Агресія рф проти України: санкційні аспекти — PRAVO.UA Агресія рф проти України: санкційні аспекти — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Агресія рф проти України: санкційні аспекти

Агресія рф проти України: санкційні аспекти

  • 09.03.2022 17:19
Європейська комісія

Агресія рф проти України без сумніву увійде в історію, як приклад неймовірно героїчних зусиль українців по захисту від віроломної агресії Російської Федерації.

Однак не можна недооцінювати те, як дружні країни допомагали Україні:

  • шляхом безпосередньої допомоги фінансами, продовольством та зброєю,
  • діями, що спрямовані на обмеження агресора, з метою примушення його припинити агресію,
  • зокрема, введенням санкцій проти РФ та її суб’єктів.

До 24.02.2022 р., після стрімкого накопичення у період окупації Криму та ОРДЛО, санкції проти суб’єктів РФ набрали характеру рутинної роботи у формі реагування на ті чи інші протиправні  РФ.

Однак починаючи з 24.02.2022 р. санкції набули нечуваного раніше розмаху.

Про це пишуть Олександр Онуфрієнко, партнер, та Микола Мельничук, старший юрист «Астерс».

Перша хвиля санкцій – реакція на визнання т.зв. “ЛНР” і “ДНР”

Була запроваджена деякими країнами, переважно у зв’язку із рішеннями державних органів країни-окупанта, стосовно визнання суб’єктності так званих «ЛНР» та «ДНР», а також їх територіальних претензій до України.

Зокрема відповідно до Указу Президента США від 21.02.2022 було заборонено нові інвестиції до «ЛНР» / «ДНР», поставки товарів, будь-які фінансові або гарантійні операції з американського боку. Крім того, передбачене блокування майна та зобов’язань всіх осіб, які вестимуть діяльність на окупованих територіях або здійснюватимуть матеріальну допомогу чи іншу підтримку особам, котрі перебувають під санкціями.

На розвиток зазначеного указу, Казначейство США запровадило санкції щодо декількох російських банків (ВЕБ, Промсвязьбанк та їх субсидіарів), ряду осіб, близьких до Путіна, розширило заборони щодо операцій з державним боргом РФ.

Спеціальні (не блокуючі) санкції було запроваджено США щодо ряду інших суб’єктів РФ, серед яких: Центральний Банк РФ, Міністерство фінансів РФ, Фонд національного добробуту. Під заборону потрапили облігації в будь-якій валюті, випущені вищезгаданими особами на вторинному ринку.

Крім того, США запровадили санкції проти компанії-оператора “Північного потоку-2”. У список «блокуючих» санкцій (SDN List) потрапили швейцарська компанія Nord Stream AG, а також керуючий директор компанії.

ЄС також долучився до санкційного тиску. Під санкції (за визнання «ДНР» / «ЛНР») потрапили ключові пропагандисти: Симоньян, Соловйов та Толстой; високопоставлені особи та бізнесмени. Санкції запроваджено також проти 351 депутата Держдуми, що звернулася до Путіна з проханням визнати самопроголошені республіки.

Під санкції потрапили також банки: ВЕБ (без дочірніх компаній), “Промсвязьбанк”, Банк “Росія”.

Також запроваджено заборону на імпорт товарів з «ДНР» / «ЛНР», обмеження на торгівлю та інвестиції; заборону на експорт товарів, пов’язаних з транспортом, телекомунікаціями, енергетикою, видобутком нафти, газу та мінеральних ресурсів та технології; придбання акцій та цінних паперів юридичних осіб із «ДНР» / «ЛНР».

Великобританія також оновила список санкцій, включивши до нього ряд осіб – Геннадій Тимченко, а також Борис і Ігор Ротенберґи стали його фігурантами. Крім того, під британські санкції потрапили банк «Росія», «Промсвязьбанк», «Генбанк», «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» та «Індустріальний ощадний банк».

Японія, Австралія та Канада також відреагували на агресивні дії РФ та ввели санкції проти Росії у зв’язку з визнанням незалежності самопроголошених ЛНР та ДНР. Японія  також оголосила про припинення видачі віз представникам ДНР та ЛНР та про заборону громадянам Японії проводити операції з російським держборгом та торгувати із самопроголошеними республіками.

Австралія запровадила персональні санкції проти ряду членів Ради Безпеки РФ, та обмеження до «ДНР» / «ЛНР» за моделлю кримських санкцій.

Аналогічно Канада заборонила канадцям вести будь-які фінансові справи з так званими незалежними державами «ДНР» та «ЛНР» і запровадила санкції проти членів російського парламенту, які проголосували за визнання незалежності цих регіонів.

Як видно (якщо не враховувати санкції США та ЄС) перша хвиля санкцій носила переважно символічний характер, оскільки лише не значною мірою впливала на РФ та її економіку.

Друга хвиля, – санкції воєнного часу

Практично одразу після початку неоголошеної війни РФ проти України, віроломні дії агресора отримали санкційну «оцінку» з боку дуже багатьох країн.

Великобританія запровадила блокуючі санкції проти банку “ВТБ” та технологічних компаній. Разом з “ВТБ” під санкції Великобританії потрапили “Об’єднана авіабудівна корпорація” (ПАТ “ОАК”), ПАТ “Об’єднана суднобудівна корпорація”, “Ростех”. Великобританія заборонила експорт високотехнологічної продукції до Росії. Крім того, санкції зачепили ряд фізичних осіб, включаючи вищих посадових осіб РФ, таких як Путін та Лавров.

Також Великобританія запровадила заборону на вхід до свого повітряного простору будь-яких повітряних суден Росії (з невеликими виключеннями). Зауважимо, що пізніше ініціативу про закриття повітряного простору було підтримано майже усіма державами Європи та багатьма державами решти світу, включаючи США.

ЄС, також відреагувала та заблокувала активи значної кількості високопоставлених посадовців РФ, запровадила експортні обмеження (заборонено експорт до Росії технологій для нафтогазової, аерокосмічної та оборонної галузей). Також ухвалено рішення про заморожування угоди про спрощення візового режиму з Росією.

США запровадили санкції щодо ряду вищих керівників РФ та їх дітей (блокуючі санкції), “Сбербанку” і 25 його дочірніх компаній (неблокуючі санкції), “Газпромбанку”, «Відкриття», “ВТБ”, “Совкомбанк”, “Новікомбанк” (і 34 його дочірні компанії). Мінфін США наказав усім американським фінінститутам за 30 днів закрити кореспондентські рахунки “Сбербанку”. Зауважимо, що США було диференційовано санкційні обмеження для різних банків, – від блокування активів, до заборони залучення боргу (без блокування поточних платежів).

Також США введені експортні обмеження, що стосуються російської оборонної, авіаційної та морської промисловостей. Мета – перекрити Росії доступ до передових технологій.

Були запроваджені обмеження на здійснення транзакцій, надання фінансування та інші операції з новими борговими зобов’язаннями з терміном погашення понад 14 днів та новими акціями, випущеними найбільшими фінансовими, ресурсними та оборонними підприємствами РФ.

Майже одразу були запроваджені візові обмеження для росіян з боку ряду країн (Японія, Литва, Латвія, Чехія, Нова Зеландія, Бельгія, ЄС), що передбачали як заборону видачі нових віз так анулювання віз для певних категорій громадян РФ.

До санкцій приєдналися і інші країни, зокрема Швейцарія, яка певною мірою синхронізувала власні обмеження із обмеженнями, запровадженими ЄС, а також Канада.

Санкції за спільні дії Білорусі та РФ

Міністерство торгівлі США запровадило сувору політику експортного контролю щодо Білорусі для запобігання передачі товарів, технологій та програмного забезпечення через Білорусь до РФ.

Введено блокуючі санкції щодо 22 російських оборонних організацій, а також експортний контроль на сфери нафтопереробки, включаючи нафтогазовидобувне обладнання.

Ряд організацій, які брали участь або підтримували російські та білоруські служби безпеки, військовий та оборонний сектори, а також військові та оборонні наукові проекти були включені Міністерством торгівлі США до переліку юридичних осіб, товари яких заборонені для імпорту/експорту/реекспорту для громадян та юридичних осіб США.

Під персональні санкції ЄС потрапили 22 представники вищого військового командування Білорусі через те, що  «Білорусь бере участь у російській військовій агресії проти України, дозволяючи Росії запускати балістичні ракети з Білорусі в Україну, забезпечуючи транспортування російських військовослужбовців та важкого озброєння, танків та бронетранспортерів через Білорусь (автомобільний та залізничний транспорт) в Україну, дозволяючи літаків через свій повітряний простір в Україну, надання пунктів дозаправки в Білорусі для російських військових літаків, які беруть участь у бойових діях проти України, зберігання російської зброї та військової техніки в Білорусі».

Екстраординарні санкції на фінансову систему РФ

Подальша ескалація військової агресії РФ вимусила ключових світових гравців до запровадження надзвичайних заходів, які ніколи раніше не застосовувалися.

Йдеться про обмеження доступу російських банків до SWIFT, замороження активів та транзакцій Центробанку РФ, заборона ряду олігархів РФ використовувати активи за кордоном.

Зауважимо, що такі санкції є дійсно безпрецедентними та достатньо болючими для фінансової системи агресора, який фактично позбавлений можливості використання власних резервів для пом’якшення шоку, викликаного іншими санкціями.

Цікаво, що активи центробанків, розміщені у банках-кореспондентах, у більшості юрисдикцій користуються різного роду суверенним імунітетом від стягнення, а тому блокування активів ЦБ РФ свідчать про екстра зусилля союзників України.

Першим до цих заходів вдалося ЄС, заборонивши операції, пов’язані з управлінням резервами, а також активами Центрального банку РФ, включаючи операції з будь-якою юридичною особою, організацією або органом, що діє від імені або за дорученням ЦБ (проте держава-член ЄС може дозволити відступ від цього правила за умови, що це необхідно для забезпечення фінансової стабільності Союзу в цілому або відповідної держави-члена).

Також конкретизовано заборони на обхід введених обмежень:

  • заборонено умисно брати участь у будь-якій діяльності, метою чи наслідком якої є обхід заборон,
  • у тому числі шляхом заміни собою заборонених фізичних чи юридичних осіб, організацій чи органів.

Пізніше до санкцій щодо активів ЦБ РФ приєдналася Японія.

Князівство Монако також підтвердило про своє приєднання до санкційного режиму ЄС, запровадженого у зв’язку із збройною агресією РФ.

США реалізувала заборону щодо активів РФ, шляхом розширення неблокуючих санкцій, що були раніше запроваджені у відношенні ЦБ РФ, Мінфіну РФ та Фонду національного добробуту РФ.

Зовсім нещодавно Британія ввела блокуючі санкції проти Російського фонду прямих інвестицій та його керівника за те, що фонд належить уряду Росії і як суверенний фонд здійснює діяльність, що має економічно-важливе значення для Уряду Росії, фінансуючи проекти, економічно та політично значущі для Уряду Росії.

Усі ці санкції фактично дозволили позбавити окупанта можливості розпоряджатися більшою частиною його ліквідних валютних резервів.

За рішенням ЄС починаючи з 12 березня банки “ВТБ”, “ВЕБ”, “Новікомбанк”, “Промсвязьбанк”, “Радкомбанк”, “Відкриття” і АКБ “Росія”, а також їхні дочірні організації, в яких вони мають 50% і більше, не зможуть користуватися системою передачі фінансових повідомлень SWIFT.

Запроваджені ЕС, Великобританією та США санкції наразі знаходять підтримку також інших країн.

Наприклад Державний банк Індії ввів санкції проти російських компаній та не буде обробляти операції за участю російських компаній та банків, щодо яких введені американські та європейські санкції, незалежно від валюти платежу.

Також Швейцарія ввела санкції, що забороняють транзакції з Банком Росії, а також експорт товарів подвійного призначення, товарів та послуг у нафтовому секторі. Країна приєдналася до санкцій ЄС проти фінансового сектора Росії та персональних обмежень щодо росіян.

Зауважимо, що таке широке застосування санкційних механізмів, разом із світовою підтримкою України, яку демонструють більшість країн світу, призвело до додаткових ефектів, таких як масова відмова транснаціональних компаній від ведення бізнесу в РФ, що має не менше значення для примушення агресора до припинення війни.

Все вище наведене призвело до того, що за даними глобальної бази щодо відстеження санкційних обмежень Castellum.Аi Росія стала світовим лідером за кількістю санкцій, які ввели проти неї інші держави. До 22 лютого 2022 р. Росія була на другому рядку після Ірану. На той момент проти Тегерана було введено 3616 санкційних обмежень, проти Москви – 2754. На третьому рядку знаходилася Сирія з 2608 санкціями. Але з лютого проти Москви було введено 2778 нових санкцій, загальна кількість обмежень досягла 5532, і Росія тепер набагато випереджає Іран. Усього з 22.02.2022 р проти організацій та компаній Росії було введено 343 санкції, проти фізичних осіб – 2427. Найбільше антиросійських обмежень запровадили за два тижні Швейцарія – 568, Євросоюз (518) та Франція (512). США за цей час запровадили проти Росії 243 санкції, Великобританія – 35.

Говорячи про санкції у відношенні до агресора, не можна обійти також питання обмежень, які застосовують недержавні суб’єкти на специфічних ринках.

Так, криптовалютна біржа CoinBase заблокувала понад 30 тисяч гаманців росіян. Представники американської компанії стверджують, що йдеться про ті рахунки, які «беруть участь у незаконній діяльності». Хтось вирішує, яка діяльність вважається незаконною і в чому вона виражається – нікому не зрозуміло. Дуже схоже, що блокування зазнали всіх рахунки, так чи інакше пов’язані з компаніями з Росії або з особами, щодо яких можна припускати їх зв’язок з РФ. Експерти  вважають, що в існуючих умовах росіяни можуть вдатися до використання криптовалют як найвірніший спосіб зберегти заощаджень, але, мабуть, цього зробити не вийшло на біржі CoinBase і на багатьох інших. Так, організації Upbit, Korbit та Bithumb вже ввели обмеження проти всіх російських гаманців криптовалют.

Сподіваємося на згуртованість світового співтовариства у підтримці зусиль України по боротьбі із віроломним окупантом, та подальшу оперативну реакцію країн усього світу як у питаннях санкцій, так і у питаннях іншої підтримки України.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA