудових спорів, адже будь-які погіршення умов праці апріорі заборонені.

Статтею 233 КЗпП встановлено строки звернення працівника до суду, якщо його права порушені роботодавцем, але цей строк не є строком позовної давності.

З лекції «Профспілка як учасник судового спору щодо захисту трудових прав. Межі судового перегляду рішень профспілкових органів» Віталія Дудіна, провідного фахівця Відділу комунікацій Державного центру зайнятості, профспілкового юриста
КЗпП гарантує високий рівень захисту для членів профспілок та особливо членів їх виборних органів. Судова практика пішла шляхом застосування положень статті 43 КЗпП, яка регламентує процедуру погодження звільнення з профспілковим органом, до інших правовідносин. Було визнано, що роботодавець обґрунтоване подання до профспілки має розглядати у 15-денний строк, необхідно запитувати згоду вищестоящого профспілкового органу тощо. Це звузило повноваження профспілкових органів та зобов’язало їх дотримуватись формальної процедури.

 

З лекції «Захист трудових прав керівників компаній. Корпоративне право проти трудових гарантій» Інеси Летич, радниці Asters
Спори про звільнення керівника можуть бути як трудовими, так і корпоративними.

Відповідно до практики Верховного Суду України, якщо підставою позову про поновлення на роботі є порушення трудових прав, то спір є трудовим. У той же час Велика Палата Верховного Суду вирішила, що у разі якщо підставою позову є порушення прав учасника на управління, але не трудових прав директора, то такий спір є корпоративним. При цьому рішення загальних зборів учасників є самостійною підставою для звільнення, а спір не може розглядатися в площині трудового права. Однак ця норма не є абсолютною, бо якщо в процесі звільнення було порушене трудове законодавство, то позов необхідно розглядати як трудовий спір.

 

З лекції «Психологічні аспекти визначення місця проживання дитини» Олени Сібірцевої, адвокатки АО «С.Т. Партнерс»
Психологічне дослідження дитини у досудовому порядку відбувається із залученням психолога, обраного батьками спільно або одним із батьків, із залученням органу опіки та піклування чи із залученням державних установ, до роботи в яких залучені фахівці у галузі психології. Психологічне дослідження може бути призначене судом. Крім того, може бути здійснене опитування дитини судом, збір доказів судом на підставі частини 2 статті 13 та статті 232 ЦПК України.

З лекції «Розділ майна, коли один чи обидва з подружжя є ФОП» Ольги Лепіхіної, співкерівниці практики сімейного права Asters, адвокатки
До ФОП треба застосовувати норми господарського законодавства, якщо справа стосується підприємницької діяльності, цивільного —  якщо йдеться про приватні інтереси суб’єкта.

Критерії, за яких можна надати майну режим спільного майна: час набуття майна; кошти, за які майно було набуте (джерело набуття); мета придбання майна, яка дозволяє надати йому правовий режим спільної власності подружжя. Якщо майно, набуте ФОП, використовується ним у підприємницькій діяльності, в іншого із подружжя право власності на це майно трансформується у право вимоги виплати половини вартості внесеного майна у разі поділу майна подружжя або врахування при поділі іншого майна подружжя.

 

З лекції «Практика розгляду судових спорів стосовно міжнародного переміщення (викрадення) дітей» Ірини Мороз, партнерки ЮФ AVELLUM
Ефективна процедура повернення дитини має бути розпочата в ме­жах річного строку з дати незаконного переміщення. Заява подається до суду за місцем проживання відповідача. Підставою для позову є факт переміщення/утримування дитини, необхідність повернення дитини до місця постійного проживання. Засоби забезпечення: заборона дитині перетинати кордон, заборона змінювати місце проживання до вирішення спору, надання тимчасового доступу для спілкування з дитиною тощо.

 

З лекції «Спори про виселення. Актуальні позиції Верховного Суду з питань права на житло» Віталія Мазура, партнера АО SENSUM
Частина 2 статті 109 Житлового кодексу УРСР встановлює загальне правило про неможливість виселення громадян без надання іншого житлового приміщення. Як виняток допускається виселення при зверненні стягнення на житлове приміщення, яке було придбане громадянином за рахунок кредиту, повернення якого забезпечене іпотекою цього житлового приміщення. При виселені з іпотечного майна, придбаного не за рахунок кредиту, відсутність постійного житлового приміщення, яке має бути надане особі одночасно з виселенням, є підставою для відмови в задоволенні позову.

 

З лекції «Експертиза в сімейних спорах» Ірини Квашніної, заступниці директора, та Олексія Віхляєва, судового експерта Експертно-дослідної служби України
Особливості проведення психологічної експертизи у справах про спори між батьками щодо виховання та місця проживання дитини:

— проведення психологічного обстеження кожного з батьків окремо;

— проведення психологічного обстеження дитини без присутності дорослих, щоб уникнути стороннього впливу;

— проведення психологічного дослідження особливостей взаємодії дитини з кожним дорослим окремо.

 

З лекції «Захист прав споживачів: чому потужний інструмент регулювання економіки не працює. Судова практика» Ростислава Кравця, старшого партнера АК «Кравець і Партнери»
Задовольняючи позовні вимоги про стягнення компенсації за відмову у перевезенні, суд порахував, що з вини перевізника пасажири втратили можливість «стикування» та бронювання на зворотний рейс, адже саме перевізник не повідомив пасажирів, а це виключає солідарну відповідальність перевізників.

Умови кредитного договору кваліфікуються як несправедливі за наявності одночасно таких ознак: по-перше, порушення принципу добросовісності; по-друге, заподіяння суттєвого дисбалансу договірних прав та обов’язків сторін; по-третє, заподіяння шкоди споживачеві.

 

З лекції «Захист права інтелектуальної власності у цивільному порядку» Олега Чорнобая, керівного партнера ЮК «Чорнобай та Партнери»
Основними категоріями справ у сфері інтелектуальної власності є справи щодо визнання недійсними охоронних документів і, власне, сам захист прав інтелектуальної власності. Способами захисту порушеного права можуть бути припинення використання, заборона використання, вилучення продукції, вилучення знарядь та обладнання, публікація, компенсація. Такі справи розглядаються судами загальної юрисдикції і господарськими судами. Згідно з ГПК України, спори щодо інтелектуальної власності не можна вирішувати в порядку спрощеного провадження, але згідно з ЦПК України це можливо.

 

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Зміст

Історія адвокатури

Марки й візитівки

Від редактора

Сприяти правосуддю

Дивіться!

Звабливий, Поганий, Злий

Дозвілля

Жіноча справа

Думки вголос

Архіви на загадку

Конспект

Цивільний прогрес

Новини

Вища юридична освіта має взяти курс на формування навичок

Розіграно «Кубок голови Ради адвокатів Київської області 2019 року»

КСУ визнав допустимим скасування адвокатської монополії

Право юросіб на самопредставництво розширять

Адвокати звернуться до ДБР на захист Олександра Погорілого

Скасування адвокатської монополії. Що далі?

Змінам законодавства про адвокатуру має передувати дискусія з професією

Змінено порядок оплати послуг адвокатів БВПД

Персона

Професія життя

Репортаж

Best Legal: знання для визнання

Енергія розвитку

Теорія і практика

Звільнення заручники

У фокусі

Друга змінна

Читайте!

По той бік прав людини. На захист свобод

Школа майстерності

Банкрутство по-новому

Інші новини

PRAVO.UA