600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Час турбулентності

Кримінально-правовий захист залишається одним із найбільш завантажених і динамічних сегментів ринку юридичних послуг навіть в умовах воєнного стану. Пріоритети правоохоронних органів змістилися на розслідування широкої палітри воєнних злочинів і злочинів проти основ національної безпеки України, водночас зберігається значний попит на антикорупційне судочинство. Роботи всім учасникам досудових розслідувань і судових процесів додали численні законодавчі зміни воєнного часу

Завантажити PDF

Олексій НАСАДЮК

2022 року, після початку повномасштабного вторгнення рф, було внесено понад 15 змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, і майже стільки ж — до Кримінального кодексу (КК) України.

Зокрема, у КК додано нові склади злочинів: колабораційна діяльність; пособництво державі-агресору; несанкціоноване поширення інформації про надіслання, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану; виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників.

Серед численних змін до КПК слід передусім виділити комплексне врегулювання особливостей здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану — відповідні зміни були внесені Законами № 2201-IX від 14 квітня 2022 року та № 2462-IX від 27 липня 2022 року. Також було врегульовано питання співпраці з Міжнародним кримінальним судом (Закон № 2236-IX від 3 травня 2022 року).

Процесуальні новації

Законом № 2201-IX, зокрема, у новій редакції викладено статтю 615 КПК України й доповнено кодекс новою статтею 615-1. Інша частина змін стосується «невоєнних» розділів КПК України.

Так, надано можливість Генеральному прокурору, керівнику обласної прокуратури, їх першим заступникам і заступникам своєю постановою доручати здійснення досудового розслідування іншим органам досудового розслідування за наявності об’єктивних обставин, що унеможливлюють функціонування відповідного органу досудового розслідування.

Змінами та доповненнями до низки статей КПК:

— визначено порядок участі та залучення захисника і перекладача до проведення окремої процесуальної дії;

— акріплено гарантії поновлення процесуальних строків;

— иключено обмеження щодо проведення слідчих (розшукових) дій у нічний час;

— изначено правила фіксації перебігу і результатів провадження в разі неможливості забезпечення в них участі понятих;

— изначено правила створення керівником органу досудового розслідування міжвідомчих слідчих груп на підставі постанови, погодженої з керівниками відповідних органів досудового розслідування;

— становлено випадки для затримання особи без ухвали слідчого судді, суду уповноваженою службовою особою та уточнюється момент затримання особи;

— нормовується питання зупинення судового провадження в разі призову обвинуваченого для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період;

— одатково регламентуються правила територіальної підсудності кримінальних проваджень;

— адається можливість використання на користь держави тимчасово арештованого майна відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану»;

— акріплюються умови відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, а також регламентуються гарантії відшкодування втрачених речей і документів.

Законом № 2201-IX серед іншого врегульовано нюанси обрання запобіжного заходу стосовно затриманої особи, якщо в умовах воєнного стану відсутня об’єктивна можливість доставити затриману особу до слідчого судді, — у такому випадку обрання запобіжного заходу здійснюється із застосуванням доступних технічних засобів відеозв’язку з метою забезпечення дистанційної участі затриманої особи.

Важливим для практики стало також доповнення статті 615 КПК новою частиною 15, відповідно до якої в умовах дії воєнного стану після складання та підписання повного тексту вироку суд має право обмежитися проголошенням його резолютивної частини з обов’язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.

Співпраця з МКС

Законом України № 2236-IX від 3 травня 2022 року Кримінальний процесуальний кодекс України було доповнено новим розділом IX2, який визначає особливості співпраці з Міжнародним кримінальним судом. Зокрема, регламентовано проведення консультацій з Міжнародним кримінальним судом, визначено нюанси передання кримінального провадження в рамках співпраці з МКС, виконання прохання МКС про надання допомоги, забезпечення збереження доказів, затримання осіб, які розшукуються МКС, їх передання й інші питання. Окремо врегульовано порядок виконання Міжнародним кримінальним судом функцій на території України. Нагадаємо, що МКС розпочав розслідування злочинів рф в Україні ще в перші дні війни, зокрема до України були скеровані спеціальні слідчі групи.

  

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

Зміст

«Топ» воєнного часу

Адаптаційний період

РЕЙТИНГ ВИЗНАННЯ ЗА ГАЛУЗЯМИ ПРАКТИКИ

Промінь оптимізму

Електрифікація майбутнього

Подвійний удар

Захисні налаштування

Законодавча реакція

Іспит на стійкість

Арбітражне спостереження

Безпечна дистанція

Експерт-аналіз

Персональний рахунок

Час турбулентності

Практичні виклики

Антикорупційне судочинство

Стандарт якості

Доказове впровадження

Брак мотивації

Інтелект-провайдер

ІР-зброя

Експансія на Захід

Відповідальна місія

Функціональна компенсація

50 ПРОВІДНИХ ЮРИДИЧНИХ ФІРМ УКРАЇНИ 2022 РОКУ

Світло в темряві

«БРОНЗОВА ЛІГА» ПРОВІДНИХ ЮРИДИЧНИХ ФІРМ УКРАЇНИ 2022 РОКУ

Від редакції

Пункти незламності

Рейтинг визнання юридичних фірм

Рейтинг визнання за галузями практики

Експертна рада

Експертна рада. Рейтинг-2022

Експертна рада. Тенденції ринку

Тенденції ринку. Інфографіка

Міжнародна конфігурація

«Велике» очікування

Проєктна організація

Усім благ

Уроки виживання

Визначення пріоритетів

Привести у відповідальність

ПРОВІДНІ РЕГІОНАЛЬНІ ЮРИДИЧНІ ФІРМИ УКРАЇНИ

Невтрачені сподівання

Режимні налаштування

Випробовування війною

Переможці рейтингу «50 провідних юридичних фірм України» у 1998-2022 роках

Інші новини

PRAVO.UA