Антикорупційна правова політика в аспекті забезпечення права на справедливий суд – у центрі уваги VІІ Київського полілогу — PRAVO.UA Антикорупційна правова політика в аспекті забезпечення права на справедливий суд – у центрі уваги VІІ Київського полілогу — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Антикорупційна правова політика в аспекті забезпечення права на справедливий суд – у центрі уваги VІІ Київського полілогу

Антикорупційна правова політика в аспекті забезпечення права на справедливий суд – у центрі уваги VІІ Київського полілогу

  • 10.06.2024 14:58

7 червня 2024 року у Верховному Суді відбувся Київський полілог «Українська антикорупційна правова платформа: забезпечення права на справедливий суд».

У заході взяли участь судді, науковці, представники органів державної влади, міжнародні та національні експерти.

Як зазначив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, активна фаза розвитку антикорупційного законодавства України розпочалася після Революції гідності у 2014 році. Упродовж наступних двох років було створено мережу антикорупційних органів, до якої увійшли НАБУ, САП та НАЗК. Згодом, у 2019 році, розпочав роботу Вищий антикорупційний суд, а в Касаційному кримінальному суді у складі ВС було сформовано окрему судову палату та визначено її антикорупційну спеціалізацію і таким чином завершено формування ефективної антикорупційної інфраструктури. Про це повідомляє пресслужба Верховного Суду.

«Без сумніву, протидія корупції є важливим завданням для України в процесі її підготовки до членства в ЄС та НАТО, для забезпечення прозорості повоєнної відбудови та залучення інвестицій, а також для відповіді на запит суспільства на справедливість», – зауважив Станіслав Кравченко.

За його словами, історія розвитку протидії корупції свідчить про те, що Україна досягла значних результатів у цьому напрямі. І такі успіхи є надзвичайно важливими для європейського майбутнього нашої країни.

Згідно зі статистичними даними кількість розглянутих ВС у 2023 році справ усіх категорій, зокрема і щодо корупційних та пов’язаних із корупцією кримінальних правопорушень, значно збільшилася. Крім того, в цій категорії справ ККС ВС вдалося вирішити низку правових проблем.

У вітальній промові спеціальний представник Головування ОБСЄ – координатор проєктів ОБСЄ в Україні, посол Марцел Пешко зазначив, що з 2010 року ОБСЄ успішно надає допомогу та підтримку антикорупційним зусиллям і реформам в Україні.

За його словами, згідно з останніми дослідженнями та оцінками, включно з нещодавнім робочим документом Європейської комісії, Україна рухається вперед у боротьбі з корупцією, сповідуючи політику нульової толерантності до корупції, водночас ще багато чого потрібно зробити. В умовах зовнішньої агресії, яка загострює ситуацію, корупція стає ще більш небезпечним явищем, створюючи загрозу всередині країни, послаблюючи її обороноздатність, становлячи серйозну небезпеку для подальшого посилення верховенства права, економічного розвитку та національної безпеки.

Посол запевнив, що ОБСЄ готова надавати допомогу в розробленні та впровадженні ефективних антикорупційних заходів і надалі у зміцненні професійних і незалежних інститутів правосуддя в Україні.

Зі свого боку, голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик у вітальному слові акцентував, що право на справедливий суд охоплює багато аспектів, зокрема не лише призначення справедливого покарання, як цього вимагає суспільство, а й забезпечення дотримання справедливих процедур і гарантій під час вирішення цих питань.

Він зазначив, що в запровадженій Кабінетом Міністрів України Матриці реформ – аналітичного інструмента для ефективного прийняття рішень та управління процесом впровадження реформ, у тому числі й судової, – покроково визначено запровадження відповідних процедур. У цьому контексті на ВККС і ВРП чекає складна робота щодо забезпечення формування доброчесного і високопрофесійного суддівського корпусу.

Водночас голова Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко зазначила, що викликом для нас є не лише повномасштабне вторгнення рф. Не слід забувати про те, що нині, у ХХІ столітті, суспільні відносини розвиваються настільки стрімко та інновативно, що законодавство не встигає за ними. І тоді на перший план для врегулювання тих чи інших питань виходить судова практика, яка є більш гнучкою, ніж законодавчий процес.

Вона зауважила, що Україна є кандидатом на членство в ЄС, а одним із маркерів вступу до ЄС є розвиток демократії, верховенства права, і безумовно, боротьба з корупцією.

Директор Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, віцепрезидент НАПрН України Олександр Скрипнюк зазначив, що важливе місце в порядку денному діяльності нашої держави посідає боротьба з корупцією, яка є неодмінною рисою ефективної системи правосуддя. Дієва протидія корупції потребує адекватної державної політики, підкріпленої відповідною тактикою.

За його словами, сьогодні проблема корупційних злочинів стала викликом для державної влади та судової системи, і її вирішення стане лакмусом на зрілість демократії в Україні та її здатність до реальних євроінтеграційних процесів. Від того, наскільки з вирішенням цих проблем впорається держава, її влада, судова система, залежить майбутній цивілізаційний поштовх України. Свою роль у справедливому вирішенні зазначеної проблеми мають відіграти суди в нинішніх складних обставинах.

«Беручи до уваги рішучий та стійкий опір української держави й народу, можемо констатувати, що вжиті за попередні роки незалежності заходи щодо боротьби з корупцією хоч і не були вичерпними, однак були на досить високому рівні. І дали певні позитивні результати», – зазначив голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Олександр Марчук.

Голова ККС ВС зауважив, що в Індексі сприйняття корупції – 2023 Україна покращила свій показник на 3 бали. Таке зростання цього показника – один із найкращих результатів за минулий рік у світі. Усього за останні 10 років Україна додала 11 балів – це найбільший приріст серед країн, які зараз мають статус кандидаток до ЄС.

У межах трьох тематичних дискусій учасники заходу обговорили питання щодо судової практики як елемента антикорупційної правової політики, забезпечення права на справедливий розгляд справи (процесуальні аспекти), справедливого правосуддя у справах про корупцію як елемента забезпечення стійкості держави у війні.

Захід організували Верховний Суд, проєкт спеціального представника Головування ОБСЄ – координатора проєктів в Україні «Підтримка Верховного Суду та вищих судів у реалізації судової реформи та забезпеченні доступу до правосуддя в умовах війни», Вищий антикорупційний суд, Інститут держави і права ім. В.М. Корецького, Вища рада правосуддя.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA