За даними Реєстру об’єктів електроенергетики та електроустановок споживачів, що використовують альтернативні джерела для виробництва електроенергії, станом на липень 2024 року майже 900 організацій мають у розпорядженні понад 1 тисячу об’єктів електроенергетики. Аналітики R&D-центру YouControl з’ясували, що чверть компаній з переліку входить/пов’язана або належить до 127 фінансово-промислових груп. Понад 850 компаній зі списку згенерували 189,6 млрд грн доходу за 2023 рік. Про зв’язки фірм з політично значущими особами та санкціями читайте в дослідженні YouControl.
У дослідженні враховувався тип технології, що використовується під час виробництва електроенергії з відновлюваних джерел, а саме: сонячна, вітрова, гідроелектроустановки та інша.
Київ у лідерах за кількістю компаній у сфері альтернативної енергетики, а Запорізька та Одеська області — за кількістю ФОПів. З проаналізованого переліку 341 компанія (або 39%) входить/пов’язана або належить до 127 фінансово-промислових груп у системі YouControl. При цьому одна компанія може належати до кількох ФПГ одночасно або кілька компаній з Реєстру об’єктів електроенергетики пов’язані з однією ФПГ.
У матеріалі «Економічної правди» за 19.05.2021 «Син співвласника ІСД Едуард Мкртчан: якщо щось станеться, хочу, щоб знали: це зробив Тарута» вказано, що Едуард Мкртчан є сином ексгенерального директора корпорації «Індустріальний союз Донбасу» Олега Мкртчана. Едуард Мкртчан є бенефіціаром кількох компаній у сфері альтернативної енергетики (група братів Мкртчан). Також ці компанії зазначені в декларації екснародного депутата України Максима Єфімова (група Максима Єфімова) за 2023 рік як юридичні особи, трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї.
Спільний бізнес у сфері альтернативної енергетики також мають екснародна депутатка, сестра нардепа Сергія Льовочкіна — Юлія Льовочкіна та співвласник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний (ТОВ «ГІДРОЕНЕРГОІНВЕСТ», ТОВ «АКВАНОВА ІНВЕСТМЕНТ» та ін.).
У Реєстрі об’єктів електроенергетики перелічені 23 компанії, що входять до складу ФПГ VR Capital Group (ключова особа Річард Гейтс зі США). Ще 22 компанії пов’язані із групою родини Яременко, ключова особа — Євген Яременко, який є співвласником ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА» спільно із дружиною нардепа Олександра Сови Людмилою Совою. Три компанії з групи родини Яременко увійшли до п’ятірки найбільших за зростанням виручки у 2023 році порівняно з 2022-м. Їхні виручки збільшилися: у 146 разів — з 23 тис. грн до 3,4 млн грн, у 133 рази — з 25 тис. грн до 3,4 млн грн та в 40 разів — з 80 тис. грн до 3,3 млн грн.
Решта з п’ятірки найбільших за зростанням виручки не пов’язані з фінансово-промисловими групами. Одна київська компанія з виробництва електроенергії наростила виручку у 481 раз — з 12 тис. грн до 5,9 млн грн. А дитячий лікувально-оздоровчий комплекс у 80 разів — з 50 тис. грн до 4 млн грн.
Виробництво електроенергетики з використанням альтернативних джерел енергії доволі популярне серед представників влади та пов’язаних із ними осіб.
Окрім вищезазначених осіб, цим видом бізнесу зацікавлені:
Велика кількість компаній зі складу фінансово-промислової групи не завжди означає найбільшу кількість установок виробництва альтернативної енергетики. На 9 компаній зі складу ФПГ «Енергоінвест» припадає 51 об’єкт електроенергетики.
До Реєстру об’єктів електроенергетики та електроустановок споживачів, що використовують альтернативні джерела енергії для виробництва електричної енергії, включені 2 компанії зі складу ФПГ «Алеф«: ПРАТ «МЕТАЛУРГМАШ» та ТОВ «АЯКС ДНІПРО». Бенефіціаром першої є підсанкційний Вадим Єрмолаєв. До кінця червня 2024 року він був учасником ТОВ «АЯКС ДНІПРО». Пана Єрмолаєва у складі учасників замінила Ганна Єрмолаєва. У матеріалі видання dnepr.news «В Днепре жена владельца крымских винных заводов получила участок под застройку» за 26.03.2020 зазначено, що Ганна Єрмолаєва є дружиною Вадима Єрмолаєва. Згодом власником такої самої частки в статутному капіталі, що належала їй, стала компанія ТОВ «КАПІТАЛ-ПРОГРЕС». Учасником останньої є Станіслав Віленський.
Учасницею ПП «СИНЬКІВ», що має одну сонячну електростанцію на Тернопільщині, є Марія Фірташ. У статті «Економічної правди» «Марія Фірташ: Якщо мій син заважає, хай не переживають про RosUkrEnergo» за 10.07.2007 вказано, що Марія Фірташ — мати Дмитра Фірташа. Пан Фірташ — ключова особа «Груп ДФ» та перебуває під санкціями РНБО.
Учасником ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ ФІЛД», що оперує сонячною електростанцією у Дніпропетровській області, зазначений Тарас Демкура, який, імовірно, є учасником російської компанії ООО «ГАРАНТ-ПЛЮС».
Одним з учасників ТОВ «САЙЕНС ІННОВЕЙШН ПРОДАКШН», що володіє гідроустановкою на Житомирщині, є Степан Бірюков. Особа з ідентичним ПІБ є учасником ООО ПРОИЗВОДСТВЕННО-КОММЕРЧЕСКАЯ ФИРМА «КЭМЗ «СВАРКА», зареєстрованого в Москві. Бенефіціар ТОВ «ГІДРОРЕСУРС-К», що володіє трьома гідроелектростанціями у Черкаській області, Олексій Д’яков є учасником ООО «ЯК», що зареєстроване за російським законодавством у тимчасово окупованому Криму.
В структурі власності 4 компаній: ТОВ «СОНЯЧНІ СТАНДАРТНІ РІШЕННЯ», ТОВ «ЮЖНЕ ЕНЕРДЖІ», ТОВ «БІО ІНВЕСТ ГРУПП-1» та ТОВ «ЛІТКИ-СОЛАР» – з Реєстру об’єктів електроенергетики присутні компанії та особи з Китаю.
Сукупна виручка понад 850 компаній, що використовують альтернативні джерела для виробництва електроенергії, за 2023 рік становила 189,6 млрд грн, у 2022 році — 160,2 млрд грн, а у 2021-му — 119,1 млрд грн.
Зазначимо, що у 2023-му не подали фінзвітність 21 підприємство, або 2,41%, у 2022 році — 17 юросіб, або 1,95%, а у 2021-му 20 фірм, або 2,29% (з урахуванням компаній, яких ще не було в рік подання фінансової звітності).
До п’ятірки найбільших за виручкою у 2023 році входить одна державна компанія з реєстрацією на Київщині зі 48,6 млрд грн. Другу сходинку посіло підприємство з фінансово-промислової групи «МХП» з 39,2 млрд грн. А на третьому — компанія з фінансово-промислової групи «СКМ» з 31 млрд грн. На четвертому та п’ятому місцях — держпідприємства зі столиці та Хмельниччини, що згенерували 9,7 млрд грн та 8,7 млрд грн виручки відповідно.
© Юридична практика, 1997-2024. Всі права захищені
Кількість адвокатських балів | Вартість |
---|---|
Відеокурс з адвокатської етики | 650 грн |
10 адвокатських балів (включаючи 2 бали за курс з адвокатської етики) | 2200 грн |
16 адвокатських балів (включаючи 2 бали за курс з адвокатської етики) | 3500 грн |
8 адвокатських балів (без адвокатської етики) | 1800 грн |
Щодо додаткової інформації
Email: [email protected]
Тел. +38 (050) 449-01-09
Пожалуйста, подождите…