Як діє порядок переважного права купівлі сільгоспземель - пояснює Офіс протидії рейдерству — PRAVO.UA Як діє порядок переважного права купівлі сільгоспземель - пояснює Офіс протидії рейдерству — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Як діє порядок переважного права купівлі сільгоспземель – пояснює Офіс протидії рейдерству

Як діє порядок переважного права купівлі сільгоспземель – пояснює Офіс протидії рейдерству

  • 02.07.2021 13:35

Офіс протидії рейдерству пояснив, як діятиме інститут переважного права купівлі сільськогосподарських земель у зв’язку із запровадженням ринку землі.

Зокрема, в першу чергу відповідний пріоритет мають особи, у яких є спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення (металічні руди кольорових металів, металічні руди благородних металів, металічні руди рідкіснометалевих та рідкісноземельних металів, радіоактивних металів, електро- та радіотехнічна сировина).

Таку прерогативу вказані особи отримують за умови, що відповідно до інформації, отриманої з Державного земельного кадастру (ДЗК), земельна ділянка розташована в межах ділянки надр, наданої такій особі в користування, крім:

  • земельних ділянок, на яких розташовано об’єкти нерухомого майна (будівлі, споруди), що перебувають у власності особи, яка використовує земельну ділянку на праві власності, оренди, емфітевзису (право користування землею для сільськогосподарських потреб), суперфіцію (право користування землею для забудови),
  • земельних ділянок для садівництва.

Другими в черзі опинилися орендарі земельних ділянок, які отримають відповідне право в разі відсутності суб’єкта першої черги або його відмови від реалізації такого права.
Якщо ж згідно із законодавчими вимогами зазначені суб’єкти не можуть набути у власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення, вони можуть передати своє переважне право купівлі іншій особі, яка відповідно до закону може стати власником (передати його можна тільки один раз).

Встановлюватимуть належність до черги за певним алгоритмом:

  • суб’єкти переважного права купівлі сільгоспземель першої черги встановлюються шляхом отримання витягу з ДЗК про земельну ділянку;
  • суб’єкти другої черги встановлюються шляхом отримання відомостей із ДЗК та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРП).

Переважне право купівлі аграрних земель реалізується за умови, що його суб’єкт сплачує ціну, за якою здійснюється продаж ділянки, а в разі продажу на аукціоні (земельних торгах) — якщо його пропозиція дорівнює пропозиції, що є найбільшою із запропонованих учасниками торгів, а також виконує всі інші умови договору купівлі-продажу.

Свій намір про купівлю необхідно зареєструвати у ДРП не пізніше ніж за 2 місяці до дня укладення договору купівлі-продажу.

Суб’єкт переважного права, який бажає скористатися своєю прерогативою, зобов’язаний повідомити про це нотаріуса цінним листом з описом вкладень та повідомленням про вручення або особисто під розписку. Протягом 1 місяця з дня отримання такого повідомлення нотаріус за погодженням із продавцем земельної ділянки повинен призначити день і час укладення договору купівлі-продажу та повідомити про це суб’єкта переважного права, який виявив бажання скористатися таким правом, цінним листом з описом вкладень та повідомлення про вручення.

Зареєстроване переважне право купівлі землі є обтяженням. У цьому випадку замість інформації про обтяжувача до ДРП вносяться відомості про особу, якій на підставі письмового договору передано переважне право купівлі аграрних соток чи гектарів.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA