Рада суддів України дозволила зборам суддів самостійно визначати особливості автоматизованого розподілу справ — PRAVO.UA Рада суддів України дозволила зборам суддів самостійно визначати особливості автоматизованого розподілу справ — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Рада суддів України дозволила зборам суддів самостійно визначати особливості автоматизованого розподілу справ

Рада суддів України дозволила зборам суддів самостійно визначати особливості автоматизованого розподілу справ

  • 11.06.2021 13:17
Фото прес-служби РСУ

«Суд, який працює на певній території, повинен забезпечувати розгляд справ, які віднесено до його юрисдикції. Апеляційні загальні суди мають забезпечувати розгляд і цивільних, і кримінальних справ на відповідній території тими суддями, які є в наявності» — на цьому наголосив голова Ради суддів України Богдан Моніч під час засідання органу суддівського самоврядування, яке проходить сьогодні в м. Києві.

За словами очільника РСУ, ситуація з кадрами в судовій системі жахлива, і особливо вона погіршилася в апеляційних судах, у яких практично не залишилося суддів кримінальної спеціалізації, що можуть розглядати відповідні справи.

Пан Моніч нагадав: Рада суддів уже неодноразово висловлювала позицію про те, що будь-яка спеціалізація не може запроваджуватися таким чином, щоб особа не змогла отримати доступу до правосуддя.

«Проте є випадки, коли відбувається відверте зловживання. Коли збори суддів визначають усіх виключно в палату з розгляду цивільних спорів, а всі кримінальні справи, які надходять, передають в інші суди», — підкреслив Богдан Моніч.

Також, за його словами, на таку ситуацію вже є відповідна реакція Верховного Суду. Зокрема, якщо в апеляційному суді залишився один суддя-«криміналіст», а решта суддів – «цивілісти», то в такому випадку збори суддів можуть визначити, що головуючим в справі буде суддя, який розглядає кримінальні справи, а решта колегії – судді іншої спеціалізації.

«У більшості судів це працює. І суддівські колективи самостійно врегулювали це питання. Але є суди, де судді цивільної спеціалізації навіть не хочуть іти «боковими» до судді-«криміналіста», — зазначив пан Моніч.

Також на окреслену проблему вказав суддя Касаційного кримінального суду у складі ВС Віктор Остапук. За його словами, деякі апеляційні суди по три рази скеровують подання про передання справи для розгляду в інший суд.

За результатами обговорення Рада суддів України надала роз’яснення, що в суді, в якому рішенням загальних зборів суддів визначено спеціалізацію суддів, у випадках, коли її застосування неможливе, автоматизований розподіл судових справ повинен здійснюватися між усіма суддями незалежно від їхньої спеціалізації, і їх може бути залучено до розгляду будь-якого провадження, яке відповідає предмету відання загального суду.

Також, щоб уникнути нарікань із боку адвокатів, які вказують, що це є втручанням в автоматизовану систему суду, було вирішено внести зміни в Положення про автоматизовану систему діловодства суду, зокрема пункт 2.3.13 доповнити положенням, що збори суддів відповідного суду мають право визначати особливості здійснення автоматизованого розподілу справ у разі неможливості визначити суддю-доповідача з-поміж суддів відповідної спеціалізації (судової палати) та в разі неможливості визначити склад колегії з-поміж суддів відповідної спеціалізації (судової палати).

«На практиці це означає, що якщо в суді залишилося два судді-криміналісти, то збори суддів можуть вирішити, що спочатку визначається доповідач, а потім інші судді», — зазначив Богдан Моніч.

Нагадуємо, що 1516 червня відбудеться IX Міжнародний судово-правовий форум, на якому обговоримо актуальні питання судової реформи, дефіцит кадрів у судах та проблеми фінансування правосуддя.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA