АРМА розшукало активи псевдоволонтерів, які торгували гуманітарною допомогою — PRAVO.UA АРМА розшукало активи псевдоволонтерів, які торгували гуманітарною допомогою — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » АРМА розшукало активи псевдоволонтерів, які торгували гуманітарною допомогою

АРМА розшукало активи псевдоволонтерів, які торгували гуманітарною допомогою

  • 03.11.2022 12:36
Павло Бульдович, керівник відділу комунікації та промоції АРМА

Починаючи з повномасштабного вторгнення російських військ, на захист суверенітету та територіальної цілісності України поряд із військовими стало все суспільство. За допомогою організованих груп та благодійних організацій волонтери здійснюють збір коштів та координацію з купівлі важливо необхідних товарів як для потреб армії, так і для забезпечення цивільних осіб.

Завдяки суттєвій підтримці цивілізованого світу починаючи з березня 2022 року волонтерські організації України та міжнародні благодійні організації почали активно ввозити на територію України вантажі з гуманітарною допомогою.

Водночас серед великого обсягу такої допомоги українські правоохоронці фіксують і цинічні випадки розкрадання та/або торгівлі гуманітарною допомогою, на підставі чого нині зареєстровано та розслідується низка кримінальних проваджень.

Починаючи з серпня 2022 АРМА за фактами незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги (ст. 201-2 Кримінального кодексу України) отримало 15 запитів щодо виявлення та розшуку активів фігурантів кримінальних проваджень від органів досудового розслідування, прокуратури та інших уповноважених суб’єктів. Загальна сума збитків, завданих державі внаслідок вчинення цих кримінальних правопорушень, перевищує 72 млн грн.

Здійснивши всі необхідні заходи з виявлення і розшуку активів в рамках вказаних запитів, співробітники АРМА виявили низку активів, що належать фігурантам розслідувань, зокрема це:

  • автомобільний транспорт – 71 од.;
  • житлова нерухомість – 13 од.;
  • нежитлова нерухомість – 30 од.;
  • земельні ділянки – 122 од.;
  • сільськогосподарська техніка з комплектованням – 88 од.;
  • частки у статутних капіталах – 3 197 607 грн.

Варто зазначити, що орієнтовна загальна вартість розшуканих активів суттєво перевищує розмір завданих псевдоволонтерами збитків.

Крім того, співробітниками АРМА скеровано запити до банківських установ України щодо розкриття банківської таємниці фігурантів кримінальних проваджень та отримання результатів здійснення фінансово-господарських операцій з подальшим аналізом фінансових потоків.

Окремо слід зазначити, що псевдоволонтери активно використовують у своїй протиправній діяльності сучасні методи розрахунку, а саме використання  криптовалютних транзакцій.

Так, в одному з кейсів правоохоронні органи встановили, що фігуранти кримінального провадження ініціювали збір коштів на власні криптовалютні гаманці. Надалі, використовуючи реквізити пов’язаних з ними благодійних організацій, здійснювали закупівлю товарів як військового, так і загального призначення. Оформляли товар як гуманітарну допомогу і за спрощеною процедурою переміщували його на територію України та реалізували.

У результаті відпрацювання цього запиту фахівцями АРМА встановленно всі наявні активи, що належать фігурантам правопорушення. Зокрема, встановлено коло пов’язаних осіб, за допомогою яких здійснювався протиправний механізм з реалізації гуманітарної допомоги. У рамках співпраці з основними світовими критовалютними біржами, отримані відомості щодо ідентифікації осіб, які користувалися послугами бірж для здійснення криптотранзакцій,  дані про ІР-адреси, з яких здійснювалися транзакції, а також результати руху криптовалюти з зазначенням контрагентів та хеш-значення криптогаманців. Враховуючи, що такі види взаєморозрахунків на сьогодні стають дедалі більш популярними, АРМА активно почало вивчати механізми та методи ведення криптовалютних операцій під час здійснення розрахунків. У підсумку вдалося налагодити комунікацію з 13 криптовалютними біржами, серед яких Coinbase, Binance тощо.

Слід також зауважити, що в сучасному світі для протиправної діяльності активно використовуються цифрові засоби комунікації та носії інформації (мобільні телефони, стаціонарні та портативні комп’ютери тощо). Наприклад, в іншому кейсі правоохоронні органи під час проведення слідчих дій здійснили вилучення цифрових носіїв інформації, які належали фігурантам кримінального провадження, та надали копії образів для аналізу експертами АРМА.

За допомогою спеціалізованого комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення, яке є у користування працівників АРМА, було здійснено аналіз вилучених  цифрових носіїв, що дало змогу отримати додаткові відомості про факти вчинення злочину. Зокрема, вказаним шляхом було отримано відомості про:

  • власника цифрового пристрою;
  • його контакти та членів найближчого кола спілкування;
  • всі наявні спілкування у соціальних мережах та застосунках;
  • документи, робочі чернетки, графічні файли тощо, які були на цифровому носії;
  • історію пошукових запитів в мережі інтернет;
  • наявність криптовалютних гаманців;
  • адреси найчастішого перебування мобільного пристрою та геолокацію його переміщення;
  • паролі, токени та дані автозаповнення до застосунків;
  • інформацію про використання хмарних сховищ тощо.

Окрім додаткових фактів та доказів вчинення правопорушення, також встановлено інші відомості, серед яких відомості про:

  • автомобілі, якими користувалися фігуранти;
  • нерухоме майно, яке відсутнє в офіційних реєстрах, але яким де-факто користувалися фігуранти;
  • коло спілкування щодо організації, контролю та реалізації вчинення самого правопорушення;
  • геолокації (найбільш відвідувані місця, маршрути пересування);
  • повний перелік та зміст текстового листування в застосунках WhatsАpp, Telegram, Viber, Signal тощо;
  • графічні файли та документи;
  • встановлені наявні застосунки банківських установ, якими користувалися власники мобільних пристроїв.

Уся отримана інформація була надана правоохоронним органам у максимально короткі строки та сприяла більш ефективному розслідуванню кримінальних справ, успішне завершення яких має стати уроком для тих, хто задля власної наживи прикривається вкрай важливою волонтерською діяльністю. Крім того, подібні справи доводять, наскільки значущою у розслідуваннях злочинів є наявність сучасних технологій та інструментів, що не відстають від «креативності» злочинців. На сьогодні АРМА має такий інструментарій і за його допомогою постійно забезпечує правоохоронну систему інформацією про активи фігурантів проваджень, господарські операції, фінансові потоки та іншими актуальними для слідства даними.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA