Час турбулентності — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Час турбулентності

Кримінально-правовий захист залишається одним із найбільш завантажених і динамічних сегментів ринку юридичних послуг навіть в умовах воєнного стану. Пріоритети правоохоронних органів змістилися на розслідування широкої палітри воєнних злочинів і злочинів проти основ національної безпеки України, водночас зберігається значний попит на антикорупційне судочинство. Роботи всім учасникам досудових розслідувань і судових процесів додали численні законодавчі зміни воєнного часу

Завантажити PDF

Олексій НАСАДЮК

2022 року, після початку повномасштабного вторгнення рф, було внесено понад 15 змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, і майже стільки ж — до Кримінального кодексу (КК) України.

Зокрема, у КК додано нові склади злочинів: колабораційна діяльність; пособництво державі-агресору; несанкціоноване поширення інформації про надіслання, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану; виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників.

Серед численних змін до КПК слід передусім виділити комплексне врегулювання особливостей здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану — відповідні зміни були внесені Законами № 2201-IX від 14 квітня 2022 року та № 2462-IX від 27 липня 2022 року. Також було врегульовано питання співпраці з Міжнародним кримінальним судом (Закон № 2236-IX від 3 травня 2022 року).

Процесуальні новації

Законом № 2201-IX, зокрема, у новій редакції викладено статтю 615 КПК України й доповнено кодекс новою статтею 615-1. Інша частина змін стосується «невоєнних» розділів КПК України.

Так, надано можливість Генеральному прокурору, керівнику обласної прокуратури, їх першим заступникам і заступникам своєю постановою доручати здійснення досудового розслідування іншим органам досудового розслідування за наявності об’єктивних обставин, що унеможливлюють функціонування відповідного органу досудового розслідування.

Змінами та доповненнями до низки статей КПК:

— визначено порядок участі та залучення захисника і перекладача до проведення окремої процесуальної дії;

— закріплено гарантії поновлення процесуальних строків;

— виключено обмеження щодо проведення слідчих (розшукових) дій у нічний час;

— визначено правила фіксації перебігу і результатів провадження в разі неможливості забезпечення в них участі понятих;

— визначено правила створення керівником органу досудового розслідування міжвідомчих слідчих груп на підставі постанови, погодженої з керівниками відповідних органів досудового розслідування;

— встановлено випадки для затримання особи без ухвали слідчого судді, суду уповноваженою службовою особою та уточнюється момент затримання особи;

— внормовується питання зупинення судового провадження в разі призову обвинуваченого для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період;

— додатково регламентуються правила територіальної підсудності кримінальних проваджень;

— надається можливість використання на користь держави тимчасово арештованого майна відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану»;

— закріплюються умови відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, а також регламентуються гарантії відшкодування втрачених речей і документів.

Законом № 2201-IX серед іншого врегульовано нюанси обрання запобіжного заходу стосовно затриманої особи, якщо в умовах воєнного стану відсутня об’єктивна можливість доставити затриману особу до слідчого судді, — у такому випадку обрання запобіжного заходу здійснюється із застосуванням доступних технічних засобів відеозв’язку з метою забезпечення дистанційної участі затриманої особи.

Важливим для практики стало також доповнення статті 615 КПК новою частиною 15, відповідно до якої в умовах дії воєнного стану після складання та підписання повного тексту вироку суд має право обмежитися проголошенням його резолютивної частини з обов’язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.

Співпраця з МКС

Законом України № 2236-IX від 3 травня 2022 року Кримінальний процесуальний кодекс України було доповнено новим розділом IX2, який визначає особливості співпраці з Міжнародним кримінальним судом. Зокрема, регламентовано проведення консультацій з Міжнародним кримінальним судом, визначено нюанси передання кримінального провадження в рамках співпраці з МКС, виконання прохання МКС про надання допомоги, забезпечення збереження доказів, затримання осіб, які розшукуються МКС, їх передання й інші питання. Окремо врегульовано порядок виконання Міжнародним кримінальним судом функцій на території України. Нагадаємо, що МКС розпочав розслідування злочинів рф в Україні ще в перші дні війни, зокрема до України були скеровані спеціальні слідчі групи.

  

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Зміст

«Топ» воєнного часу

Адаптаційний період

РЕЙТИНГ ВИЗНАННЯ ЗА ГАЛУЗЯМИ ПРАКТИКИ

Промінь оптимізму

Електрифікація майбутнього

Подвійний удар

Захисні налаштування

Законодавча реакція

Іспит на стійкість

Арбітражне спостереження

Безпечна дистанція

Експерт-аналіз

Персональний рахунок

Час турбулентності

Практичні виклики

Антикорупційне судочинство

Стандарт якості

Доказове впровадження

Брак мотивації

Інтелект-провайдер

ІР-зброя

Експансія на Захід

Відповідальна місія

Функціональна компенсація

50 ПРОВІДНИХ ЮРИДИЧНИХ ФІРМ УКРАЇНИ 2022 РОКУ

Світло в темряві

«БРОНЗОВА ЛІГА» ПРОВІДНИХ ЮРИДИЧНИХ ФІРМ УКРАЇНИ 2022 РОКУ

Від редакції

Пункти незламності

Рейтинг визнання юридичних фірм

Рейтинг визнання за галузями практики

Експертна рада

Експертна рада. Рейтинг-2022

Експертна рада. Тенденції ринку

Тенденції ринку. Інфографіка

Міжнародна конфігурація

«Велике» очікування

Проєктна організація

Усім благ

Уроки виживання

Визначення пріоритетів

Привести у відповідальність

ПРОВІДНІ РЕГІОНАЛЬНІ ЮРИДИЧНІ ФІРМИ УКРАЇНИ

Невтрачені сподівання

Режимні налаштування

Випробовування війною

Переможці рейтингу «50 провідних юридичних фірм України» у 1998-2022 роках

Інші новини

PRAVO.UA