Поводження з військовополоненими — що робити згідно Інструкції Міноборони — PRAVO.UA Поводження з військовополоненими — що робити згідно Інструкції Міноборони — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Поводження з військовополоненими — що робити згідно Інструкції Міноборони

Поводження з військовополоненими — що робити згідно Інструкції Міноборони

  • 23.03.2022 13:57

Інструкція Міноборони про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України регулює і правила поводження з військовополоненими. Про них йдеться у підпунктах 12-23 пункту 14 частини ІІ.

Особа, яка бере участь у воєнних діях і потрапляє під владу супротивної сторони, вважається військовополоненим і користується захистом Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року про поводження з військовополоненими (Третя Женевська конвенція). У разі виникнення сумнівів, чи має особа право на статус військовополоненого, вона продовжує зберігати такий статус, і отже, користуватися захистом Третьої Женевської конвенції і Додаткового Протоколу І доти, доки її статус не буде визначено компетентним судовим органом.

Статус військовополоненого і право на відповідне поводження з ним вступають у дію з моменту взяття  у полон.

До військовополонених застосовуються такі правила:

  • посвідчення особи не вилучається, а за відсутності такого у таборі військовополонених йому оформляється і видається тимчасове посвідчення особи. Військовополонений зобов’язаний пред’являти своє посвідчення особи на будь-яку вимогу.
  • у разі якщо підрозділ, який захопив військовополонених, не в змозі забезпечити їхню евакуацію, утримання та охорону, такому підрозділу слід звільнити військовополонених та вжити заходів щодо забезпечення:
    — власної безпеки (наприклад, швидко висунутися в інший район);
    — безпеки тих, кого звільняють (наприклад, передати відомості про них тим, хто зможе прийти на допомогу, забезпечити сигнальними засобами для позначення місцезнаходження). Але чомусь немає пункту про забезпечення безпеки цивільних (прим. ред.).
  • під час допиту кожний військовополонений зобов’язаний повідомити своє прізвище, ім’я, по батькові, військове звання, дату народження і особистий номер або за відсутності такого — іншу рівноцінну інформацію.
  • розподіл військовополонених за категоріями здійснюється тільки у таборі оперативного командування уповноваженим Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
  • у бригадних пунктах прийому військовополонених розподіляють на групи: офіцери, інші категорії військовослужбовців, а також окремо жінки, чоловіки.

Поводження з полоненими у таборі

  • у таборі оперативного командування військовополонені розташовуються у відокремлених містечках. В окремих випадках – у наметах або інших спорудах, встановлених (побудованих) силами військовополонених.
  • територія табору огороджується колючим дротом у два ряди кілків заввишки 2 метри. Із зовнішньої сторони табору обладнується контрольно-слідова смуга завширшки не менше 6 метрів. Табори військовополонених оперативного командування, якщо дозволяє обстановка, позначаються літерами “РW” або “РG”, розташованими так, щоб їх чітко було видно з повітря.
  • харчування військовополонених у бригадних пунктах  здійснюється за рахунок фондів військових частин згідно зі спеціально встановленими нормами. Організовується за можливості з урахуванням звичного для них режиму і раціону.
  • під час конвоювання на відстань до 50 км можуть видаватися продукти, що не потребують термічної обробки.
  • якщо конвоювання здійснюється на більшу відстань, військовополоненим один раз на добу видається гаряча їжа. У такому випадку для обслуговування військовополонених виділяються польові кухні або котли з відповідним обладнанням.
  • обмундируванням, білизною і взуттям військовополонені забезпечуються за рахунок трофейного або за потреби такого, що було у вжитку, речового майна вітчизняного виробництва (з урахуванням пори року).

Медична допомога віськовополоненим

  • медичне обслуговування під час перебування в бригадних пунктах прийому військовополонених здійснюється медичним персоналом, призначеним із числа військовополонених.
  • для надання медичної допомоги використовуються у першу чергу трофейні медикаменти (аптечки російських солдат ЗСУ вже демонструвало – прим.ред.) Забезпечення предметами особистої гігієни першої необхідності здійснюється так само.
  • за потреби поранені та хворі військовополонені тимчасово евакуюються до медичних підрозділів військових частин. Там вони тимчасово розташовуються окремо від військовослужбовців Збройних Сил України. Ті, хто потребують кваліфікованої та спеціалізованої медичної допомоги, направляються до госпіталів.

Примусові роботи військовополонених

Працездатні військовополонені із числа рядового складу виконують роботи з обладнання та утримання місць їхнього розташування. Вони також можуть у примусовому порядку залучатись до виконання робіт невійськового характеру, які не пов’язані із ризиком для їхнього життя і здоров’я, з урахуванням віку, статі та фізичних якостей.

До таких робіт можуть належати:

  • сільськогосподарські роботи;
  • роботи у добувній або переробній галузі промисловості (крім металургійної, машинобудівної та хімічної промисловості);
  • навантажувально-розвантажувальні роботи;
  • торгова діяльність, мистецтво та ремесло;
  • роботи у домашньому господарстві;
  • комунальні послуги.

Залучення до небезпечних видів робіт (у тому числі до розмінування) може здійснюватися тільки з письмової згоди самих військовополонених.

Тривалість і умови праці мають відповідати нормам, установленим чинним законодавством України.

Стягнення до військовополонених

На військовополонених можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення:

  • штраф у розмірі не більше 50 % авансу в рахунок грошового забезпечення і платні за виконання робіт  на термін не більше 30 діб;
  • позбавлення пільг, які надані додатково до тих, що передбачені Женевською конвенцією від 12 серпня 1949 року про поводження з військовополоненими;
  • позачергові наряди тривалістю не більше 2 годин на день;
  • арешт.

Право накладати вказані стягнення мають начальники табору військовополонених оперативного командування та бригадних пунктів прийому військовополонених або їх заступники.

Застосування зброї проти тих військовополонених, які скоюють втечу або намір втечі, є заходом надзвичайного характеру, якому завжди повинні передувати попередження, що відповідають обставинам.

До військовополоненого, якого було затримано під час спроби втечі, застосовується лише одне із дисциплінарних стягнень.

Загалом Інструкція про виконання військовими міжнародного гуманітарного права містить чимало гуманістичних положень.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA