«Виключити ELSA russia означає облишити спроби поширити наші цінності демократії та верховенства права там» — Аділь Абдураманов, президент ELSA Ukraine у 2021—2022 роках — PRAVO.UA «Виключити ELSA russia означає облишити спроби поширити наші цінності демократії та верховенства права там» — Аділь Абдураманов, президент ELSA Ukraine у 2021—2022 роках — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Виключити ELSA russia означає облишити спроби поширити наші цінності демократії та верховенства права там» — Аділь Абдураманов, президент ELSA Ukraine у 2021—2022 роках

«Виключити ELSA russia означає облишити спроби поширити наші цінності демократії та верховенства права там» — Аділь Абдураманов, президент ELSA Ukraine у 2021—2022 роках

  • 11.04.2022 11:45

9 квітня з чергової спроби після майже тижневих переговорів Міжнародний конгрес Європейської асоціації студентів права (ELSA) ухвалив історичне рішення для всесвітньої мережі Асоціації: виключити ELSA russia, національну групу російської федерації, зі складу ELSA.

Аділь Абдураманов, президент ELSA Ukraine у 2021-2022 роках, прокоментував це рішення: «Ми очікували, що питання буде важким для мережі, оскільки виключити ELSA russia означає облишити спроби поширити наші цінності демократії та верховенства права там».

Він також розповів, що роблять українські студенти-юристи задля перемоги України у війні з росією.

— Аділю, яка була ваша перша реакція на провал голосування з питань порядку денного від 3 квітня в рамках Міжнародного конгресу ELSA?

— Ми очікували, що питання буде важким для мережі, оскільки виключити ELSA russia означає облишити спроби поширити наші цінності демократії та верховенства права там.

Утім, з переговорів із президентами інших національних груп ELSA (а їх багато і це було довготривало) я мав розуміння, що мережа принаймні зацікавлена в тому, щоб це обговорити і дійти консенсусу.

Поясню трохи за процедуру. Ми подали пропозицію пізніше за дедлайн (бо дедлайн пройшов раніше, ніж почалася війна). Тому для включення до порядку денного мала відбутися одна з двох подій:

  • або головуючий Конгресу ухвалить включення самостійно (що ніколи не відбувається в разі суттєвих пропозицій, частіше для усунення граматичних помилок);
  • або Конгрес має набрати 4/5 голосів для включення.

Проблема була в тому, що таке відбувається не так часто. Тому не всі делегати Конгресу мали чітке розуміння, як саме відбувається процедура і чим важливий голос зараз. Саме тому провал першого голосування був шоком не тільки для України. Майже одразу національні групи почали шукати будь-який спосіб вирішити цю ситуацію і повернути українське питання для обговорення. Міжнародне правління цьому сприяло, звертаючись до положень статуту. Все це відбувалося вже в межах публічного розголосу, який відбувався в соцмережах, тому ви можете уявити напруженість.

Наша делегація паралельно з тим, як переконувала інші національні групи щодо нашої позиції, переговорювалася із головуючим Конгресу. Щоб він міг своєю дискрецією включити питання до порядку денного в обхід голосування. Для цього треба було переробити поправку таким чином, щоб аргументувати її ближче до наших внутрішніх положень. Із цим наша делегація впоралася чудово.

Я мав велику надію на Конгрес, бо встиг за рік познайомитися з міжнародною мережею достатньо, щоб розуміти, що наше спільне бачення справедливого світу, в якому шанується людська гідність і культурна самобутність, є не просто слоганом для них.

— З початку російської агресії проти України чи комунікували ви з представниками російського філіалу ELSA? Яка була їх реакція?

— Не можу точно казати за комунікацію після анексії Криму — комунікації не було або вона відбувалася в приватному порядку між офіцерами і не мала офіційного характеру.

Після 24 лютого 2022 року ми звернулися до ELSA russia, щоб повідомити їх про нашу пропозицію виключити їх із мережі. Це було потрібно, тому що національна група перед виключенням має право обґрунтувати свої дії та позицію. Таке право їм надали.

Їхньою реакцією було надіслати до уваги Конгресу свій письмовий стейтмент, а в сам день голосування — усний виступ через конференц-зв’язок. Я не можу ділитися його змістом зараз. Він занесений до протоколу Конгресу і буде опублікований згодом. Можу сказати, що після висловлення російської позиції більшість національних груп із-поміж тих, що спершу були проти виключення, радикально змінили думку. Вони зрозуміли, що цінності ELSA в ELSA russia не мають перспективи розвитку і не резонують.

— Яке було ваше ставлення до російських учасників Асоціації та чи змінилось воно з початку повномасштабного вторгнення?

— Потрібно зазначити, що ELSA russia ніколи не були активними членами мережі. На відміну від ELSA Ukraine, яка за останні кілька років хостила чимало міжнародних заходів. Зокрема й один із Міжнародних конгресів. Російський осередок був у напівмертвому стані, вони:

  • працювали тільки в Санкт-Петербурзі,
  • не дозволяли утворювати інші осередки всередині Росії,
  • проводили маленькі заходи,
  • нічим особливим не вирізнялись.

Загалом тренд їх виключення вже наростав, оскільки минулого року ELSA russia понизили зі статусу повного члена до статусу наглядача. Виключення було наступним логічним кроком, який став більш нагальним із початком ескалації вторгнення.

У мене не було жодних сумнівів стосовно російських студентів права, коли після 24 лютого навіть ELSA Belarus висловила нам свою підтримку і публічно засудила дії росії та білоруського уряду проти України. Росіяни досі мовчать і не знайшли слів, які б вони хотіли нам сказати. У своїй письмовій позиції на Конгресі вони дали зрозуміти, що в нас нема нічого спільного з ними.

— Чи є серед ваших учасників студенти, що долучились до лав територіальної оборони або ЗСУ?

— Такі студенти є — у Києві, Львові, Одесі тощо. Імена ми розголошувати не будемо задля їх безпеки.

Знаю, що чимало учасників зайнялися волонтерською роботою, і ELSA Ukraine наразі допомагає їм це робити ефективніше для нашої спільної перемоги.

— Як Національне правління ELSA Ukraine допомагає наблизити Перемогу?

— Перемога буде швидше наближатися, поки цивільні не заважають військовим робити свою роботу, а військові споряджені та нагодовані.

Ми маємо два основні напрями роботи.

Перший – це співпраця з міжнародною мережею. Міжнародність — наша вирізняльна ознака. Тому ми вдячні нашим колегам, які через своїх партнерів допомагають влаштувати українських студентів, які були змушені поїхати з України. Це, до речі, було окремим питанням Конгресу, тому стежте за оновленнями, бо мережа приготувала щось набагато більше, ніж те, що ми робили до того.

Другий – це децентралізовані ініціативи наших учасників. Наприклад, віцепрезидент із професійного розвитку ELSA Ukraine Кирило Димов збирає кошти для закупки захисного спорядження, продуктів харчування і гігієни, а також інструментів для військових і цивільних на Півдні України (Херсон, Миколаїв, Одеса) і на Сході України. Такі ініціативи поширюються нами відповідно до їх виникнення і необхідності, тому, повторю, стежте за оновленнями в наших соцмережах.

(Бесіду вела Анна Попсуй,
«Юридична практика»)

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA