Закон про управління майновими правами у сфері авторського права - питання роботи ОКУ не вирішено до кінця — PRAVO.UA Закон про управління майновими правами у сфері авторського права - питання роботи ОКУ не вирішено до кінця — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Закон про управління майновими правами у сфері авторського права - питання роботи ОКУ не вирішено до кінця

Закон про управління майновими правами у сфері авторського права – питання роботи ОКУ не вирішено до кінця

  • 23.12.2021 16:10

15 грудня 2021 року, після тривалої гострої суспільної дискусії, Верховна Рада ухвалила у другому читанні проєкт закону № 5572 про внесення змін до Закону України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” (щодо забезпечення збору доходу від прав організаціями колективного управління)”. Для того щоб цей проєкт набрав чинності, необхідно, щоб його підписав Президент.

Перезавантаження системи управління майновими правами

Як зауважує Олександр Мамуня, керуючий партнер Mamunya IP, патентний повірений, адвокат, закон спрямований на перезавантаження неефективної системи колективного управління авторськими та суміжними правами.

Олена Кожокар, юристка Asters, нагадує, що заявленою метою закону є:

  • розблокування діяльності ОКУ у сферах:
  1. публічного виконання музичних недраматичних творів,
  2. публічного сповіщення музичних недраматичних творів;
  • уникнення негативних наслідків припинення сплати роялті для українських митців та світової авторської спільноти.

Проєкт передбачає зміни, на які звертає увагу пан Мамуня:

  • Тимчасово усуваються монополії окремих організацій колективного управління (ОКУ) у зазначених сферах – наразі у кожній сфері є лише одна уповноважена ОКУ.
  • Декілька ОКУ матимуть право управляти правами у сферах публічного виконання та публічного сповіщення. Така ситуація триватиме, допоки Міністерство економіки України (Мінекономіки) не затвердить нові тарифи, визначені ОКУ. З практичної точки зору це може тривати роками.
  • Користувачі (кафе, ресторани тощо) тимчасово втратять голос у процедурі визначення тарифів. Тепер це буде предметом компетенції лише Міністерства та ОКУ.

Іншими словами, ОКУ, які внесено до Реєстру організацій колективного управління, отримають право тимчасово здійснювати добровільне колективне управління у вищезазначених сферах щодо творів, включених до каталогу цієї ОКУ, до моменту затвердження Мінекономіки рішення про акредитацію нових ОКУ, говорить Олена Кожокар.

Загалом Олександр Мамуня пояснює: міністерство має розпочати новий процес відбору та акредитації ОКУ. Ті після нової акредитації знову матимуть монопольне право управляти авторськими/суміжними правами в певній галузі.

Тобто акт:

  • певним чином посилює невизначеність у відносинах колективного управління,
  • є необхідним тимчасовим кроком до перезавантаження усієї неефективної системи.

Ризик конфлікту залишається

Водночас експерти наголошують: закон не вирішує проблему, а тільки дає змогу її локалізувати.

Олена Кожокар пояснює: сфери, діяльність ОКУ в яких унормовується,  належать до розширеного колективного управління. Це означає, що за кожною сферою розширеного колективного управління визначається лише одна акредитована організація. Тобто монополія продовжить існувати.

Юристка Asters звертає увагу на цікавий факт. Ще до прийняття закону, а саме 24 вересня 2021 року, Мінекономіки видало наказ про акредитацію ОКУ в таких сферах:

  • у сфері публічного виконання музичних недраматичних творів акредитованою ОКУ є Громадська спілка «Організація колективного управління авторськими і суміжними правами» (ОКУАС),
  • у сфері публічного сповіщення музичних недраматичних творів – Громадська спілка «Автори та видавці» (АВ).

Існування акредитованих ОКУ поряд з іншими ОКУ, які відповідно до закону отримають право колективного управління у тих самих сферах, могло б суперечити вимозі «одна сфера – одна акредитована організація», зазначає пані Кожокар. Проте законодавець потурбувався про це. За законом визнаються такими, що втратили чинність:

  • рішення Мінекономіки про акредитацію ОКУ,
  • рішення комісії з акредитації організацій колективного управління,
  • накази Мінекономіки про затвердження таких рішень, які були прийняті до дня набрання чинності законом.

Отже, резюмує Олена Кожокар, закон фактично позбавив акредитації громадські спілки ОКУАС та АВ.

У своїх зауваженнях, які було представлено під час обговорення законопроєкту № 5572, Головне юридичне управління Апарату Верховної Ради України від 13 грудня 2021 року зазначило, що окремі його положення:

  • не відповідають Конституції,
  • не узгоджуються із законами України,
  • не враховують юридичних позицій Конституційного Суду України.

Тому й рекомендувало законопроєкт до доопрацювання. Попри це закон був прийнятий у «конфліктній» редакції, підкреслює юристка.

Наслідки напівзаходів для управління майновими правами

Юлія Танцюра, старший юрист, керівник практики інтелектуальної власності в EVERLEGAL, також передбачає, що із прийняттям вказаного закону питання ефективного збору авторської винагороди та її виплати безпосередньо авторам творів вирішити не вдалося. Не вирішено ним і питання розблокування роботи ОКУ.

Є в юристки питання до законності рішення законодавчого органу про скасування наказів центрального органу виконавчої влади.

Зокрема, експертка посилається на ту обставину, що дострокове припинення повноважень комісії з акредитації ОКУ лише відтерміновує в часі:

  • можливість проведення нового конкурсу,
  • початок діяльності такої акредитованої організації у сфері розширеного колективного управління.

Сам собою факт припинення повноважень попереднього складу комісії з акредитації ОКУ, призначення згодом нових членів комісії та проведення нового конкурсу не гарантує забезпечення ефективної процедури акредитації ОКУ, вказує пані Танцюра.

Тим паче, що не змінено механізм:

  • знову будуть організації, яких за наслідками проведеного конкурсу визнають переможцями;
  • будуть і ті, хто акредитацію не отримає.

Тому значення, на думку пані Юлії, матимуть лише спосіб та методи, за допомогою яких кожен із таких учасників процедури буде відстоювати свої права та інтереси на ринку авторських прав.

Вона нагадує:

  • оскарження дій та рішень суб’єкта владних повноважень у судовому порядку є досить тривалою та нерідко виснажливою процедурою;
  • ця процедура здійснюється в межах закону.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA