Сплата податків в умовах воєнного часу — поради адвоката VB PARTNERS — PRAVO.UA Сплата податків в умовах воєнного часу — поради адвоката VB PARTNERS — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Сплата податків в умовах воєнного часу — поради адвоката VB PARTNERS

Сплата податків в умовах воєнного часу — поради адвоката VB PARTNERS

  • 06.04.2022 11:31

З 24.02.2022 збройна агресія російської федерації внесла свої корективи в роботу кожного підприємця та державних органів. Сплата податків в умовах воєнного часу водночас утруднена та необхідна. Держава ніби то й відстрочила терміни сплати податків та подання звітності, однак чи варто користуватися цими преференціями — пояснює адвокат VB PARTNERS Олена Гаврилова.

Це стосується і сплати податків та подання податкової звітності. Одне з головних питань, що постало перед платниками податків, – чи існують пільги щодо виконання таких обов’язків та яка відповідальність за неможливість їх виконання.

Відразу скажемо, що обов’язок сплачувати податки, подавати звітність не скасовано.

Але хороша новина: є можливість звільнення від відповідальності за порушення строків сплати податків, подання звітності.

Для звільнення від відповідальності на даний час існують дві підстави:

  • неможливість виконання обов’язків у зв’язку з обставинами непереборної сили (форс-мажор);
  • зміни до Податкового кодексу України (надалі – ПКУ) від 03.03.2022  (набрали чинності 07.03.2022 р.).

Обставини непереборної сили (форс-мажор)

Якщо порушення податкового законодавства вчинено внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору), то платник податків звільняється від відповідальності за таке порушення.

Це, можна сказати, універсальна норма Податкового кодексу України (п. 112.8.9 ст. 112), яка діяла завжди.

Настання форс-мажорних обставин засвідчує Торгово-промислова палата України (далі – ТПП).

28.02.2022  ТПП повідомила, що з 24.02.2022  в Україні настали форс-мажорні обставини у зв’язку збройною агресією російської федерації (лист № 2024/02.0-7.1 опубліковано на офіційному сайті ТПП).

Таке повідомлення є достатнім підтвердженням форс-мажору і не потрібно додаткового отримання сертифіката ТПП.

Зміни до Податкового кодексу України на час воєнного стану

07.03.2022  набув чинності Закон України «Про внесення змін до ПКУ та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022.

Так, зазначеним законом до підрозділу 10 Перехідних положень ПКУ додано пункт 69. Ця норма передбачає, що на період воєнного стану в України, платники податків звільняються від відповідальності за несвоєчасну:

  • сплату податків, зборів;
  • подання податкової звітності;
  • реєстрацію ПН/РК та акцизних накладних і розрахунків коригування до них;
  • подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

Водночас  для звільнення від відповідальності необхідно, щоб відповідний обов’язки було виконано протягом 3-х місяців після скасування воєнного стану.

Це означає продовження строку виконання податкових обов’язків.

Однак, в електронному кабінеті платників податків все ж таки автоматично буде відображено нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати податків та подання звітності. Про це повідомила Державна податкова служба України у своєму зверненні, яке опубліковано ще 28.02.2022 на офіційному сайті.

У подальшому (після виконання відповідного обов’язку) штрафні санкції будуть списані податковим органом.

Звільнення від відповідальності стосується не всіх

Як і форс-мажорні обставини, так і положення п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, не є безумовною підставою для звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату податків чи подання податкової звітності.

Головна умова звільнення від відповідальності — об’єктивна неможливість виконання обов’язку у зв’язку із збройною агресією російської федерації.

По-перше, положення п. 69 Перехідних положень ПКУ визначає, що відповідальність не настає «у випадку відсутності можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок».

По-друге, п. 112.7 ст. 112 ПКУ передбачає, що у випадку, коли платник податків мав можливість дотриматись правил та норм ПКУ, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, він може бути притягнутий до відповідальності.

Однак хороша новина – такі обставини повинен доводити податковий орган.

По-третє, Державна податкова служба України неодноразово наголошувала, що усі електронні сервіси, хоч із обмеженнями, але працюють, електронні документи приймаються у робочі дні з 08:00 до 18:00.

По-четверте, Національний банк України ще 25.02.2022 підтвердив, що банки працюють, безготівкові розрахунки здійснюються без обмежень.

Таким чином, якщо підприємство має можливість подати податкову звітність та сплатити податки вчасно (наприклад, має доступ до електронного кабінету, до системи клієнт-банк, не втратило бухгалтерські документи та не знаходиться на території бойових дій чи тимчасово окупованій території), але не виконає обов’язок вчасно, то воно не може в подальшому розраховувати на звільнення від відповідальності.

Враховуючи зазначене, коротко можемо зробити такі висновки:

  1. Обов’язок сплатити податки та подавати звітність не скасовано.
  2. Звільнення від відповідальності за порушення строків сплати податків, подання звітності застосовується до тих платників податків, які об’єктивно не мають можливості виконати свій обов’язок у зв’язку із збройною агресією російської федерації.

Тож, перш ніж ухвалювати рішення не платити податок, не подавати звітність у період воєнного стану, радимо відповісти на питання:

  1. чи дійсно немає об’єктивної можливості це зробити;
  2. чи вжито всіх заходів та дій для виконання податкового обов’язку.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA