Українці посідають перше місце в рейтингу щодо кількості власників криптовалют, а нормативного регулювання ринку немає — PRAVO.UA Українці посідають перше місце в рейтингу щодо кількості власників криптовалют, а нормативного регулювання ринку немає — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Українці посідають перше місце в рейтингу щодо кількості власників криптовалют, а нормативного регулювання ринку немає

Українці посідають перше місце в рейтингу щодо кількості власників криптовалют, а нормативного регулювання ринку немає

  • 18.02.2022 17:14

Цифрові послуги та ринок цифрового контенту вже давно стали буденністю для сучасного світу. Незважаючи на постійне збільшення кількості власників криптовалют, в Україні досі не існувало чіткого законодавчого регулювання цієї галузі.

Подібна ситуація в нашій країні склалася й в інших сферах, наприклад у  сфері цифрових активів. За даними платіжної платформи Triple A, українці у відсотковому відношенні посідають перше місце в рейтингу щодо кількості власників криптовалют. Однак ця галузь фактично залишається неврегульованою.

Тому й досі в цих сферах суспільних відносин на сьогодні керуються загальними засадами українського законодавства. Вони передбачають, що кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. А також, що сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.

Необхідність змін

31 січня 2022 до Верховної Ради був поданий законопроєкт «Про цифровий контент та цифрові послуги» № 6576. Він визначатиме правила гри на ринку цифрового контенту та цифрових послуг.

Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту, на час його розробки в Україні відсутнє нормативно-правове регулювання надання цифрового контенту та (або) цифрової послуги за договором. Отже, це вказує на необхідність прийняття відповідного закону.

Україна, підписавши Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, взяла на себе низку зобов’язань. Одним із них є забезпечення поступової адаптації законодавства України до acquis Європейського Союзу. Отож, Україна виразила готовність імплементувати в національне законодавство наявні акти інституцій ЄС відповідно до визначених в Угоді напрямів. Серед них є посилення економічних та торговельних відносин шляхом створення поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі. Це стосується, зокрема, й нематеріальних об’єктів, до яких належить цифровий контент.

У травні 2019 року Європейським парламентом та Радою було прийнято Директиву 2019/770 про договори постачання цифрового контенту та цифрових послуг. Нормативно-правовий акт набирає чинності для держав-членів ЄС 1 січня 2022 року.

В Україні ринок цифрового контенту та цифрових послуг розвивається не так швидко порівняно з європейськими державами. Однією з визначальних причин такого сповільненого розвитку цього сектору ринку є відсутність нормативно-правового регулювання надання споживачам цифрових контентів та (або) цифрових послуг.

Аналіз положень

Законопроєкт, зокрема, передбачає:

  • віднесення цифрового контенту до речей як об’єктів цивільних прав на рівні з грошима, цінними паперами, майновими правами, послугами, інформацією та іншим;
  • визначення договору про надання цифрових послуг або цифрового контенту, прав та обов’язків сторін.

Законопроєкт покликаний швидше формалізувати взаємовідносини, а не на запроваджувати суттєві нововведення.

Водночас дія запропонованого закону не поширюватиметься на регулювання відносин, в яких виконавець на підставі договору надає або зобов’язується надати цифровий контент на матеріальному носії, що призначений виключно для зберігання такого цифрового контенту. Наприклад, це може бути продаж флешки або диску, на якому міститься цифровий контент.

Законодавче врегулювання нових сфер суспільних відносин, безумовно, необхідне. Проте головною метою таких нововведень мають бути комфортні правила гри, які приведуть до суттєвого розвитку цих галузей, а не навпаки.

Автор: Владислав Чуприна, керуючий партнер L&M Finance Group

Також читайте: ухвалено Закон «Про віртуальні активи».

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA