Спрощена система оподаткування для адвокатів - реальність? — PRAVO.UA Спрощена система оподаткування для адвокатів - реальність? — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Спрощена система оподаткування для адвокатів – реальність?

Спрощена система оподаткування для адвокатів – реальність?

  • 02.12.2021 12:07

Спрощена система оподаткування для адвокатів – як один з напрямів Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021–2023 роки. Станом на сьогодні у Верховній Раді зареєстровано проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів, отриманих адвокатом, який зареєстрований як самозайнята особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, № 6358.

Що пропонується

Автори законопроєкту – народні депутати пропонують встановити можливість для адвокатів обирати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності в межах, визначених Податковим кодексом України. Ідеться про внесення змін до Податкового кодексу для вдосконалення застосування спрощеної системи оподаткування стосовно адвоката, який зареєстрований як самозайнята особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.

«Пропонується внести зміни до Податкового кодексу України щодо розширення кола осіб, які можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування, визначивши самозайняту особу, яка проводить незалежну професійну адвокатську діяльність, як платника податку, що має право самостійно обрати спрощену систему оподаткування», – ідеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Законодавча ініціатива подана на виконання Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021–2023 роки, затвердженої указом Президента. Стратегія, зокрема, передбачає удосконалення низки напрямів, які стосуються роботи адвокатури, одним з яких є вдосконалення організаційно-правових форм провадження адвокатської діяльності та посилення гарантій.

«Законопроєкт, враховуючи основні цілі та напрями розвитку, що стосуються інституту адвокатури та визначені в Стратегії, має на меті посилити гарантії адвокатської діяльності, її видів і професійних прав адвокатів щодо оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, а саме застосування спрощеної системи оподаткування для самозайнятих осіб – адвокатів», – ідеться у супровідному документі до законопроєкту.

Що ми маємо сьогодні

На сьогодні податкове законодавство вказує на те, що адвокат, який веде індивідуальну діяльність, повинен стояти на обліку в податковому органі як самозайнята особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (за КВЕД 69.10). Оподатковується така діяльність за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України, – 18 % бази оподаткування щодо доходів та 1,5 % військового збору.

Проте разом із цим є законодавчо закріплена можливість адвокатів зареєструватись у податкових органах як ФОП з ознакою незалежної професійної діяльності (п. 65.9 Податкового кодексу) без порушення ч. 1 статті 13 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та обрати спрощену систему оподаткування.

Спрощена система оподаткування є недоступною для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, на відміну від ФОП, що, своєю чергою, ставить таких осіб у нерівні умови оподаткування отриманих ними доходів.

Мета та очікуваний результат

Законопроєкт має на меті вирівняти права адвокатів, які практикують індивідуально, та тих, які навмисно реєструються у податкових органах як фізичні особи – підприємці з ознакою незалежної професійної діяльності (п. 65.9 Податкового кодексу) задля отримання можливості обрання спрощеної системи оподаткування.

«Прийняття законопроєкту надасть змогу удосконалити систему щодо справляння податків із осіб, які проводять незалежну професійну адвокатську діяльність, а саме сплачувати податки за спрощеною системою оподаткування та єдиний податок відповідної групи, а також збільшить надходження до відповідних бюджетів», – ідеться в пояснювальному листі до законопроєкту.

Також автори законопроєкту передбачають, що його прийняття приведе до детінізації ринку адвокатських послуг.

Нагадаємо: у Верховній Раді України вже було зареєстровано дві законодавчі ініціативи, що передбачають спрощення системи оподаткування самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA