Права біженців у Польщі — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Польщі — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Польщі — поради від 4refugees.info

Права біженців у Польщі — поради від 4refugees.info

  • 07.04.2022 16:16

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал з даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Польщі.

Загалом на територію Польщі українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники» без візи, шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

Права біженців у Польщі

12 березня 2022 року польський парламент ухвалив закон про допомогу. Українці, які виїхали з України внаслідок російської агресії, прибули безпосередньо до Польщі, а потім заявили про намір залишитися в Польщі, матимуть право на законне перебування в Польщі протягом 18 місяців. Щоб отримати право на проживання, а також багато інших прав, послуг і переваг, пов’язаних з ним, їм потрібно буде подати заяву на присвоєння номера PESEL. Новий закон також поширюється на чоловіків/дружин громадян України, які не мають українського громадянства, але прибули до Польщі безпосередньо з України внаслідок війни.

Відповідно до цього закону підприємства та фізичні особи, які надають допомогу біженцям з України у вигляді проживання та харчування, отримають грошову допомогу на термін до 60 днів у розмірі 1200 злотих на місяць (близько 250 євро).

  • Громадяни України, що тікають від війни, отримають повний доступ до польського ринку праці (отримання дозволу на роботу не вимагається) та польської системи охорони здоров’я, а також отримають одноразову грошову допомогу у розмірі 300 злотих (63 євро) на особу.
  • Діти з України матимуть право відвідувати польські школи на тих самих підставах, що й громадяни Польщі. Українські студенти вищих навчальних закладів матимуть можливість продовжити навчання у польських університетах.
  • Українці матимуть право на соціальну допомогу, зокрема 500+ (500 злотих на дитину на місяць: приблизно 106 євро), 300+ (300 злотих на рік на шкільне приладдя: приблизно 63 євро), допомогу на догляд за сім’єю (за кожну другу та наступну дитину віком від 12 до 36 місяців, до максимальної суми 12 000 злотих на дитину: приблизно 2 553 євро), субсидії на дитячий садок, сімейні преференції та соціальну допомогу. Це важливо, оскільки більшість біженців з України нині – це жінки з дітьми.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ПОЛЬЩІ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  1. Віза: не вимагається. (Джерело)
  2. Документи: жодних документів не вимагається, але рекомендується мати внутрішній паспорт, закордонний паспорт, свідоцтва про народження, медичні документи (Джерело)
  3. Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин? 

ТАК і ТАК (немає інформації, яку б можна було процитувати, але надані відповіді базуються на інформації з новин про в’їзд до Польщі неповнолітніх без супроводу дорослих).

  1. ПЛР-тест: вимогу призупинено. Не вимагається надавати докази вакцинації, одужання після перенесеного ковід-19 або тести тощо. (Джерело)
  2. Документи на домашніх тварин: для в’їзду не потрібні, але якщо собаки/коти/фретки не відповідають ветеринарним вимогам ЄС, про це необхідно повідомити польській прикордонній службі, щоб вони могли бути мікрочиповані та безкоштовно вакциновані в Польщі.(Джерело)
  3. Скільки часу можна перебувати на території країни: наразі українцям надається право перебувати в Польщі протягом 18 місяців. Щоб отримати це право, їм необхідно подати заяву на присвоєння номеру PESEL. (Джерело)

СТАТУС ОСІБ, ЩО МАЮТЬ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ

1.     Чи надає уряд Польщі українцям статус осіб, що мають “тимчасовий захист”? За законодавством ЄС ТАК. 

2.     Якщо такий статус надається, то на який термін: 18 місяців з можливістю подальшого продовження. Крім того, ви можете звернутися із заявою про надання притулку або іншим чином змінити статус за допомогою інших засобів (у разі відповідності встановленим критеріям).

ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

  1. Куди звертатися: можна подавати заяву у Польщі або з-за кордону. Якщо ви перебуваєте на прикордонному пропускному пункті, подавайте заяву у прикордонну службу. Якщо ви звертаєтеся із заявою з-за кордону або на території Польщі, подавайте заяву в Управління для іноземців (Office for Foreigners).
  2. Як подати заяву: немає встановленої форми. Заява подається у довільній формі і повинна містити персональні дані заявників та осіб, на яких вона поширюється; інформацію про країну походження, а також основні події, які є основою для пошуку притулку. Заяву необхідно подати до прикордонної служби (Border Guard), яка направить заявника до Управління для іноземців (Office for Foreigners). Якщо ви подаєте заяву з-за кордону, додайте фотографію кожного заявника. Якщо ви подаєте заяву з-за кордону, вам видається національна в’їзна віза. Якщо ви подаєте заяву як неповнолітній без супроводу дорослих, ви маєте право на одержання посвідчення особи як іноземець і право на отримання соціальної допомоги.
  3. Які документи вам потрібні: документ, що підтверджує громадянство; документ, що доводить причини, через які ви боїтеся повертатися в Україну. (Джерело)

ПОДАЛЬШІ КРОКИ

Виданий вам у Польщі ідентифікаційний документ буде дійсним упродовж 90 днів. Потім протягом 6 місяців із подальшим продовженням кожні 6 місяців, доки не буде завершено процес одержання притулку.

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

  Заява про надання притулку Без (або отримання тимчасового захисту, наприклад, в усіх країнах ЄС)
Як довго ви можете перебувати: До прийняття відповідного рішення Наразі без обмежень
Право на працевлаштування: Так Так, але наразі відсутні конкретні вказівки
Бюджетні кошти: Так (різні програми) Так (різні програми)
Житло: Так (звертатися до центрів прийому біженців, інформація за посиланням, телефон гарячої лінії: +48 47 721 75 75) Так (звертатися до центрів прийому біженців, інформація за посиланням, телефон гарячої лінії: +48 47 721 75 75)
Медичне обслуговування: Так.  Показати довідку, видану Прикордонною службою Польщі під час перетину кордону, або штамп в проїзному документі про перетин кордону 24 лютого 2022 року або пізніше. Так. Показати довідку, видану Прикордонною службою Польщі під час перетину кордону, або штамп в проїзному документі про перетин кордону 24 лютого 2022 року або пізніше.
Освіта Планується, наразі без конкретних планів. Планується, наразі без конкретних планів.
Члени родини, що перебувають на утриманні Подружжя та неповнолітні діти, які мають право на возз’єднання сім’ї після отримання статусу біженця (Джерело). Якщо вони подають заяву до відповідного воєводства протягом 6 місяців від дати отримання захисту на території Польщі, вони не зобов’язані виконувати умови щодо обов’язкового медичного страхування, стабільного джерела доходу або проживання у Польщі. Слід пам’ятати, що при отриманні посвідки на тимчасове проживання сім’я особи, що отримала таку посвідку, яка проживає за межами Польщі, зобов’язана отримати візу в польському консульстві. Вимоги для отримання візи, своєю чергою, включають наявність достатніх фінансових засобів та медичного страхування. Наразі жодних спеціальних процедур – усі українці мають право приїхати до Польщі.
Фінансова підтримка Після отримання захисту доступно декілька варіантів, але вони повинні подати заявку протягом 60 днів після отримання схвалення. (Джерело) Конкретних планів немає, але Польща виділяє гроші на потенційні виплати українцям у розмірі 300 злотих на особу (Джерело). Українці, ймовірно, зможуть отримати соціальну допомогу пізніше, але це ще не закріплено на законодавчому рівні.

 

Також читайте поради для тих, хто виїхав до Угорщини.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA