Перевірка сплати судового збору в разі передання справи на розгляд до іншого суду — PRAVO.UA Перевірка сплати судового збору в разі передання справи на розгляд до іншого суду — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Перевірка сплати судового збору в разі передання справи на розгляд до іншого суду

Перевірка сплати судового збору в разі передання справи на розгляд до іншого суду

  • 30.04.2022 12:39

Перевірка сплати судового збору в разі передання справи на розгляд до іншого суду є актуальною як для загальних підстав передання, так і у випадку зміни підсудності в умовах воєнного стану. Тож Сьомий апеляційний адміністративний суд дослідив питання, як краще перевіряти факти сплати судового збору.

Варто зауважити, що несплата судового збору є підставою для відмови у судовому захисті. Неможливість перевірити факт сплати призводить у окремих випадках до розгляду справ без фактичної сплати судового збору. Це, окрім порушення процесуального закону, також суттєво впливає на наповнення державного бюджету. Судовий збір є одним із надходжень до спеціального фонду державного бюджету, з якого фінансується, зокрема, оплата праці працівників апаратів судів.

Типові ситуації, які можуть виникати в судах і мати наслідком несплату судового збору

Прикладом неналежного забезпечення контролю щодо підтвердження сплати судового збору є ситуація, коли відбувається передання справ з одного суду до іншого. Зокрема, з підстав, передбачених статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому судовий збір сплачується учасниками справи за платіжними реквізитами суду, до якого первісно подавалась позовна заява.

Так, типовою може бути ситуація, коли суд отримує позовну заяву чи з підтвердженням сплати судового збору, чи без такого підтвердження, але далі за наявності передбачених процесуальним законодавством підстав без відкриття провадження передає відповідну справу на розгляд іншому суду. Водночас, оскільки провадження у справі не відкривалось, повнота сплати та зарахування судового збору не перевірялися.

Статтею 9 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що зарахування судового збору перевіряється судом перед відкриттям провадження. Тобто обов’язок перевірити повноту сплати судового збору покладається на суд, який відкриває провадження.

З  метою запобігання втрати контролю за повнотою сплати судового збору судам, до яких первісно подавалась позовна заява (інша заява, скарга) перед винесенням рішення про передання матеріалів справи на розгляд іншому суду, варто перевіряти повноту зарахування судового збору та повідомляти про це суд, якому передаються такі справи.

У випадку передання матеріалів справи на розгляд іншому суду в супровідному листі доцільно повідомляти про зарахування (чи незарахування) судового збору та додавати (за наявності) завірену відділом діловодства (канцелярією) суду копію виписки про підтвердження зарахування коштів. Також доцільно повідомляти про наявність чи відсутність подання про повернення коштів судового збору за платіжними документами, що є у справі.

Таким чином, у разі передання справ між судами варто налагодити активну взаємодію щодо питання сплати судового збору.

Зауважимо, що держава розглядає питання щодо скасування судового збору для громадян у спорах, що виникають із наслідків військової агресії рф.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA