Права біженців у Чехії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Чехії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Чехії — поради від 4refugees.info

Права біженців у Чехії — поради від 4refugees.info

  • 10.05.2022 15:18

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Чехії.

Загалом на територію Чехії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники», шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

Загальна примітка. З 22 березня 2022 року віза для перебування на території понад 90 днів (так звана спеціальна довгострокова віза для громадян України) більше не видаватиметься за спрощеним режимом. Можна буде подавати заяву на одержання візи для перебування на території понад 90 днівале за стандартною процедурою[1]

З 22 березня 2022 року громадянам України та членам їхніх сімей, які прибувають у Чеську Республіку у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні, надається віза для тимчасового захисту. Особи, які вже отримали спеціальну довгострокову візу, будуть автоматично переведені на систему тимчасового захисту. Тому немає необхідності здійснювати будь-які додаткові дії або подавати заяву про надання тимчасового захисту, оскільки він надається автоматично, що підтверджується наклейкою чи штампом про надання спеціальної довгострокової візи, які проставлялися при видачі такої візи. [2]

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  1. Віза: Не вимагається. Після в’їзду до країни необхідно повідомити про це.

Упродовж 30 робочих днів після прибуття ви повинні повідомити про адресу вашого проживання, крім випадків, коли власник житла сам зареєстрував вас; повідомлення надається:

  • у  місцеве відділення поліції Чеської Республіки у справах іноземців; або
  • будь-який зі спеціальних контактних пунктів для українських біженців. У них ви можете також подати заяву про надання вам тимчасового захисту[3]. Перелік Регіональних центрів допомоги та підтримки України (KACPU) доступний тут та тут. Карта доступна тут.

Діти до 15 років не зобов’язані повідомляти про своє місце проживання. [4]

  1. Документи:

a) для дорослих – закордонний біометричний або небіометричний паспорт. Якщо у вас немає закордонного паспорту, буде достатньо пред’явити український паспорт або посвідчення особи, свідоцтво про народження або будь-який наявний у вас особистий документ. Переклад не вимагається. Жодних особливих документів не вимагається[5].

b) для неповнолітніх – слід дотримуватися загальних вимог щодо в’їзду в ЄС з України (або інших країн, які не є членами ЄС). Необхідно взяти з собою усі наявні документи, що підтверджують особу[6]. Для неповнолітніх, які ще не мають паспорту, достатньо надати свідоцтво про народження[7].

  1. Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин?

Підтвердженої інформації немає.

  1. Covid-19: документи не вимагаються

Громадяни (1) Чехії, (2) ЄС, члени їх сімей, (3) громадяни України, які прибувають до Чеської Республіки через Україну, НЕ ЗОБОВ’ЯЗАНІ заповнювати в’їзну форму, мати негативний ПЛР або сертифікат про вакцинацію. Громадяни України не зобов’язані проходити РТ-ПЛР-тест після приїзду до Чеської Республіки[8].

  1. Зелена картка (для авто): Потрібно надати кожен відповідний документ на авто.

Такими необхідними документами є: посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, поліс страхування відповідальності за шкоду, заподіяну при експлуатації транспортного засобу; якщо у вас немає міжнародної страховки, ви повинні оформити так званий поліс прикордонного страхування[9].

Документи на домашніх тварин (собак/котів/фреток): Не вимагаються у разі в’їзду власників тварин у зв’язку з війною в Україні.

Вимоги, які діють після в’їзду (щодо карантину та ветеринарної перевірки).[10]

Власники домашніх тварин (собак, котів та фреток) повинні забезпечити:

  • перебування тварини на карантині (при якому тварина перебуває під постійним контролем власника) за місцем проживання власника упродовж 10 днів після в’їзду в Чехію;
  • первинний клінічний огляд тварини у приватного ветеринара (для перевірки на сказ) упродовж 72 годин після в’їзду в Чехію. У разі відсутності ідентифікації приватний ветеринарний лікар проводить ідентифікацію та видає документ про проведений огляд;
  • повторний клінічний огляд тварини у приватного ветеринара між шостим і десятим днем карантину (для перевірки на сказ). Якщо у тварини відсутні ознаки сказу, проводиться вакцинація тварини від сказу та видається паспорт вакцинації або паспорт тварини.

Після цього власник тварини через приватного ветеринарного лікаря подає заповнену форму з інформацією про тварину до відповідного Територіального відділення державного ветеринарного управління (Regional Veterinary Administration of the State Veterinary Administration).

Якщо тварина під час карантину травмує людину, загине, або якщо у неї виникне захворювання з нервовими симптомами, власник/інша особа невідкладно організує огляд тварини приватним ветеринаром.

За звичайних обставин необхідно, щоб тварина:

  • мала ідентифікацію/маркування за допомогою мікрочіпа або татуювання, яке застосовувалося до 2 липня 2011 року;
  • мала чинну вакцинацію від сказу;
  • пройшла серологічний тест на сказ (упродовж 30 днів з дати вакцинації від сказу та мінімум 30 днів з дати ввезення на територію ЄС);
  • мала гармонізований ветеринарний сертифікат на ввезення в ЄС, завірений офіційним ветеринаром.
  1. Скільки часу можна перебувати на території країни:

До 90 днів впродовж 180-денного періоду без візи.

У цей період ви можете подати заяву на тимчасовий захист.

  1. Інші правила
  • Обов’язкова реєстрація після в’їзду

Якщо ви проживаєте в приватному житлі, ви повинні зареєструватися в поліції Чеської Республіки (Police of the Czech Republic). Або ж власник житла, у якому ви проживаєте (якщо це готель або подібне житло)[11], повинен  здійснити вашу реєстрацію. Рекомендується перевірити, чи дійсно власник житла вас зареєстрував.

Термін реєстрації було подовжено до 30 днів з дня в’їзду.

Іноземні громадяни віком до 15 років не зобов’язані повідомляти про своє місце проживання[12].

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ ПРОСЯТЬ ПРИТУЛКУ:

  • Така ж процедура, як і при в’їзді українців, які не просять притулку

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ

  1. Чи надає уряд Чеської Республіки українцям «тимчасовий захист»? Так

Заяву про надання тимчасового захисту мають право подавати такі категорії осіб:

  • Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, а потім виїхали з України.
  • Громадяни України, які в’їхали на територію Чеської Республіки на законних підставах без візи або за короткостроковою візою і до 24 лютого 2022 року все ще проживали на території Чеської Республіки на підставі цієї короткострокової візи або без візи і при цьому не мають довгострокової візи чи дозволу на проживання, виданих іншою державою, чи тимчасового захисту в іншій країні ЄС.
  • Члени сім’ї (чоловік/дружина, цивільний партнер, неодружена неповнолітня дитина та повнолітній родич, який перебуває на утриманні та проживає разом із сім’єю), які разом проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, а потім разом виїхали з України.

Тимчасовий захист може бути наданий також у зв’язку з возз’єднанням сім’ї з особою, яка вже має тимчасовий захист, або, як виняток, в інших випадках. [13]

Рекомендується приходити до відповідних органів з дитиною, якщо її особиста присутність необхідна при вирішенні певних питань. Можливо треба буде прийти особисто з дитиною кілька разів. Якщо ви подаєте заяву про надання тимчасового захисту дітям без їх присутності, ви повинні мати їх проїзний документ або свідоцтво про народження та фотографію паспортного формату. [14]

  • Куди звертатися із заявою:

Якщо ви проживали в Чеській Республіці до 24 лютого 2022 року за безвізовим режимом або за шенгенською візою, або якщо ви в’їхали в країну 24 лютого 2022 року або після цієї дати, вам слід подати заяву про тимчасовий захист до одного з Регіональних центрів допомоги та підтримки України (Regional Centres for help and Assistance to Ukraine) (KACPU). Члени сім’ї, які в’їхали разом з вами, також повинні подати заяву в KACPU.

В інших випадках вам слід звернутися із заявою про тимчасовий захист особисто у Міністерство внутрішніх справ (далі – МВС), Управління з питань притулку та міграційної політики (Department for Asylum and Migration Policy) (далі –DAMP), де вам особисто допоможуть вирішити це питання. [15]

  • Коли подавати заяву

У будь-який час.

Якщо ви вже отримали спеціальну довгострокову візу для українських біженців, яка надавалася українським біженцям в період з 24 лютого 2022 року по 21 березня 2022 року, і не виїхали з Чеської Республіки до 21 березня 2022 року, вважається, що станом на цей день у вас є віза, необхідна для тимчасового захисту [16].

  • Як подати заяву: Які документи вимагаються. Чи є встановлена процедура? Чи можна подати заяву в онлайн-режимі?

Щоб подати заяву на тимчасовий захист, необхідно:

  • заповнити відповідну форму;
  • мати дійсний паспорт (ви можете подати заяву на тимчасовий захист без дійсного паспорту, але це може значно затягнути процес оформлення);
  • надати фотографію розміром 35×45 мм [17]
  • Скільки триває процедура надання тимчасового захисту

Точні строки не встановлені.

Якщо ви не пред’являєте разом із заявою дійсний проїзний документ, процес видачі тимчасового захисту може затягнутися. Міністерство внутрішніх справ не може гарантувати розгляд заяви та надання тимчасового захисту прямо на місці.[18]

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ НА НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

Рекомендується не розглядати процедуру отримання притулку як оптимальне рішення для українців, які приїжджають до Чеської Республіки через військовий конфлікт в Україні. Набагато швидший та ефективніший спосіб – звернутися за отриманням довгострокової спеціальної візи. Цей тип візи оформлюється на місці і дає можливість подати заяву на отримання дозволу на роботу та негайно почати працювати.[19]

  1. Куди звертатися із заявою:

Заяву можна подати переважно на кордоні, в Департаменті поліції у справах іноземців Регіонального управління поліції, у так званих центрах прийому (Заставка у Брна, Прага-Рузине).

Адміністративна процедура надання міжнародного захисту здійснюється Міністерством внутрішніх справ Чеської Республіки (далі – “Міністерство”).

  1. Коли подавати заяву: У який строк після в’їзду в країну треба подати заяву?

Немає чітко встановлених строків.

  1. Як подати заяву

Процедура починається з моменту подання іноземцем заяви про надання йому міжнародного захисту, яка означає волевиявлення іноземного громадянина, який, очевидно, шукає захисту в Чеській Республіці від переслідування або серйозної шкоди. Іноземний громадянин зобов’язаний упродовж 24 годин з моменту подання заяви (крім виняткових випадків) прибути до приймального пункту, де він/вона надасть Міністерству більш детальну інформацію щодо поданої заяви, та де Поліція у справах іноземців проведе його/її ідентифікацію. В приймальному пункті іноземний громадянин зобов’язаний здати свій проїзний документ, у нього візьмуть відбитки пальців та зроблять відеозйомку. Також у приймальному пункті проводиться медичний огляд іноземного громадянина.[20]

У процесі вирішення питання про надання міжнародного захисту вивчаються причини, через які іноземний громадянин виїхав з батьківщини, та чи відповідає він вимогам для надання йому притулку або додаткового захисту.

  1. Скільки часу необхідно для отримання статусу:

Після здійснення усіх необхідних процедурних дій заявника на отримання міжнародного захисту, як правило, переводять до центру тимчасового проживання, де він чекатиме на рішення першої інстанції. Міністерство виносить рішення з цього питання не пізніше як упродовж шести місяців з дня надання відомостей про подану заяву. Якщо з огляду на характер питання рішення не може бути прийняте упродовж цього строку, Міністерство може продовжити його з підстав, встановлених законом. Рішення про надання міжнародного захисту набирає законної сили з дати його вручення заявнику. У разі негативного рішення Міністерства іноземний громадянин зобов’язаний залишити територію Чеської Республіки, якщо він не подає позов у зв’язку з негативним рішенням, навіть з пропозицією відкладення його виїзду з Чеської Республіки.[21]

НАСТУПНІ КРОКИ: Що відбувається далі

  • Ви можете вільно пересуватися по території Чеської Республіки як за безвізовим режимом, так і за спеціальним довгостроковим візовим режимом, а також за режимом заявника на міжнародний захист.[22]
  • Громадяни України повинні повідомляти про будь-яку зміну місця проживання на території Чеської Республіки, а також про інші зміни, для чого необхідно заповнити відповідну форму, у тому числі додатки до неї (за їх наявності), і надіслати поштою на адресу одного з офісів Міністерства внутрішніх справ (Ministry of the Interior Offices) або подати її особисто.[23]
  • Якщо ви хочете зовсім виїхати з Чеської Республіки і повернутися в Україну, а вам було надано тимчасовий захист, ви зобов’язані відмовитися від тимчасового захисту. Інакше від вас вимагатимуть виконання зобов’язань, пов’язаних із перебуванням на території Чеської Республіки, у тому числі зобов’язання сплатити муніципальний збір, або збір за забезпечення відвідування вашими дітьми загальноосвітньої школи тощо. Якщо у вас є біометричний паспорт, вам слід прийти у Регіональний центр допомоги Україні для обговорення цього питання. Якщо ж у вас немає біометричного паспорту, вам слід прийти у відділення Управління з питань притулку та міграційної політики (OAMP).[24]

РІЗНИЦЯ ДЛЯ ОСІБ, ЩО ПОДАЮТЬ ТА НЕ ПОДАЮТЬ ЗАЯВУ ПРО ОТРИМАННЯ ПРИТУЛКУ

У випадках звернення про отримання притулку Тимчасовий захист Без візи
Як довго ви можете перебувати: Доти, доки не буде надано притулок. На строк до 1 року (відповідно до закону  Lex Ukraine, найдовше до 31 березня 2023 року) [25]. Правило 90/180 днів
Право на працевлаштування: Заявники на міжнародний захист не можуть легально працювати протягом перших 6 місяців з дати звернення. Потім вони можуть подати заяву на отримання дозволу на роботу в Бюро праці, а потім влаштуватися на роботу. Отримуючи міжнародний захист, людина отримує вільний доступ до ринку праці[26]. Особа, яка користується тимчасовим захистом згідно з Директивою про тимчасовий захист, зможе працювати в Чеській Республіці без дозволу на роботу [27].   Знайти роботу за посиланням. Ні.   Однак, якщо ви отримали візу для перебування на території Чеської Республіки понад 90 днів відповідно до Закону про проживання іноземців, оскільки ви не відповідаєте умовам для отримання тимчасового захисту, ви повинні подати заяву на отримання дозволу на роботу у відповідному регіональному офісі Управління з питань праці[28]
Медичне обслуговування Заявник на міжнародний захист не потребує туристичного медичного страхування. У рамках державного медичного страхування держава оплачує медичні послуги від імені заявника[29].   Шукачі притулку – участь у державному медичному страхуванні з моменту подання заяви, особі з цього моменту надається повна медична допомога. [30] Якщо вам надано тимчасовий захист, ви автоматично включені в систему державного медичного страхування. Якщо особа, якій була видана віза, ще не має підтвердження медичного страхування, вона може подати заявку на її отримання через онлайн-реєстрацію в Генеральній страховій компанії Чеської Республіки (VZP) або особисто в будь-якому відділенні VZP ČR чи інших медичних страхових компаніях.[31] Ви повинні мати страховку, якщо ви вирішите залишитися в Чехії.   Якщо ви працюєте, на вас поширюється державне медичне страхування.   Якщо ви не працюєте в Чеській Республіці, ви повинні самостійно покривати медичне страхування.   Більш детальну інформацію щодо медичного страхування та медичних послуг можна знайти на сайті МОЗ [32].
Бюджетні кошти: Заявник на міжнародний захист має право на житло, харчування, інші послуги і, на умовах, визначених Законом про притулок, допомогу на власні витрати в притулку, в якому він проживає.   Якщо заявник зареєстрований далеко від притулку, йому за певних умов може бути призначена фінансова допомога, яка сплачується максимум протягом трьох місяців і призначена для допомоги у перші місяці перебування за межами притулку.   Центри розміщення розташовані в таких муніципалітетах:   Костелець над Орлицями (Rudé armády 1000, 517 41 Kostelec nad Orlicí) Гавіржов (Na Kopci 5, 735 64 Havířov – Dolní Suchá) Бела – Єзова (Jezova 1501, 294 21, Bela pod Bezdezem) Автобусна зупинка (Havířská 514, 664 84, Brno – venkov)[33] Особа, яка користується тимчасовим захистом, може претендувати на фінансову допомогу у розмірі від 1,3 до 1,6 прожиткового мінімуму на одну особу залежно від кількості осіб у родині.   Особа, яка користується тимчасовим захистом, може подати заяву на отримання допомоги[34]. Громадяни України, які мають дійсну посвідку на проживання, можуть негайно подати заяву на отримання допомоги на проживання, житлової надбавки та невідкладної медичної допомоги.   Прожиткова допомога призначена для покриття витрат, пов’язаних з основними умовами проживання. В основному йдеться про забезпечення харчуванням, одягом, взуттям, елементарними гігієнічними потребами тощо.   Деталі у цьому відео.   Житлова надбавка призначена для покриття витрат на житло (тобто винайм житла, послуги, пов’язані з житлом та електроенергія). Щоб отримати або подати заявку, необхідно мати   житло. Відео.   Надбавка для надзвичайної невідкладної допомоги Використовується для покриття одноразових витрат, які заявник не може оплатити зі свого доходу. Зокрема, трапляються ситуації раптових ускладнень зі здоров’ям, витрати на придбання найнеобхіднішого побутового обладнання чи адміністративні витрати. Відео.   Усі заяви необхідно подавати в контактний офіс Бюро праці; список контактних осіб доступний тут: Контакти (uradprace.cz) [35]
Житло: Новоприбулі  заявники на міжнародний захист спочатку розміщуються в центрі для біженців на весь час проведення основних процедур в’їзду (з метою проведення процедур ідентифікації, вступної співбесіди, медичного огляду тощо). Вільно покинути центр не можна, а порушення цієї вимоги вважається правопорушенням.   Пункти прийому розташовані:   У селищі Заставка у Брні (Havířská 514, P.O.Box 14, 664 84 Zastávka u Brna) У Празі – Міжнародний аеропорт Рузине (Prague – Ruzyně, Aviatická 12, 160 08 Prague 6)   Після завершення всіх процедур в’їзду заявник переводиться до центру проживання, де він/вона може перебувати протягом усього процесу подання заяви про надання міжнародного захисту. Заявник на міжнародний захист має право на отримання житла.   Заявник також має можливість за певних умов залишити центр для біженців або залишитися у приватному помешканні (тільки якщо Міністерство, на підставі інформації з поліції, дозволить виїзд за приватною адресою).[36] Не надається. По всій країні в кожній області створено мережу регіональних центрів допомоги та підтримки України (KACPU). Ви можете зареєструватися, подати заяву на спеціальну довгострокову візу та попросити додаткову допомогу (у тому числі проживання)[37].
Освіта Так. Дитячі садки та школи за посиланням.   Більше інформації за посиланням.   Більше інформації для студентів за посиланням. Усі діти можуть відвідувати початкову школу, навіть ті, хто перебуває в Чехії нелегально. Середню школу можуть відвідувати діти, які легально проживають в Чехії, принаймні в рамках безвізового режиму. Діти, які навчаються в початковій або середній школі, можуть відвідувати шкільну їдальню, клуб або центр дозвілля. Дитячі садки та художні чи мовні школи можуть відвідувати діти, які легально проживають у Чеській Республіці за спеціальною довгостроковою візою (та іншими довгостроковими візами чи перебуванням) або міжнародним та тимчасовим захистом. Діти іноземців також повинні відвідувати початкову школу в рамках обов’язкового відвідування школи[38].   Дитячі садки та школи за посиланням.   Більше інформації за посиланням.   Більше інформації для студентів за посиланням
Утриманці (члени сім’ї) Члени сім’ї можуть подати заяву на спеціальну довгострокову візу.   Вони мають бути близькими членами сім’ї, які можуть підтвердити своє проживання в Україні посвідкою на проживання, виданою до початку збройного конфлікту в Україні. Близькими членами сім’ї вважаються батьки, дідусі та бабусі, онуки, брати і сестри, подружжя/зареєстровані партнери, які можуть підтвердити свої родинні зв’язки[39].
Подорожі Особи, які отримали тимчасовий захист, можуть подорожувати в інші країни ЄС строком максимум на 90 днів (наприклад, з метою туризму), але вони не можуть користуватися іншими правами, такими як доступ до ринку праці, якщо країна не надасть такий дозвіл.   Тимчасовий захист не скасовується, якщо іноземець залишає територію Чехії. [40] Подальші подорожі дозволені.

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ:

  • Регіональний центр допомоги та підтримки України KACPU

Тут ви можете вирішити усі питання відразу. Співробітники Поліції у справах іноземців та Департаменту притулку та міграційної політики (OAMP), а також співробітники Медичної страхової компанії (VZP) та Бюро праці нададуть вам необхідну допомогу. Адреси KACPU у кожному регіоні можна знайти нижче на цій сторінці.

Ви також можете зареєструватися в Департаменті поліції у справах іноземців, оформити спеціальну довгострокову візу можна в Департаменті притулку та міграційної політики (OAMP) або в Поліції у справах іноземців.

З дітьми віком до 15 років звертатися до Регіонального центру допомоги необов’язково. Якщо ви забезпечили їм житло та нагляд, ми рекомендуємо не брати їх до KACPU. Потрібно лише прийти з проїзним документом або свідоцтвом про народження дитини. Рекомендуємо взяти з собою їх фотографію паспортного формату. Будь ласка, не ламінуйте документи, з якими ви прийшли, або які ви отримаєте від чеських органів[41].

Перелік центрів KACPU за посиланням.

ГУМАНІТАРНА ВІЗА/МАРШРУТИ:

Відсутні.

ПОДОВЖЕННЯ ВІЗИ/ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ:

Можливо буде подати заяву на отримання візи для перебування  на території країни понад 90 днів, але за стандартною процедурою.[42]

Порядок продовження дозволу на довгострокове проживання можна знайти за посиланням.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA