Про забезпечення права на захист Батьківщини — PRAVO.UA Про забезпечення права на захист Батьківщини — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Блог » Про забезпечення права на захист Батьківщини

Про забезпечення права на захист Батьківщини

  • 23.04.2022 12:59
Рубрика Блог

Законом України №2124-IX від 15 березня 2022 року, який набрав чинності 21 березня 2022 року, Кримінальний кодекс України доповнено ст. 43-1, яка виключає кримінальну відповідальність за дії, передбачені Особливою частиною цього Кодексу, за певних, визначених цією статтею, обставин.

Відповідно до частини 1 цієї норми не є кримінальним правопорушенням діяння (дія або бездіяльність), вчинене в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту та спрямоване на відсіч та стримування збройної агресії російської федерації або агресії іншої країни, якщо це заподіяло шкоду життю або здоров’ю особи, яка здійснює таку агресію, або заподіяло шкоду правоохоронюваним інтересам, за відсутності ознак катування чи застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інших порушень законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Тобто діяння, передбачене КК України, не визнається кримінальним правопорушенням, якщо воно вчинене в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту (воєнний стан в Україні оголошено з 24 грудня 2022 року Указом Президента України № 64/2022 та в подальшому двічі продовжено) і спрямоване на відсіч та стримування збройної агресії рф або агресії іншої країни.

Ч. 2 цієї статті встановлює, що кожна особа має право на захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України незалежно від можливості уникнення зіткнення, заподіяння шкоди або звернення за допомогою до інших осіб чи органів державної влади, Збройних сил України.

Ця норма не зобов’язує особу до певних дій, але надає можливість (право) вчинити дії, передбачені ч. 1 ст. 43-1 КК, незалежно від того, чи можна уникнути зіткнення, заподіяння шкоди або звернутися за допомогою до інших осіб, чи органів державної влади, чи Збройних сил України. Це право та вибір кожної людини.

Ч. 3 цієї статті передбачено, що особа не підлягає кримінальній відповідальності за застосування зброї (озброєння), бойових припасів або вибухових речовин проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, та за пошкодження чи знищення у зв’язку з цим майна.

При цьому це може бути пошкодження та знищення майна не лише суб’єктів агресії.

Водночас ч. 4 запроваджує запобіжники від перевищення права, передбаченого ст. 43-1 КК України, і встановлює, що не вважається виконанням обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України діяння (дія або бездіяльність), спрямоване на відсіч та стримування збройної агресії російської федерації або агресії іншої країни, яке явно не відповідає небезпечності агресії або обстановці відсічі та стримування, не було необхідним для досягнення значної суспільно корисної мети у конкретній ситуації та створило загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи настання інших надзвичайних подій більшого масштабу.

Також варто згадати, що перевищенням виконання обов’язку щодо захисту Вітчизни, відповідно до ч. 1 ст. 43-1 КК України, вважаються: (а) катування, (б) застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, і (в) інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України. Тому військовослужбовцям та  громадянам України потрібно на це зважати.

У разі якщо кримінальне провадження за фактом діяння, вчиненого у стані виконання обов’язку щодо захисту Вітчизни (якщо не було перевищення її меж), уже було розпочато, то воно підлягає закриттю через відсутність складу кримінального правопорушення (п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК).

Отже, ст. 43-1 КК України створила правове підґрунтя для захисту своєї батьківщини кожним її громадянином та іншими особами.

 

Автор: Сергій Пересунько, адвокат ЮК Amber Law Company

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA