Права біженців у Бразилії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Бразилії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Бразилії — поради від 4refugees.info

Права біженців у Бразилії — поради від 4refugees.info

  • 26.05.2022 15:00

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Бразилії.

Загалом на територію Бразилії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у двох статусах: «мандрівники» та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО БРАЗИЛІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  1. Віза: не потрібна.
  2. Документи:

a) для дорослих – дійсний паспорт на весь період перебування іноземного громадянина в Бразилії. Відсутні вимоги до мінімального строку дійсності паспорту.

b) для неповнолітніх – дійсний паспорт на весь період перебування іноземного громадянина в Бразилії. Відсутні вимоги до мінімального строку дійсності паспорту.

  1. Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї?

Так, дітям без супроводу батьків та дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї, дозволено перетинати бразильський кордон. У випадку, коли дитину супроводжують дорослі, які не є членами їхньої сім’ї, федеральна поліція повідомляє про це служби соціальної допомоги для забезпечення дотримання інтересів дитини.

  1. Covid-19. Вимагаються такі документи: перед посадкою на літак особи, які подорожують до Бразилії, повинні надати доказ негативного тесту на антиген, зробленого протягом 24 годин до посадки, або негативного ПЛР тесту, зробленого протягом 72 годин до посадки. Пасажири також повинні надати доказ заповнення декларації про здоров’я подорожуючого (доступна за посиланням) протягом 24 годин до посадки, а також доказ вакцинації. Остання або єдина доза повинна бути зроблена щонайменше за 14 днів до посадки. Існує три основні виключення з вимог для в’їзду. Перше – дітям до 12 років не потрібно надавати доказ вакцинації. Друге – дітям до 12 років також не потрібно надавати доказ негативного тесту за умови, що в осіб, які супроводжують таких дітей, є відповідний тест. Третє – дітям до 2 років не потрібно надавати доказ негативного тесту у всіх випадках.
  2. “Зелена картка”. Необхідні три документи: свідоцтво про реєстрацію та ліцензування транспортного засобу (CRLV), страхування “Зелена картка” та якщо водій не є власником транспортного засобу, дозвіл на керування транспортним засобом, зареєстрований у нотаріуса.
  3. Документи на домашніх тварин: не потрібні. Бразилія скасувала вимоги до собак та котів, які супроводжують репатрійованих бразильських громадян та іноземців, які в’їжджають до Бразилії через збройний конфлікт в Україні.
  4. Скільки часу можна перебувати на території країни: українські громадяни можуть перебувати в Бразилії до 90 днів протягом 180-денного періоду.

УМОВИ В’ЇЗДУ В БРАЗИЛІЮ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ ШУКАЮТЬ ПРИТУЛКУ

  1. Віза: не потрібна.
  2. Документи: будь-який іноземний громадянин, дорослий чи дитина, який вважає себе жертвою переслідування у своїй країні з причин расової, етнічної, релігійної, національної приналежності, приналежності до певної соціальної групи або політичних переконань, може подати заяву про надання притулку до міграційних органів на кордоні і таким чином в’їхати до Бразилії без будь-яких документів. Якщо ви не подали заяву про надання притулку на кордоні та прибули до Бразилії незаконно, вам наполегливо рекомендується щонайшвидше звернутися до відділку бразильської федеральної поліції. У вас є право уникнути покарання за незаконний в’їзд до країни.
  3. Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї?

Так, дітям без супроводу батьків та дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї, дозволено подавати заяву про надання притулку і таким чином перетнути бразильський кордон. У випадку, коли дитину супроводжують дорослі, які не є членами їхньої сім’ї, федеральна поліція повідомляє про це служби соціальної допомоги для забезпечення дотримання інтересів дитини.

  1. Covid-19. Вимагаються такі документи: стаття 13 III Розпорядження № 666/2022 встановлює, що невиконання вимог щодо Covid-19 при в’їзді має наслідком позбавлення права на подання заяви про надання притулку. Тому особи, що шукають притулку, повинні дотримуватися при в’їзді  вимог щодо Covid-19. А саме, перед посадкою на літак особи, що шукають притулку, повинні надати доказ негативного тесту на антиген, зробленого протягом 24 годин до посадки, або негативного ПЛР тесту, зробленого протягом 72 годин до посадки. Вони також повинні надати доказ заповнення декларації про здоров’я подорожуючого (доступна за посиланням) протягом 24 годин до посадки, а також доказ вакцинації. Остання або єдина доза повинна бути зроблена щонайменше за 14 днів до посадки. Існує три основні виключення з вимог для в’їзду. Перше – дітям до 12 років не потрібно надавати доказ вакцинації. Друге – дітям до 12 років також не потрібно надавати доказ негативного тесту за умови, що в осіб, які супроводжують таких дітей, є відповідний тест. Третє – дітям до 2 років не потрібно надавати доказ негативного тесту у всіх випадках. Якщо ви не можете виконати  вказані вище вимоги для в’їзду, це не позбавить вас  права не бути висланим. Право не бути висланим – це право не бути висланим або повернутим туди, де ваше життя чи свобода опинилися б під загрозою.
  2. “Зелена картка”. Необхідні три документи: свідоцтво про реєстрацію та ліцензування транспортного засобу (CRLV), страхування “Зелена картка” та якщо водій не є власником транспортного засобу, дозвіл на керування транспортним засобом, зареєстрований у нотаріуса.
  3. Документи на домашніх тварин: не потрібні. Бразилія скасувала вимоги до собак та котів, які супроводжують репатрійованих бразильських громадян та іноземців, які в’їжджають до Бразилії через збройний конфлікт в Україні.
  4. Скільки часу можна перебувати на території країни: ви маєте право залишатися на території Бразилії, поки розглядається ваша заява про надання притулку до прийняття рішення.

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ

  1. Чи надає уряд Бразилії українцям “тимчасовий захист“? Ні. Однак була створена нова гуманітарна віза для українських громадян та осіб без громадянства, які постраждали від або є переміщеними особами у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні. Для більш детальної інформації див. нижче.

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ

  1. Куди звертатися: ви можете подати заяву про надання притулку на будь-якому пропускному пункті на кордоні Бразилії, у будь-якому відділку федеральної поліції або онлайн.
  2. Коли подавати заяву: заяву про надання притулку можна подати в будь-який час, навіть якщо іноземний громадянин уже перебуває якийсь час в Бразилії. Якщо ви в’їжджаєте до країни, ви можете формально подати заяву про надання притулку до міграційних органів при перетині кордону на пропускному пункті. Якщо ви вже перебуваєте в Бразилії, вам потрібно звернутися до відділку федеральної поліції якнайшвидше.
  3. Як подавати заяву: відсутній будь-який спеціальний документ, необхідний для подання заяви про надання притулку. Особи без ідентифікаційних документів можуть подати таку заяву. Навіть якщо не вимагається жоден документ, наполегливо рекомендується надати якнайбільше доказів для підтвердження свого страху переслідування. Це можуть бути, серед іншого, особисті документи, фото, відео, електронні листи, записи, звіти. Що більше доказів ви надасте, то більше інформації буде на користь вашої заяви про надання притулку. Подання заяв особисто буде здійснюватися з допомогою місцевих органів влади. Залежно від того, де було особисто подано заяву, ви будете заповнювати письмову або онлайн заяву. У свою чергу онлайн заяви подаються на цифровій платформі Sisconare.
  4. Вартість подання заяви: процес подання заяви про надання притулку є безкоштовним. Вам не потрібно сплачувати будь-які платежі або збори, незалежно від того, чи нададуть вам притулок, чи ні.
  5. Юридична підтримка: ви не зобов’язані мати юриста, який представлятиме вас в процесі подання заяви про надання притулку. Однак якщо ви бажаєте мати юриста, Федеральний офіс державного захисту Бразилії (Defensoria Pública da Únião) надає таку послугу безкоштовно. Ви також можете отримати безкоштовну юридичну допомогу від неурядових організацій.
  6. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку: через прострочення розгляду попередніх заяв, за оцінками бразильського уряду, процес обробки заяви про надання притулку в середньому займе від 12 до 24 місяців. Якщо вам менше 18 років або більше 60 років, або у вас є інвалідність, або нагальна потреба, ви можете попросити, щоб ваша заява була визначена як пріоритетна.

ПОДАЛЬШІ КРОКИ: що далі

Щойно заява подана, бразильські органи влади аналізують її та призначають співбесіду. Для відстеження статусу вашої заяви, рекомендується періодично перевіряти його на цифровій платформі Sisconare та контактувати з бразильським органом Conare принаймні раз на місяць. Номер телефону Conare (+55 61) 2025-9225.

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Заява про надання притулку Гуманітарна віза Без візи
Як довго ви можете перебувати До винесення рішення 2 роки з можливістю перетворення гуманітарної візи на безстроковий дозвіл на проживання 90 днів
Право на працевлаштування Так, ви маєте право на працевлаштування в Бразилії та маєте ті ж права, що і бразильці Так, ви маєте право на працевлаштування в Бразилії та маєте ті ж права, що і бразильці Ні, у вас відсутнє таке право в Бразилії
Медичне обслуговування Так. Державна система охорони здоров’я Бразилії є безкоштовною. Біженці мають право на доступ до всіх послуг Так. Державна система охорони здоров’я Бразилії є безкоштовною. Мігранти мають право на доступ до всіх послуг Частково. Державна система охорони здоров’я Бразилії є безкоштовною.  Однак деякі послуги можуть бути недоступні для нерезидентів
Бюджетні кошти Ні Ні Ні
Житло Так. Є безкоштовні громадські притулки, але кількість місць в них обмежена. Крім того, зазвичай є обмеження на строк перебування в таких притулках, від однієї ночі до кількох місяців. У деяких містах є ексклюзивне громадське житло для біженців та мігрантів Так. Є безкоштовні громадські притулки, але кількість місць в них обмежена. Крім того, зазвичай є обмеження на строк перебування в таких притулках, від однієї ночі до кількох місяців. У деяких містах є ексклюзивне громадське житло для біженців та мігрантів Так. Є безкоштовні громадські притулки, але кількість місць в них обмежена. Крім того, зазвичай є обмеження на строк перебування в таких притулках, від однієї ночі до кількох місяців. У деяких містах є ексклюзивне громадське житло для біженців та мігрантів
Освіта Так, біженці мають право на безкоштовний доступ до державної освітньої системи Бразилії, що включає початкову освіту, технічну освіту та вищу освіту. Ви повинні відвідувати дитячий садок або школу, що знаходяться найближче до вашого місця проживання для того, щоб мати доступ до початкової освіти. У свою чергу, вимоги до вступу до вищого навчального закладу варіюються залежно від університету. Деякі університети спростили вступні процедури для біженців Так, мігранти мають право на безкоштовний доступ до державної освітньої системи Бразилії, що включає початкову освіту, технічну освіту та вищу освіту. Ви повинні відвідувати дитячий садок або школу, що знаходяться найближче до вашого місця проживання для того, щоб мати доступ до початкової освіти. У свою чергу, вимоги до вступу до вищого навчального закладу варіюються залежно від університету Ні
Утриманці (члени сім’ї) Біженці мають право на возз’єднання сім’ї, що включає другого з подружжя або партнера або інших членів сім’ї, які економічно залежать від біженця. Це право можна використати після надання статусу біженця органом влади в Бразилії. Бразильський уряд не має програми фінансування прибуття членів сім’ї до Бразилії Мігранти мають право на возз’єднання сім’ї, що включає другого з подружжя або партнера або інших членів сім’ї, які економічно залежать від біженця. Це право можна використати після надання статусу біженця органом влади в Бразилії. Бразильський уряд не має програми фінансування прибуття членів сім’ї до Бразилії Ні

ГУМАНІТАРНА ВІЗА / МАРШРУТИ

Бразильський уряд запровадив нову гуманітарну візу для українських громадян та осіб без громадянства, які постраждали від або є переміщеними особами  у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні. Щоб податися на цю візу, необхідно пред’явити такі документи до консульства Бразилії: дійсний паспорт; заповнена візова заява; підтвердження щодо видів транспорту, які використовуватимуться для прибуття до Бразилії; довідка про судимість, видана в Україні або, якщо це неможливо, самостійна заява про відсутність судимості в будь-якій країні. Після прибуття на територію Бразилії одержувач гуманітарної візи повинен протягом 90 днів після прибуття зареєструватися в одному з відділків федеральної поліції. Зареєстрований мігрант має право проживати в Бразилії протягом двох років.

ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ / ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ

Українські громадяни, які наразі перебувають на території Бразилії, мають право податися на таку саму гуманітарну візу, незалежно від міграційного статусу, в якому вони прибули до Бразилії. Для цього необхідно подати документи на отримання гуманітарної візи до одного з відділків федеральної поліції Бразилії.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA