Адвокатський волонтерський центр при Раді адвокатів Одеської області: «Захист Вітчизни на волонтерському фронті став справою честі для величезної кількості людей» — PRAVO.UA Адвокатський волонтерський центр при Раді адвокатів Одеської області: «Захист Вітчизни на волонтерському фронті став справою честі для величезної кількості людей» — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Адвокатський волонтерський центр при Раді адвокатів Одеської області: «Захист Вітчизни на волонтерському фронті став справою честі для величезної кількості людей»

Адвокатський волонтерський центр при Раді адвокатів Одеської області: «Захист Вітчизни на волонтерському фронті став справою честі для величезної кількості людей»

  • 02.06.2022 14:02

Із перших днів повномасштабного вторгнення росії при Раді адвокатів Одеської області було розгорнуто Адвокатський волонтерський центр. Розпочавши з допомоги адвокатам, призваним до лав ЗСУ, центр поступово розширював свою діяльність, надаючи також підтримку ветеранам адвокатури, сім’ям з дітьми, внутрішньо переміщеним особам, лікарням та шпиталям, військовим частинам; регулярно доставляють питну воду до Миколаєва. А також надають безкоштовну юридичну допомогу, готують їжу для військових, навчають наданню домедичної допомоги, здійснюють вогневу та тактичну підготовку адвокатів. Про свій досвід волонтерства одеські адвокати розповіли «Юридичній практиці»

 

— Коли та чому вирішили створити волонтерський центр та чи був досвід до цього волонтерства, який?

Олена Джабурія, в.о. голови Ради адвокатів Одеської області: У перші дні після початку повномасштабної війни рф проти України Радою адвокатів Одеської області було прийнято рішення про створення координаційного центру для допомоги адвокатам, які виїхали в евакуацію за кордон, та Адвокатського волонтерського центру при Раді адвокатів Одеської області.

Досвід волонтерства був у декількох наших адвокатів, які брали участь у волонтерських проєктах раніше.

Вирішили насамперед допомагати Збройним силам України, багатьох одеських адвокатів (за нашими підрахунками, приблизно 200 осіб) було призвано до лав ЗСУ, тому спочатку надавали допомогу лише нашим колегам із забезпеченням амуніцією, сухими пайками та задоволенням інших потреб.

Згодом перелік напрямів волонтерської діяльності збільшився, тому зараз ми надаємо допомогу сім’ям з дітьми до 3 років, внутрішньо переміщеним особам, лікарням та шпиталям, військовим частинам та іншим отримувачам.

Також уже другій місяць одеськими адвокатами здійснюється майже щодня доставка питної води до м. Миколаїв для адвокатів та інших цивільних мешканців. Ми починали з 400 літрів у баклажках, а тепер це обсяг від 4,4 до 8,8 тон чистої води з артезіанської свердловини на день, попри обстріли, катастрофічну нестачу палива та страх водіїв їхати в населені пункти, де ведуться бойові дії.

Не залишаються поза увагою Ради адвокатів Одеської області та нашого волонтерського центру ветерани адвокатури та адвокати, які потребують допомоги внаслідок війни. Ми формуємо та розвозимо по домівках продуктові набори, медикаменти, надаємо фінансову допомогу.

Наш Адвокатський волонтерський центр не тільки надає допомогу цивільному населенню та військовим товарами. Ми надаємо безкоштовну юридичну допомогу, наскільки стає сил, крім того, плетемо маскувальні сітки, готуємо їжу для військових, навчаємо наданню домедичної допомоги, здійснюємо вогневу та тактичну підготовку адвокатів, їх помічників та стажистів. З нашими адвокатами пліч-о-пліч волонтерять їх клієнти, подружжя, батьки та діти. Захист Вітчизни на волонтерському фронті став справою честі для величезної кількості людей.

Катерина Кармазіна, секретар Ради адвокатів Одеської області, координаторка Адвокатського волонтерського центру при Раді адвокатів Одеської області: Офіційно Адвокатський волонтерський центр при Раді адвокатів Одеської області було створено рішенням від 1 березня 2022 року, яке приймалося у «похідних» умовах. Розмову про це одночасно в робочій групі Ради у вайбері розпочали Вадим Семенов, який вже 5 днів активно допомагав теробороні та армії, та Олена Джабурія, яка наполягала на необхідності підготовки до захисту адвокатів, життя, здоров’я та майно яких можуть зазнати шкоди в результаті обстрілів та бомбардувань. За якихось 10 хвилин пропозиція щодо консолідації волонтерських зусиль зібрала 19 з можливих 19 голосів членів Ради.

Центру було виділено для роботи з відвідувачами та зберігання товарів спочатку величезну актову залу нашої Ради, що в мирний час легко вміщала 130 адвокатів, а тепер діяльність Центру не потіснила хіба що приміщення архіву, серверної кімнати, секретаріату та бухгалтерії Ради. Посягнули навіть на «святая святих» для кожного адвоката Одещини — кабінет легенди адвокатури – покійного Йосипа Львовича Бронза: там тепер справжній медичний цех і секретна лабораторія з виготовлення наборів парамедиків та індивідуальних військових аптечок за стандартами Міністерства оборони України та НАТО. Одним словом, ми розрослися, як спрут.

З майже 3500 адвокатів, які наразі мають зареєстроване робоче місце на території Одеської області, 167 активно працюють в центрі та для центру. В цю кількість входять також помічники та стажисти деяких адвокатів. Та насправді це далеко не всі адвокати нашого регіону, які успішно волонтерять на користь нашої країни.

— Скільки вже наволонтерили в грошовому еквіваленті?

Катерина Кармазіна: Станом на 95-й день повномасштабної війни росії проти України та всього українського мова йде про мільйони гривень допомоги. Але поки що часу на підбиття чітких підсумків щодо зібраних сум (грошима та товарами) штаб нашого центру не має. Порахуємо після нашої перемоги.

Але жодна отримана нами копійка, жоден сірник не залишаються непоміченими. З першого дня роботи штаб центру стежить за тим, щоб ми завжди могли чітко пояснити, кому, куди, скільки та навіть чому надали. Цю нашу порядність, економність, прискіпливість та ефективність у витрачанні отриманих та наявних ресурсів гідно оцінюють і наші партнери – благодійники.

Так, найбільшу довіру до нас виявив та наймасштабнішу підтримку нашому центру надав проєкт Європейського Союзу CONSENT, який реалізується громадською спілкою «Українська академія медіації». Проєктом, який просувається зусиллями наших колег – адвокатів та медіаторів Луїзи Романадзе та Світлани Сергєєвої, на декілька мільйонів гривень було закуплено та передано для видачі багатодітним родинам, батькам-одинакам, особам з інвалідністю, внутрішньо переміщеним особам, родинам, члени яких захищають нашу Батьківщину у лавах Збройних сил України, продукти, дитяче харчування, предмети дитячої гігієни та дитячий одяг, а також ліки та товари медичного призначення для лікарень і шпиталів.

З початком війни, завдяки гнучкості та оперативній реакції European Union in Ukraine, Українській академії медіації вдалося швидко перепрофілювати діяльність проєкту СONSENT із системного розвитку в Україні медіації та інших АРС на задоволення гуманітарних потреб населення. Завдяки цій підтримці проєкту CONSENT та Української академії медіації допомогу було надано в різних регіонах України (Одеська, Харківська, Дніпропетровська, Миколаївська, Київська, Херсонська, Запорізька, Полтавська області та ін.). Ми та наші колеги щиро віримо, що це тимчасово та ми обов’язково зберемося в Одесі на наш щорічний міжнародний форум «Медіація і право», а також будуть реалізовані інші важливі медіаційні активності.

Проєкт Acted за підтримки Міжнародної організації з міграції в рамках проєкту «Долучайся, взаємодій, створюй: активна молодь та місцева влада на захисті довкілля» за активної участі молодіжної ініціативної групи м. Одеси та регіональної координаторки проєкту Ганни Ільіної (стажиста адвоката) виділив нам гуманітарну допомогу для соціально незахищених верств населення у кількості 125 продуктових наборів. І ми 105 пакетів роздали за 2 дні внутрішньо переміщеним особам, які звернулися до нашого центру, та 20 адвокатам-ветеранам віком від 70 років, які й в мирний час потребували особливої уваги нашої Ради через свій стан здоров’я.

22 травня 2022 року ми отримали гуманітарну допомогу у вигляді 2 генераторів та 80 кг медзасобів від британської благодійної організації Surrey Stands With Ukraine і наразі активно працюємо над поглибленням співпраці між нашими організаціями щодо надання допомозі Україні.

 

— Хто допомагає, як організовано процес?

Катерина Кармазіна: У центрі з початку утворення функціонує так званий штаб. До його складу входять 6 адвокатів та 1 помічниця адвоката, які в перші 2 місяці війни приходили на роботу щодня та з 8 до 20.00 спілкувалися й допомагали відвідувачам. Тепер залишили відвідувачам лише дні з понеділка до п’ятниці та час з 10 до 17 години. Решту доби працюємо з обробкою запитів про допомогу, обліковою документацію і, найголовніше, — пошуком ресурсів, з яких зможемо продовжувати надання допомоги. Уже 3 місяці «штабісти» живуть і сплять з телефонами в руках і працюють 24/7.

Окремо слід виділити і роботу керівництва нашої Ради адвокатів Одеської області, секретаріату та бухгалтерії: абсолютно безоплатно вони допомагають нашому Центру виконувати бойові завдання волонтерського фронту.

Низький уклін і всім адвокатам, їх помічникам та стажистам, які й є нашим центром: донатять важко зароблені кошти, дістають звідусіль та купують необхідні цивільним та військовим товари, доставляють допомогу з усього світу в різні географічні точки України, постійно щось вигадують та роблять для того, щоб Адвокатський волонтерський центр не зупиняв своєї благородної діяльності ні на секунду.

Наш центр визнано на рівні Одеської області та міста Одеси. Ми перебуваємо на постійному зв’язку з Одеської обласною військовою адміністрацією та її координаційним гуманітарним штабом, Одеською міською радою, активно співпрацюємо з волонтерськими організаціями Одещини, Миколаївщини, Херсонщини, Харківщини, Київщини та Чернігівщини.

Ми щотижня надсилаємо десятки листів із закликом про допомогу до бізнесу, благодійних фондів, відомих меценатів в Україні та за її межами. Але з кожним наступним днем війни одержувати допомогу стає чимраз важче: запаси українців вже давно закінчилися, наші люди віддають тим, кому ще гірше, в прямому сенсі слова останнє. Що стосується країн Заходу, то ресурси їх громадян теж не є невичерпними, до того ж нерідко отримуємо абсолютно нерелевантну до української ситуації допомогу, що більше шкодить, ніж допомагає. Так, 90 відсотків того, що надходить з-за кордону, – це непридатний до використання або не за сезоном одяг, тисячі літрів дезінфекційних рідин, тисячі кілограмів медичних масок. Про те, скільки і нам, і партнерським волонтерським організаціям надсилають прострочених медикаментів та харчів, і згадувати не хочеться. Штаб нашого центру через це йде на розбір чергових посилок, як на Голгофу.

 

— Що заважає в волонтерській діяльності? Чи є юридичні шляхи виправлення?

Катерина Кармазіна: Крім браку ресурсів, нам поки що нічого не заважає. Маємо багато звернень/запитів на допомогу, деякі з них важко обробляти та точно неможливо задовольнити всі. Тож попри складнощі, ми вчимося казати «ні» без почуття провини та щораз частіше об’єднуємо ресурси з іншими волонтерськими організаціями для задоволення звернень про допомогу. Особливо від військових.

А взагалі, ми всі мріємо про мир та повернення до звичайного адвокатського життя. Багатьом вже набридло робити роботу за державу. В голові дуже багато запитань щодо того, чим офіційна Україна займалася 8 років війни та чому наша армія і наприкінці 3-го місяця війни залишається на плечах волонтерів.

 

— Були випадки, коли ви відмовляли в допомозі, чому?

Катерина Кармазіна: Є такі випадки. Відмовляли, тому що не маємо запитуваних товарів, продуктів і не маємо коштів, щоб це закупити. Дуже часто вимушені відмовляти військовим (наприклад, якщо відсутній письмовий запит від військової частини з підписом керівництва, або якщо маємо негативний досвід співпраці з конкретною частиною (не надали фотозвіт про доставку, акт про отримання допомоги тощо), або якщо маємо перевірену інформацію, що аналогічна допомога вже була отримана особою/частиною в іншому волонтерському центрі). Цивільним особам (крім ВПО) відмовляємо в наданні допомоги повторно, адже не можемо дозволити собі фактично брати на утримання конкретні родини. Але ми завжди намагаємося максимально йти назустріч людям, надавати інформаційну, психологічну, юридичну, організаційну допомогу в міру наших скромних можливостей.

 

— Як ви вирішили зайнятися саме амуніцією для військових та чому ? Яка зараз ситуація з бронежилетами та як бути впевненими в їх якості?

Вадим Семенов , член Ради адвокатів Одеської області, керівник напряму забезпечення військовим спорядженням: Від самого заснування нашого волонтерського центру цей напрям був чи не єдиним, яким ми займались. Так, у перші дні війни багато чоловіків прийшли до воєнкоматів ставати до лав ЗСУ. Однак держава на той час не була спроможна забезпечити бійців на достатньому рівні навіть найнеобхіднішим: форма, каски, бронежилети, наколінники, тактичні рукавиці, термобілизна, шкарпетки та інше. Усе це ми купували та передавали бійцям. На сьогодні ситуація потроху вирівнюється, однак усе ще часто трапляються випадки, коли у деяких бійців немає того чи іншого спорядження.

Бронежилети ми також купували у великих кількостях та продовжуємо це робити, хоч і не в таких обсягах. У закупівлі бронежилетів ми вже здобули неабиякий досвід. Сьогодні неможливо купляти тільки сертифіковані бронеплити, адже їх просто немає або дуже важко знайти. Трапляються випадки, коли деякі особи намагаються продати неякісні бронежилети.

Однак ми віддаємо плити не перевірку правоохоронцям або військовим із кожної партії. Тільки так ми можемо бути впевнені, що бійці будуть насправді захищені, а не просто носитимуть груду металу.

Велике значення має не тільки міцність металу плит, а їх вага, оскільки це дуже впливає на спину та ноги бійців. Також значення має плитоноска, куди вставляються плити, а саме міцність матеріалу, якість пошиття та функціональність, навіть колір має значення.

Тому доводиться дуже прискіпливо ставитись до якості бронежилетів, щоби бійці мали можливість впевнено виконувати поставлені перед ними задачі.

 

— Чому саме медичний напрям став одним з основних у роботі центру?

Юрій Сергєєв, член Ради адвокатів Одеської області, керівник медичного напряму центру: Це було обумовлено великою кількістю запитів щодо допомоги ліками, які ми отримували у перші дні війни.

Згодом виникла потреба у забезпеченні медикаментами та товарами медичного призначення лікарень та шпиталів в Одеській області та в регіонах України, що найбільш постраждали від війни.

Нині максимум наших зусиль ми скеровуємо на формування індивідуальних військових аптечок для захисту життя наших військових, які ми складаємо відповідно до найкращих світових стандартів та з перевірених компонентів. На цей час нами вже передано військовим частинам (переважно на передовій) більш ніж 250 індивідуальних аптечок, та кожного тижня ця кількість збільшується на 70-90 одиниць. Також надаємо допомогу військовим підрозділам шляхом формування великих взводних комплектів медичної допомоги з мобільними ношами для евакуації поранених бійців. Уже передали до військових частин 25 таких комплектів та щотижня складаємо 5-7 нових великих медичних комплектів для різних військових підрозділів.

Дякуємо за підтримку нашим колегам та друзям, які допомагають у фінансуванні та сприяють придбанню якісних компонентів для наших військових аптечок у різних країнах світу.

 

Слава Україні! Разом до перемоги!

 

Від редакції: Захист України — спільна справа для всіх громадян. Ми переконані, що кожен, хто щось робить на користь української перемоги — на передовій чи в тилу, — по-своєму борець за незалежність України. Ми поважаємо кожну працю, яка наближає Україну до перемоги. Ми будемо вдячні нашим читачам за інформацію про правників, чий приклад гідний наслідування, для висвітлення їх роботи в проєкті «Юристи і війна».

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA