Механізми звернення стягнення на частку у фермерському господарстві: висновок КГС ВС — PRAVO.UA Механізми звернення стягнення на частку у фермерському господарстві: висновок КГС ВС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Механізми звернення стягнення на частку у фермерському господарстві: висновок КГС ВС

Механізми звернення стягнення на частку у фермерському господарстві: висновок КГС ВС

  • 06.05.2022 15:47

Режим спільної сумісної власності подружжя поширюється і на частку в статутному (складеному) капіталі фермерського господарства. Тому стягнення на частку у фермерському господарстві відбувається за аналогією зі стягненням частки в ТОВ.

Такий висновок зробив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 7 жовтня 2021 року у справі № 922/3059/16.

Обставини справи

Дружина ФОП оскаржила результати аукціону, який було проведено в межах справи про банкрутство фізичної особи. На продаж було виставлено майно боржника цілісним майновим комплексом. Він включав квартиру та 100% корпоративних прав фермерського господарства.

Заявниця просила суд визнати недійсними результатами аукціону, посилаючись на те, що:

  • ліквідатор під час формування ліквідаційної маси не здійснив виділ частки в спільному майні подружжя,
  • відбувся продаж майна (корпоративних прав), на яке не може бути звернено стягнення.

Рішення місцевого та апеляційного господарських судів

У задоволенні заяви відмовлено Господарським судом Харківської області та Східним апеляційним господарським судом.

Зокрема, суди брали до уваги, що заявниця не довела належності їй на праві спільної сумісної власності частки в статутному капіталі фермерського господарства та наявності презумпції спільності права власності на майно боржника.

Висновки ВС

КГС ВС скасував ці рішення та ухвалив нове рішення про часткове задоволення заяви дружини боржника.

ВС сформулював такі висновки щодо застосування норм права:

  • Створене шляхом об’єднання трудової участі членів сім’ї з метою отримання прибутку та зареєстроване як юридична особа фермерське господарство, в якому статутний (складений) капітал поділений на частки, відповідає визначеним у частині 5 статті 63 ГК України ознакам корпоративного підприємства.
  • У членів зареєстрованого як юридична особа фермерського господарства, які передали до складеного капіталу майно, наявні корпоративні права, пов’язані з наявністю їхньої частки у статутному (складеному) капіталі господарства.
  • Належним об’єктом обороту (продажу, спадкування тощо) є частка в статутному (складеному) капіталі господарської організації. З набуттям прав на таку частку в особи виникають корпоративні права. Статутний капітал, який є лише засобом бухгалтерського обліку, та самі собою корпоративні права відчужуватися не можуть, адже не є оборотоздатним об’єктом цивільного права.
  • Режим спільної сумісної власності подружжя поширюється і на частку в статутному (складеному) капіталі фермерського господарства.
  • Частка в статутному капіталі фермерського господарства є обмежено оборотоздатною.

Механізми реалізації частки в статуті фермерського господарства

Якщо частка 100% у статутному (складеному) капіталі фермерського господарства належить одній особі:

Звернення стягнення на частку боржника у статутному (складеному) капіталі фермерського господарства, в якому частка в статутному (складеному) капіталі належить декільком особам – членам сім’ї, реалізовується так:

  • за наявності згоди іншого (-их) співвласника(-ів) на визнання за ним(-и) права на частку в статутному (складеному) капіталі фермерського господарства звернення стягнення на таку частку здійснюється в порядку, встановленому статтею 366 ЦК України.

Йдеться про дотримання переважного права співвласника, передбаченого статтею 362 ЦК України, на придбання частки;

  • у випадку відмови співвласника (-ів) від придбання частки боржника у статутному капіталі фермерського господарства звернення стягнення на таку частку здійснюється за аналогією зі статтею 131 ЦК України.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA